Author Topic: Suomessa julkaistut Hämähäkkimies-/Spider-Man-tarinat (ei spoilereita)  (Read 33372 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Posts: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Juggis-tarina oli hyvä mutta Marvel-aika taisi taas nostaa päätään kun tarinasta jolle tämä oli jatkoa onkin vain kuukausia eikä n. 30 vuotta.

Sanottiinko jossain niin? Minulla ainakin meni ohi.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

TOSA

  • Jäsen
  • Posts: 1 003
Kun Juggernaut saa enigma-voiman ja lähtee korjaamaan mannerlaattojen murtumia hän toteaa: Minä... aiheutin kaiken tämän... silloin kuukausia sitten.

Itsekin jäin miettimään tuota ajan kulumista. Aika tiiviissä tahdissa on kaikki tapahtunut näiden vuosien aikana jos aikaa on kulunut vain kuukausia :)

Kiitoksia X-men vastauksesta kysymykseen kypärästä. Juggernautilla on tainnut harvemmin olla tuo täysi voima koska muistaakseni osa siitä on ollut aina jollain muulla tai sitten jalokivessä. Tosin aika harvoin Juggernauttia täällä on päässyt näkemään niin voihan tilanne olla oikeasti päinvastoin että useimmiten täysi voima ja harvemmin vajailla matkassa.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Posts: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Se on sitä Marvel-aikaa. Peter oli jo täysi-ikäinen (21) 80-luvulla. Ei sovi, että häntä kuvataan vuosia tuota vanhempana.

Kloonisaagan aikaan oli kulunut joku vuosi Kravenin kuolemasta. Niin sanottiin oikeudenkäynnissä. Huokaus. Aika montakin kuukautta on siis todellisuudessa kulunut.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Posts: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Siinä sanottiin myös että ekasta kloonisaagasta oli kulunut viisi vuotta. Ei sellaisiakaan enää saa sanoa.

Aika perseestä tuommoinen. Eikö supersankari yhtiöt tosiaan osaa pysyä yhdessä asiassa pysyvästi, vaan aina pitää muuttaa jos paikallista Quesadaa ei miellytä.

Tosin minä nyt pysyn jokatapauksessa siinä vanhassa ajan laskenta tavassa ainakin Hämiksen tapauksessa. Hemmetti kun saisi vielä tuon paperille joku päivä.
« Last Edit: 05.10.2011 klo 22:33:32 by Michael Riddle »
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

trendkiller

  • Jäsen
  • Posts: 385
  • Kvaak!
No eipä tämä uusi Juggis-tarina ihmeitä tarjonnu. Kapteeni universumina täysi nobody, jolle oli käynyt kaikki kliseet. Juggernautkin oli kuin joku pyhäkoululainen. Vittuuntunut Juggis takaisin ja heti. Stan Leen tarinointi hymyilytti paikoin. Ihan jees filleri. Toivottavasti tämä Luonti ei ole vanhan kunnon Piinan revisited äpärä.
Welcome back, Frank.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Posts: 5 232
No eipä tämä uusi Juggis-tarina ihmeitä tarjonnu. Kapteeni universumina täysi nobody, jolle oli käynyt kaikki kliseet. Juggernautkin oli kuin joku pyhäkoululainen. Vittuuntunut Juggis takaisin ja heti. Stan Leen tarinointi hymyilytti paikoin. Ihan jees filleri.

Totta, että luuseripahiksia on nähty kovin usein aiemminkin. Mielestäni juttu kuitenkin lämmitteli ja jatkoi hyvin vuoden 83 Hämiksien Juggernaut-klassikkoa. Tarina tosiaan oli melko kiltti, kun Juggis oli symppis ja kun luuserikin sai lopussa omatuntonsa.

Uusin Hämis oli paras vähään aikaan niin juonen kuin kuvituksenkin puolesta, Juggista oli kiva nähdä kun Xissä ei ole vähään aikaan näkynyt (eikä oikein muutenmkaan ole täällä niin hirveästi esiintynyt) ja samoiten Kapu Universumia oli kiva nähdä täälläkin sillä täällä ei ole tainnut esiintyä kuin kahdesti (Hulkin ej ja Hämis Kapu Universenä) ja muutenkin on viettänyt hiljaiseloa viimeaikoina.

Olen tämän kanssa aivan samaa mieltä. Juggis säväytti. Hänen voimansa uhkui kuvissa hyvin. Ja minusta Enigma-voima ja sen kautta syntyvä vaihtuva Kapteeni Universumi ovat hyviä ideoita mahdollistaen yllätykset.

Stan Lee tarinan lukemisen jälkeen tunnelma oli vähän että ööö... on se hyvä että uusia Stan Lee tarinoita ei ei tule useammin ;) Tarina yritti olla hauska mutta ei se mielestäni oikein siinä onnistunut.

Minustakaan Leen juttu ei ollut kovin hupaisa, vaikka tunnistin sen ironian. Ehkä juoni oli liian lapsellinen 60-luvun tyyliin ja selittelevä, tarkoituksella toki. Tarina oli muutenkin katkonainen, ymmärrettävästi, koska se oli ollut alun perin jatkosarja.

Marcos Martin kuitenkin rakensi papan tarinaan aivan uskomattoman kekseliäitä ruutuja. Kaveri on taitava, mutta en vain oikein pidä hänen ditkomaisesta tavastaan piirtää itse Hämis. Kiitos Rmäelle ja muille kiinnostavan, erilaisen sarjan valinnasta.

Yllättävän vähän muuten nykyään tulee mitään keskustelua Hämiksen ja Ryhmä-X:n lehdistä? Ovatko kaikki lukeneet nämä tarinat jo aiemmin eikä tule mitään yllätyksiä eikä kysymyksiä vai eikö juuri ketään enää kiinnosta nämä aiheet?

On varmaan paljon muutakin luettavaa ja kommentoitavaa. Itsekään en aina jaksa kommentoida uusimpia kotimaisia numeroita, vaikka tällä hetkellä ne ovat hyvässä kuosissa sisällön puolesta ja loistavassa kunnossa suomennoksen, toimituksen ja ulkoasun suhteen. Toivotaan lehdille pitkää ikää!

Tina DeMona

  • Pervo Örvelö
  • Jäsen
  • Posts: 1 604
Marcos Martin kuitenkin rakensi papan tarinaan aivan uskomattoman kekseliäitä ruutuja. Kaveri on taitava, mutta en vain oikein pidä hänen ditkomaisesta tavastaan piirtää itse Hämis.

Itselleni taas on lähes mahahaavoja aiheuttanut hänen ylityylitelty supertrendikäs tyylinsä piirtää ihmisiä yleensä. Mutta tämän uuden jutun luettuani (Polla ja Patti... Uggghhhh....) pakko kyllä kompata tuota havaintoa kekseliäistä ruuduista. Aukeamakokonaisuudet olivat mielettömän näyttävästi ja kekseliäästi suunniteltuja.

Gothicus

  • Jäsen
  • Posts: 2 788
Itselleni taas on lähes mahahaavoja aiheuttanut hänen ylityylitelty supertrendikäs tyylinsä piirtää ihmisiä yleensä. Mutta tämän uuden jutun luettuani (Polla ja Patti... Uggghhhh....) pakko kyllä kompata tuota havaintoa kekseliäistä ruuduista. Aukeamakokonaisuudet olivat mielettömän näyttävästi ja kekseliäästi suunniteltuja.
Olen täysin samaa mieltä Tinan kanssa, mutta kuitenkin myös vähän ihmettelen hypetystä Marcos Martinin ympärillä ("supertrendikäs"... no jaa). Uusimman Spider-Manin etusivun johdantokirjoituksessaan Rautkorpi taisi jopa mainita Martinin olevan Hämiksen sivuilla "viime vuosien merkittävimpiä uusia piirtäjiä". Ehkäpä Martin voi sellainen todella ollakin, kun ei nyt tule äkikseltään kaikki viime vuosien uudet piirtäjät ja heidän piirrosjälkensä mieleen*. Pidän (yleensä) Markosin tavasta piirtää lehden pääsankari ja varsinkin hänen jo puheena olleesta tavastaan kehittää kekseliäitä ja vauhdikkaita sivuasetelmia. Muuten hänen tyylinsä on paikoin aika valjua ja luonnosmaista, jopa hieman kiirreellä tehdyn oloista. Jälki ei mielestäni ole mitenkään katastrofaalisen kehnoa, mutta ei myöskään aiheuta suurta ihastusta.

Stan Leen luomus oli paikoin hieman kiusaannuttavaa luettavaa, mutta puolustanee paikkaansa tuollaisena vähän harvinaisempana maistiaisena ja kevennyksenä. Pienestä nolostuneisuuden ja ehkä pettymyksenkin tunteesta huolimatta varmasti harmittaisi, jos Leen tarina olisi jäänyt kokonaan näkemättä. Kyllä näilläkin on lehdessä paikkansa.

* Edit. Ai niin, ainakin Azacetan hahmojen tolkuttomat anatomiat ja lihava pienipäinen Hämis tuli ekana mieleen. Taitaa hänkin olla näitä viime vuosien uusia "osaajia". Pisteet siis tässä tapauksessa Martinille. Ehkä. Hmmm... Azaceta muistaakseni teki kuviensa varjostukset aika ansiokkaasti. Pisteet Azacetalle. Mutta taas toisaalta jos ajatellaan että... äh, olkoon.    
« Last Edit: 14.10.2011 klo 11:48:58 by C. Gothicus »
"Ihminen on ihmiselle kettu."

X-men

  • Jäsen
  • Posts: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Siinä sanottiin myös että ekasta kloonisaagasta oli kulunut viisi vuotta. Ei sellaisiakaan enää saa sanoa.

Ja vuosiluvut tuntuvat olevan pannassa kummallakin firmalla paitsi jos seikkaillaan menneisyydessä tai tulevaisuudessa (joka sitten kumotaan tekemällä nykyajassa vihulaisen suunnitelmat tyhjäksi).
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Spunkmeyer

  • Jäsen
  • Posts: 187
Muistaakseni joskus Brand New Day alussa Peter muisteli että Masterplanner-saagasta oli yli kymmenen vuotta.

Yhdessä tämän kesän TASMissa jonka numeroa en muista sanottiin (kirjepalstalla) että Peter on "in his mid-twenties". Eli mun puolestani kaveri voi olla nyt 26-vuotias. Ei kuulosta kovin pahalta nuorennuslekkaukselta.
PIRATE CREW - We Don't Innovate. We Imitate.

X-men

  • Jäsen
  • Posts: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Uudesta Hämiksestä voi sanoa että tarina ja kuvitus oli hyvää paitsi alussa ja minusta Liskon kohdalla oli menty överiksi sillä nyt se/hän ei muistuta enää humanoidia vaan on enemmän eläimen näköinen.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Korro

  • Ja kumppanit.
  • Jäsen
  • Posts: 1 381
Lisko-tarina metenee liian nopeasti, Connerrin 'tuska' siitä kuinka muutos kadottaa inhimillisyyden. (Tähän aikaan aamusta ei pää toimi..) Nojoo, siis tarina olisi paljon täyteläisempi jos 'muutoksentuskalle' olisi annettu aikaa.

Se toisi kivan Frankkenstein ilmiön. Hiriviö vai ihminen?
Kello- viiden- tee.

Marvel

  • Jäsen
  • Posts: 76
Uusin Hämis 12/2011 On luettu ja mielestäni koko vuoden PARAS lehti! Uusi lisko näyttää hienolta ja kuvituskin oli upeaa.

trendkiller

  • Jäsen
  • Posts: 385
  • Kvaak!
Olipas tämä Luonti kyllä aivan jotakin muuta kuin jälleen yksi kliseinen Lisko-tarina. Zeb Wells on miusta se huonoin jäsen tästä Hämis-aivotrustista mutta nyt osui napakymppiin ja tätä täydensi Bachalon kuvitus. Liskoa on roikutettu niin kauan mukana, että tämmöinen status quo:n päivitys osuu ja uppoaa. Toivottavasti jatkoa maltetaan tehdä, eikä tuhota tätä nyt ihan heti.

E: Unohtupa kommentoida vielä tuota May-tätiä. Eli hienosti Wells kirjoitti loppuratkaisun tälle juonen tyngälle, vaikka Evil-May olikin huippuhahmo.
« Last Edit: 11.12.2011 klo 20:11:44 by trendkiller »
Welcome back, Frank.

Riffe

  • Man of Tomorrow
  • Jäsen
  • Posts: 665
Njaha, Liskon uusi kyky tuoda ihmisen liskomainen puoli pintaan tuo mieleen Chrono Triggerin Reptitet, jotka ovat apinoiden sijaan evoloituneet liskoista. Hyvä idea.

Mikäs olikaan muutaman vuoden takainen naikkonen, kuka taas pystyi hallitsemaan ihmisiä näiden hyönteisgeenien avulla? Queen tms., Kapun entinen deitti? Olisi jännä nähdä tämän ja Liskon taistelu vallasta, kun kumpikin yrittää kontrolloida ihmiskuntaa näiden erinäisten geeniperimien avulla.

EDIT:

Hupsista keikkaa, nyt pukkasi viestiä aivan väärään ketjuun, Spider-Manin ketjuun piti kirjoittaa. Moderaattorit korjatkoon erheeni kunhan ehtivät. :D
« Last Edit: 11.12.2011 klo 18:57:14 by Riffe »