Kirjoittaja Aihe: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus  (Luettu 262948 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Asko AA

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 677
  • "I Lost My Heart In A Drive-In Movie"
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #390 : 21.02.2008 klo 14:56:48 »
En siis sanoisi, että tuossa suosittiin Egmontia. Se, että monen albumin tekijöinä on henkilöitä, jotka tekevät töitä myös Egmontille kertoo lähinnä siitä, että Suomen sarjakuvakenttä on suhteellisen pieni ja on aika luonnollista, että näin käy.

Selventäisikö hälventäisikö, jos vielä tarkennan:

Pelkästään Egmontille tai edes keskeisimpänä duuninaan Egmontille työtä tekeviä JA Tampereella asuvia ei tekijöiden joukossa ole ainoatakaan. Muualla asuvista Samson ja Ruokola ovat vakiintuneimmassa työsuhteessa. Tamperelainen "kotiinpäinveto" on varsin väkinäinen vainoharha ainakin meidän firmamme suhteen.

Sarjakuvajulkaisujamme oli ehdolla viisi.

4/10 viihdeluku (eli 4/6 viihde/vakava-luku) on minusta hedelmällisempi luokitus kuin Villen 1/9 uutta vaihtoehtosarjakuvaa/vanhaa (p*skaa? jotain muuta, mitä?). Minne ja miksi sijoittuvat (nykyään) Kallio&Kovacs, Muhonen, Takalo ja Tikkanen?

Teoksiin tutustuminen on hyvä suositus, niin kuin Villen asiallinen vastaus todisti.
Keskustelun paras puoli on, että myös Turusen, Latva-Nikkolan (sen viivapiirtäjän) ja Tukiaisen ja Zum Teufelin jne jne opuksiin heijastunee myös ansaittua uutta mielenkiintoa.
Olisi hienoa, jos ne saataisiin epävirallisesti myös Uotisen silmältäväksi, niin tietäisi ainakin, mistä jäi paitsi.

Minua ja vain minua jää iäks vaivaamaan, olisiko Jorma tykännyt "Pornostaroista"...
« Viimeksi muokattu: 21.02.2008 klo 14:59:16 kirjoittanut Asko AA »
Asko A. Alanen
Sarjakuvatoimittaja
Sarjakuvaneuvos
Akolinna, Tampereen Tammela

J. Suominen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 170
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #391 : 21.02.2008 klo 15:05:59 »
Tietääkseni valitsijaraadissa ei ollut Egmontin työntekijöitä, ellen ihan väärässä ole.

Luultavasti valitsijaraati ei voisi olla vähempää tietoinen siitä, että kuka on tehnyt mitäkin ja kenelle...


roju

  • sarjispelle
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 738
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #392 : 21.02.2008 klo 15:10:43 »
Varsinkin Helsingissä.

Tämä johtuu siitä, että Helsinki on Suomen suurin kaupunki ja pääkaupunki. (Joissain maissahan suurin kaupunki ja pääkaupunki eivät ole sama asia; Suomessa nyt niin sattuu olemaan.) Sinne on siis päätynyt enemmän porukkaa joka ainoalta alalta kuin muihin kaupunkeihin, sillä ne ovat pienempiä. Helsinkikeskeisyydestä ei Suomessa päästä eroon niin kauan, kuin ihmisillä on vapaa oikeus muuttaa minne haluavat työn perässä tai muista syistä.
Muista poika, että tämän päivän kapinallinen on huomispäivän pieru.

Jaana S.

  • Vieras
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #393 : 21.02.2008 klo 15:13:59 »
Jaana S, kerro jos liikut joskus Herttoniemenrannassa niin ostan sinulle vaikka kauniin päivänkakkaran.
Kiitos! Kukkasia saa tulla vaikka koko kedollinen  :laugh:

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #394 : 21.02.2008 klo 15:31:55 »
Jopen Dogiblogi ja Turusen Lihat puntarissa olivat liian ylivertaisia - ne oli tasoituksen vuoksi pakko jättää pois. Siitä olen samaa mieltä että raati ei ole ollut tietoinen.
Raadin pöytäkirjat lienevät haudattuina peruskallioon 500 vuodeksi eli lopullista totuutta päätöksistä ei selvitä Timo Teeaakaan.

Nyt on näin ja odotan riemulla miten Uotinen esittää palkinnonjakoperusteeensa tanssiperformanssina. 

Vielä jokerikysymyksenä: "Jos delfiinit ovat älykkäitä kuten sanotaan, miksi kaikki Suomen delfiinit asuvat Tampereella?"
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #395 : 21.02.2008 klo 15:39:36 »
4/10 oli viihde/vakava -suhdeluku, mutta subjektiivisesti kalkuloituna.

Eli siis onnistuin taas sotkemaan asiat. Onneksi sitä sattuu niin usein, ettei se tule kellekään yllätyksenä.

Ei pitäisi yrittää lueskella näitä juttuja töiden lomassa toisella silmällä, tai ainakin osallistuminen pitäisi jättää rauhallisimpiin hetkiin.  Pahoittelut turhista viesteistä.

Aluksi Uotisen valinta vaikutti huvittavalta, mutta mitä enemmän asiaa pähkäileen, niin sitä paremmalta valinta tuntuu. Mielummin sukkahoususankari tuomariksi, kuin joku suurelle yleisölle tuntematon sarjakuva-intoilija. (kuten täällä aiemmin jo mainittiin)

Nyt vaan julma mediamylly pyörimään, jotta kustantajat saavat osallistumismaksuilleen vastinetta.

"Now there's only two things in life but I forget what they are"

Jyrki Vainio

  • Mielikuvittelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 628
  • Kvaak!
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #396 : 21.02.2008 klo 16:20:22 »
Nyt on näin ja odotan riemulla miten Uotinen esittää palkinnonjakoperusteeensa tanssiperformanssina. 

Odotan innolla, että se tapahtuisi vastaavasti kuin Police Squadin jakso, jossa kidnappaaja välittää lunnasvaatimuksensa pantomiimin keinoin...  :laugh:

terhie

  • Jäsen
  • Viestejä: 124
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #397 : 21.02.2008 klo 18:34:37 »
Sen sijaan että sarjakuvan harrastajat+tekijät ilakoisivat ensimmäisestä Sarjakuva-Finlandiasta, se saakin aikaan vaan negatiivista keskustelua.

Mun mielestä saa keskustella just siinä hengessä kun aidosti tuntee ja ajattelee. Kaiken ei tarvii tuntua kivalta kaiken aikaa.


Multa tuli herneenpalot jo nenästä pois, eikä enää tunnu missään.
Ruoka maittaa, nukuttaa.

http://www.artnet.fi/terhiekebom

villeranta

  • Jäsen
  • Viestejä: 65
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #398 : 21.02.2008 klo 18:45:33 »
Aika paha, jos Markon kirjaa sysittiin, koska Marko sai Puupää-hatun. Täytyypä lähivuosina olla tarkkana, että jos meinaa julkaista uuden teoksen, niin tajuaa varoa hatuttajia. Ettei mene ehdokkuus sivu suun.

kuin Villen 1/9 uutta vaihtoehtosarjakuvaa/vanhaa (p*skaa? jotain muuta, mitä?). Minne ja miksi sijoittuvat (nykyään) Kallio&Kovacs, Muhonen, Takalo ja Tikkanen?

Emmä niin sitä tarkoittanut. Tuossa kohtaa vaihtoehtosarjakuvalla tarkoitin sellaista kirjaa, joka selkeesti avaa jotain uutta suuntaa. Pauli ja Petteri on aikanaan avanneet omat suuntansa uusina, kuten varmaan muutkin, ja toki Tiitukin on kokeileva ja hieno tekijä, vaikkei Kehä nyt mikään A Portrait of the Artist as a Young Man ole. Hyvä sellaisena kuin on.

KalleH

  • Sekatyömies
  • Jäsen
  • Viestejä: 491
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #399 : 21.02.2008 klo 19:07:05 »

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #400 : 21.02.2008 klo 19:41:02 »
Onko sarjakuva genre? Minkä?

Timo

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #401 : 21.02.2008 klo 19:45:57 »
Onko sarjakuva genre? Minkä?
Ehkä siinä tarkoitettiin jotakin sarjakuvagenreä, eikä sarjakuvaa yleensä. Vaikka luulen, että ei.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #402 : 21.02.2008 klo 19:48:11 »
Onko sarjakuva genre? Minkä?

Timo

Taiteen eli siis viihteen.
Sarjakuva on lajityyppi. Sillä on kirjallisuudesta ja elokuvista eroavat tunnusmerkkinsä, vaikka monta samaakin.

Ette kai te nyt vaahtomista lopeta? Vasta hain pähkinät ja paukkumaissikin valmistuu tuota pikaa.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #403 : 21.02.2008 klo 19:54:08 »

Doc Lomapäivä

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 816
Vs: Sarjakuva-Finlandia ja sarjakuvan arvostus
« Vastaus #404 : 21.02.2008 klo 19:56:36 »
"Sarjakuva on genre!"
 - Mäntin kuvataideviikot