... tuli kuponki, jolla saa Tintti Tiibetissä -kirjasta jäljennetyn New Delhin taksi -pienoismallin, jossa istuvat kuski, Tintti, Haddock ja Milou. Metallista ja muovista valmistettu pienoismalli, 83 milliä pitkä.
HIntaa tulee kokonaiset 3,90€ ja nopeat vastaajat saavat vielä kaupan päälle kuuraketti-riipuksen! ...
Hieman OT:nä mutta saman lipukkeen sain itsekin ja jäin vain miettimään Tuomaksena että mikä idea tuossa autossa oikein bisneksenä on. Meinaan hinta postikuluineen ja ilman ostovelvoitetta muiden tuotteiden ostoon tuo on halpa "lelu". Tuskin tuokaan yritys on hyväntekeväisyysjärjestö vaikka sarjakuva-alalle sellaista kaivattaisiinkin
. Ostoehdot : ei lähetetä rahaa etukäteen, ei velvoita muiden tuotteiden ostoon, ei tarvitse liittyä kerhoon, 14pv aikaa tutustua pitääkö auton vai maksaako laskun, ei edes postimerkkiä tarvitse tilauskirjeeseen laittaa. Käytännössä autolle ja avaimenperälle ei jää isommin hintaa.
Sama kampanja oli puolisen vuotta sitten
joissakin muissa lehdissä. Tarjouksena
Tintin Kongo-albumissa käyttämä Ford T.
Avaimenperäkin oli kylkiäisenä. Muita
alkuvaiheen kylkiäisiä oli Tintti pelikortit
(normaali korttipakka Tintti-kuvin) ja
Tintti-aiheinen T-paita.
Jippo on siinä, että seuraava auto (jos
suostuu keräämään enemmän) maksaa
muistaakseni hiukan yli 10 euroa. Siitä
seuraavat á 21.80 €.
Koko sarja löytyy seuraavan linkin takaa:
http://www.aquitaine33.com/atlas/index.htmsivulla kolme on se New Delhin taksi.
---
Allekirjoittaneella on jo kahdeksan autoa ja
työkaverilla yhdeksän. Ainoa yhteinen auto
on se ensimmäinen (Ford T). Meitä ihmetyttää
kuinka se pulju pitää kirjaa mitä kullekin
asiakkaalle on lähetetty ja tuleeko joskus
eteen tilanne, että saat jo aiemminkin
toimitetun auton.