Kiinalaisista esitetyt stereotypiat tulivat ajankohtaisiksi Faaraon sikareiden jälkeen. Le Petit Vingtiemessä tuli noin puolen vuoden tauko Tintin julkaisemisessa ja selvästihän sankari oli matkalla kauas itään, aina Shanghaihin asti.
Isä Gosset - joka opetti ulkomaalaisia opiskelijoita Louvainin yliopistossa - kirjeessään maaliskuussa 1934 painotti, että Belgiassa asuvat kiinalaiset loukkaantuisivat, jos heistä käytettäisiin tavanomaisia stereotypioita. Hän painotti sanomaansa sillä, että opiskelijat lukevat Le Petit Vingtiemeä.
Varsinaisesti Kiinan oloihin Hergén tutustutti isä Neut ja toukokuussa 1934 ensimmäisen kerran tavattu Zhang Chongren.
Eipä 1930-luvun alun Belgiassa ollut pappeja, jotka olisivat kirjelmöineet kongolaisten tai amerikkalaisten julkikuvan puolesta. Onneksi oli ainakin pari kiinalaisten puolesta puhuvaa.