On tietenkin ymmärrettävää, että sanomalehtistripissä ei ole tilaa esittää tarkasti niinkin vaativaa ja monimutkaista lääketieteellistä menetelmää kuin homeopatia, joten voin antaa anteeksi olennaisen ravisteluvaiheen väliin jättämisen
tämän päivän stripissä.
Sen sijaan
similia similibus curantur -periaatteen laiminlyönti johtaa aivan nurinkuriseen vaikutelmaan homeopatiasta, mikä on tietenkin äärimmäisen valitettavaa. Lukijalle voi jäädä homeopaatti Similäisen kehonkielestä viimeisessä ruudussa se käsitys, että hän odottaa olemattomiin laimennetun arsenikkiliuoksen vahingoittavan nauttijoitansa, sen sijaan että se parantaisi mm. vatsakipuja ja ruoansulatusvaivoja, eli todellisen arsenikkimyrkytyksen oireita.
(Krapulaisuuteen taipuvaiset ovat ehkä tutustuneet samaan periaatteeseen nimellä "hair of the dog that bit you".)
Jätän kotitehtäväksi päätellä, mistä homeopaattinen "lääke" oikeasti pitäisi valmistaa, jotta se "parantaisi" elossa olemisen oireet.