Kirjoittaja Aihe: Tex Willer  (Luettu 1019294 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Mr. Font

  • Jäsen
  • Viestejä: 511
Vs: Tex Willer
« Vastaus #945 : 05.04.2007 klo 19:08:08 »
Missä kaikissa maissa (paitsi Suomessa ja Italiassa) tällä hetkellä julkaistaan Tex Willeriä??

Mielellään pikainen vastaus...

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Vs: Tex Willer
« Vastaus #946 : 05.04.2007 klo 19:26:29 »
Missä kaikissa maissa (paitsi Suomessa ja Italiassa) tällä hetkellä julkaistaan Tex Willeriä??

Mielellään pikainen vastaus...
Jopas... On otsaa vaatia pikaista vastausta, siis suotakoon se hänelle.

Texiä on julkaistu kaikenkaikkiaan seuraavissa maissa

Argentiina- Vähän kyseenalainen julkaisu. Muutama numero ilmestyi liuskoissa (väärällä nimellä)
Brasilia - Minulla ei tietoa ilmestyneistä, kysy Ernolta
Espanja- Ilmestynyt hajanaisesti 50- luvulta tälle vuosituhannelle. Ei vakinaista ilmestymisjärjestystä
Hollanti- 70- luvulla ilmestyi säännöllisesti kymmenen vuotta, sittemmin tauko ja ilmestynee kaiketi edelleen?
Intia- Yksi räkäinen Willeri
Iso-Britannia-Yksi vuosikerta 1971
Israel- Vuonna 71 muutama, 2005 samaten
Italia- Kova ilmestymistahti aina vuodesta 1948
Kreikka - Ei muuta tietoa, kun että ilmestynyt on joskus.
Kroatia- Muutama hassu
Ex-Jugoslaavia - Pari zipaletta
Norja-Lähes Suomen tasoinen ilmestymistiheys, tullut 1971 lähtien ja jatkuu vielä
Portugali- Luettu Brasilian Texejä, oma julkaisu viritteillä
Ranska- Joskus muutamia tullunna, ei enään.
Ruotsi - 1949-1984, naapurimaamme jäi Norjaa huonommaksi
Saksa - Epätasaista sätkyttelyä julkaisun suhteen, ei enää julkaista
Tanska - Muutamia alkuvuosina
Tsekki -  Mainitsemisen arvoinen- tarina Kaukomaille tullut, jatko epäselvää?
Turkki - 80- luvulla muutamia
Yhdysvallat - Kubertin väri-Tex suunniteltiin jenkkejä varten, että kiinnostus heräisi. Niin ei käynyt.

Nämä lunttasin kiireessä. Kiitos Erno vielä kerran tuosta mainiosta lähteestä  :-*
Wade Koivurinne

Mr. Font

  • Jäsen
  • Viestejä: 511
Vs: Tex Willer
« Vastaus #947 : 05.04.2007 klo 20:35:36 »
Kiitos kaunis!!!  :)

ernotam

  • Tex Willer-suurkuluttaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 356
Vs: Tex Willer
« Vastaus #948 : 05.04.2007 klo 21:39:09 »
Tarkennellaan vielä hiukan..

Argentiina- Rayo rojo -nimisessä lehdessä ainakin vuosina 1957-59. Sankarin nimi oli Colt Miller... Kaksirivinen liuskalehti. Lehtien numeroina ainakin 395-486. Tiedä häntä onko kaikissa ollut Willeriä...siis Milleriä.

Brasilia - Ihan prhnasti ilmestyneitä.  Täältä kannattaa katsella vaikkei kielestä mitään ymmärtäisikään. http://www.texbr.com/tex/index.htm Osa lehdistä nimellä Texas Kid.

Espanja- Osa alkupään tarinoista nimellä Texas Bill. Liuskoja aluksi, ja sittemmin pokkareita. Ainakin 6 erilistä julkaisusarjaa. Satoja numeroita.

Hollanti- Ilmestyi säännöllisesti kymmenen vuotta 71-81, yhteensä 128 numeroa. Sen jälkeen tullut yksinäinen kostaja neljään osaan jaettuna.

Intia- Tullut ilmeisesti ihan kunnon sarja Willeriä, numerointi taitaa lähennellä jo paria sataa? Kuka tietää lisää?

Iso-Britannia- Reilu yksi vuosikerta 1971-72, 14 numeroa

Israel- Vuonna 71 muutama, 2005 samaten <-nämä jotain uusintapainoksia aiemmin ilmestyneistä..

Italia- jotain pientä vissiin julkaistu joskus...?

Kreikka - Jos joku tietää jotain, saa kertoa ääneen??? Jonkun kuvan nähnyt jossain..

Kroatia- Tullut viime vuosina vissiin toista sataa numeroa, mutta hiukan hankala seurattava. Maat ja rajat muuttuvat useammin kuin painotalot ja kustantajat?

Ex-Jugoslavia - Muutama (ainakin neljä?) eri sarjaa ja kustantajaa.  Lehdissä julkaistu muutakin kuin Willeriä. Tex-numeroita liki satoja?

Norja-Lähes Suomen tasoinen ilmestymistiheys, tullut 1971 lähtien ja jatkuu vielä. Huom. Suomen veroinen albumisarja myös menossa.

Portugali- Luettu Brasilian Texejä, yksi oma julkaisu tullut 2005.

Ranska- Mustang, Rodea ja Spesial rodeo-lehdet julkaisseet pitkään Texiä. Kaikkiaan ainakin 6-7 erillistä sarjaa, joissa julkaistu Texiä. Sekavaa seurattavaa.. Tämän hetken tilanne epäselvä, lienee joku katkos menossa?

Ruotsi - 1949-1984, naapurimaamme jäi Norjaa huonommaksi.
Ruotsi julkaisi Texiä ennen Suomea. (Häpeä..) Julkaistu lehdissä vuosina: Serie magasinet 49-61, Trio serier 62-63, Tex Willer 71-82, Buffalo Bill ainakin 82-83...


Saksa - Erillisi yrityksiä ainakin vuosina 71, 1985 liuskauusintapainoksia, 2002, 2003 jne. Sarjoja ainakin 4 erillistä julkaisu kertaa + hajanumeroita

Tanska - Seriebladet 49-52 22? numeroa, Tex Willer 71-72, 75-76, 79, liuskoja 56-57 16? numeroa

Tsekki -  muutama numero 2004-2005 + joku spessu...
 jatko tosiaan epäselvää..

Turkki - ainakin 4 eri sarjaa, numeroita vissiin kolmatta sataa..

Yhdysvallat - Kubertin väri-Tex suunniteltiin jenkkejä varten, että kiinnostus heräisi. Niin ei käynyt. Saf julkaisi Yksinäisen kostajan englanninkielisenä 2005. Jenkeissä muuten tehty jonkinlainen painos Kostajan ekasta osasta, jota ei kuitenkaan markkinoitu eikä kaupattu. Minkähän vuoksi vedetty puihin...?

EDit: Tanskassa virheitä -> korjauksia, kiitti hte

« Viimeksi muokattu: 06.04.2007 klo 11:40:14 kirjoittanut ernotam »

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Vs: Tex Willer
« Vastaus #949 : 05.04.2007 klo 22:27:00 »
Kiitos täydennyksestä. Silti, sekä minun, että Ernon listasta jää kysymyksiä ilmaan. Miksi jenkkien innostus Texiin ei herännyt, ja miksi julkaisu jäi kesken tarinaa kesken?

Miksi minä tiesin Intian Texeistä vähemmän, kuin Erno?

Entäpä Kreikka? Mitä siellä? Tai Kroatiassa?

Entä onko Italiassa Texiä näkynyt?
(Tuskin Bonelli ja kumpp. sinne asti suostuisivat Texiä levittämään, mitään edes ymmärrä. Tex on sitäpaitsi täysi italomiehen vastakohta. Huhu kertoo, että jotain joskus olisi julkaistukin? Kai salaa, väärällä nimelläkin.

*Toim huom. Italiassa, kuten muuallakin Tex oikeasti ilmestyy 'väärällä nimellä', koska alkuperäiseksi suunniteltu Killer diskattiin kai jonkun Katolilaisen riitin myötä.
Wade Koivurinne

hte

  • Jäsen
  • Viestejä: 100
Vs: Tex Willer
« Vastaus #950 : 06.04.2007 klo 09:42:37 »
Tarkennellaan vielä hiukan..


Tanska - Seriebladet 56-57 16 numeroa, Tex Willer 71-72, 75-76, 79


Hieno lista Ernolla!
Tuohon Tanskaan lisäisin vielä 50-luvulla, nähtävästi tuon seriebladetin jälkeen ilmestyneen liuskasarjan. Lehden nimi oli Tex WIller ja alta pitäisi löytyä ainokaisen lehteni kansi:



Tuo Seriebladet viittaisi samantyyppiseen julkaisuun, Ruotsissa ja Norjassa, jossa siis oli useampia eri sarjakuvia jatkumassa rinnakkain. Meillä tämä tunnettiin nimellä sarjakuvalehti ja aluksi taisi nimenä olla Kippari Kalle. Jos oletetaan, että tanskalaiset olisivat aloittaneet nämä Texin seikkailut aivan alusta, niin muutama vuosi olisi näitä Seriebladeteja pitänyt tulla, kun nyt ollaan tuossa liuskassa jo taistelussa postitalosta (Kampen om posthuset). Ainakin Italiassa tämän ni i oli :"Due contro cento" ja osuu meikäläisissä liuskoissa sinne viidennen vuosikerran puoliväliin.
Jotenkin muistelisin, että näitä liuskoja olisi ilmestynyt nimenomaan tuo 16 kappaletta.

Harri

ernotam

  • Tex Willer-suurkuluttaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 356
Vs: Tex Willer
« Vastaus #951 : 06.04.2007 klo 11:45:14 »
Jotenkin muistelisin, että näitä liuskoja olisi ilmestynyt nimenomaan tuo 16 kappaletta.

Oikeassa olit, Tanskan kohdalla oli lievää sekaannusta. Liuskat oli unohtunut kokonaan pois... Tuo liuskasi lienee vuodelta 56?

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Tex Willer
« Vastaus #952 : 06.04.2007 klo 13:20:50 »
Lisättäköön, että Ranskassa ja Saksassa julkaistiin myös Kubertin Tex neljässä osassa aivan samoin kuin Hollannissa, mutta heillä kovakantisina, Hollannissa oli siis pahvikannet.

Intiassa on joku länkkärijulkaisu, jossa julkaistaan Texin lisäksi ainakin Lucky Lukea. Julkaisun nimeä en tiedä, koska heidän hieroglyfeistään ei ota pirukaan selvää. Suurin osa sarjassa julkaistuista jutuista on Texiä.

Balkanin ruutitynnyrin tilanne on epäselvä. Eikös Hannu kehunut saaneensa matkamuiston Serbia-Montenegrosta. Vai Serbiasta tai Montenegrosta :)?

Kubertin Texin jenkkivaiheista olen kertonut tarkkaan jo muutamaan otteeseen, mutta kerrotaanpa taas. Kubert pestattiin piirtämään tarina, jotta jenkeille lehdykkä saataisiin mukavasti lanseerattua. Saman syyn takia Carson jätettiin tarinasta pois, jotta jenkit eivät sotkisi häntä historialliseen Carsoniin. Italiassa juttu oli tarkoitus julkaista normaalina suuralbumina ja jenkeissä Dark Horsen kustantamana nelivärijuttuna neljässä osassa. Ennakkotilauksia ei kuitenkaan tullut tarpeeksi, ja Dark Horse puhalsi pelin tylysti poikki. Muutama näyttekappale ehdittiin siitä kuitenkin painaa, mutta viralliseen jakeluun ne eivät koskaan päätyneet. Brasilian Texin päätoimittajalla on nähty yksi kapple, mutta hän ei suostunut myymään sitä eräälle tuntemalleni hepulle. Kyseessä on siis todellinen keräilyharvinaisuus.

Homma ei loppunut siihen. SAF (sijainnee Sloveniassa), joka levittää Texiä Italian ulkopuolisiin mainin, päätti julkaista tarinan yksissä kansissa, englanninkieisenä, mustavalkoisena ja ns. puolessa koossa. Tarkoitus oli tyrkätä sitä jenkkien markkinoille tällä tavoin. Jenkkien virallisista myyntiluvuista ei ole tietoa, mutta ei liene kovin hurjaa. Eli jenkkejä Tex ei kiinnostanut, syytä eivät osanne sanoa kuin jenkit itse. Eurooppalainen sarjakuvahan ei ole jenkkejä muutenkaan hirvittävästi kiinnostanut. Ja kaikkein vähiten heitä luulisi kiinnostavan euro-länkkärit, sillä itsehän he mielestään ainoina taitavat western-perinteen.

Voittajia tässä seikkailussa mielestäni ei ollut. Jenkeille tehtyjen myönnytysten takia tarina lievästi sanoen ontuu ja Texin ratsastus jenkkimarkkinoille onnahti vieläkin pahemmin. Eniten käteen tästä jäi varmaan meille suomalisille, jotka saivat Kubertin Texin niin kauniissa paketissa, että itse tarinan ontumisen melkein antaa anteeksi.

Jos SAF:n julkaisu jotakuta kiinnostaa, niin sitä on Kukunorista saatavana 5 euron shokkihintaan rajoitettu määrä. Tai ainakin oli vastikään...
"Tex-tieteen yli-morisco"

Hannu

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 284
Vs: Tex Willer
« Vastaus #953 : 07.04.2007 klo 19:39:55 »
Ei voi muuta kuin kumartaa edelliselle keskustelijoille! Todella mykistävän paljon tietoa!
Janne muisti tuon aiemman viestini, jossa ylpeilin saamistani tulisiaisista. Siis Bosnia-Hertsegovinasta ne olivat, painopaikaksi on mainittun Zagreb; numeroina olivat 59 ja 61 eli siitä päätellen Texejä on julkaistu useampia. Takakannessa oli Zagorin mainoksia, eli näitäkin siellä kaiketi julkaistaan.
   
Kaikki on miltä se kulloinkin näyttää

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Vs: Tex Willer
« Vastaus #954 : 07.04.2007 klo 19:52:06 »
Kiitos ja kumarrus!

Lienee kai korrektia ilmoittaa täältä ylläpidon puolesta, että länkkäreitä (ja muitakin- aloittanee Texistä, kuten minä) arvostelemaan tulee uusi nimi, aika ajoin täälläkin vilahdellut nimi.

Saadaan uutta näkökulmaa.

Lisätietoa tulossa, nimi julkaistaan kohtsillään Ajankohtaista- osiossa ja infoan sitten tännekin, jos ette satu vilkuilemaan sitä puolta.

Ja kai huikkaa Kulmala täällä itsekin, kun asia on pihvi.
Wade Koivurinne

ernotam

  • Tex Willer-suurkuluttaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 356
Vs: Tex Willer
« Vastaus #955 : 07.04.2007 klo 20:32:01 »
Bosnia-Hertsegovinasta ne olivat, painopaikaksi on mainittun Zagreb;

Oliko kannessa jonkinsortin kustantajan logo? Ludens kenties? Valkoisia kirjaimia punaisella pohjalla. Ulkoasu muuten kuin Italian TuttoTexissä... Mulla on kans pari jostain tuolta olevaa lehteä, vaan ei taida olla mitään viittausta maahan. Zagreb kyllä mainittu...

-erno-

Hannu

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 284
Vs: Tex Willer
« Vastaus #956 : 07.04.2007 klo 20:38:10 »
Ludens, tismalleen, valkoisena punaisella pohjalla. Ja nyt kun mainitsit, ulkoasu on lähimpänä Tuttoa. Ja nimet ovat tosiaan aivan käsittämätöntä konsonanttien sekamelskaa (Zrtveni bunar ja Smrt prijaltelja) :D
Kaikki on miltä se kulloinkin näyttää

Hannu

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 284
Vs: Tex Willer
« Vastaus #957 : 07.04.2007 klo 20:44:53 »
Noista Ruotsissa julkaistuista,ainakin itselläni olevissa kappaleissa on ihan eri kannet kuin Italiassa tai Suomessa. Ne eivät tunnu liittyvän edes millään tavoin Texiin. Taisivat ruåttissa noudattaa ihan omaa julkaisupolitiikkaa?
Kaikki on miltä se kulloinkin näyttää

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Vs: Tex Willer
« Vastaus #958 : 07.04.2007 klo 21:09:32 »
Ja nimet ovat tosiaan aivan käsittämätöntä konsonanttien sekamelskaa (Zrtveni bunar ja Smrt prijaltelja) :D
Joo, noilla on vokaalit tippunu matkasta, pelkkiä knsnnttj jäljellä, eikä edes Simo tulkitse noita.
Wade Koivurinne

ernotam

  • Tex Willer-suurkuluttaja
  • Jäsen
  • Viestejä: 356
Vs: Tex Willer
« Vastaus #959 : 07.04.2007 klo 21:11:11 »
Noista Ruotsissa julkaistuista,ainakin itselläni olevissa kappaleissa on ihan eri kannet kuin Italiassa tai Suomessa. Ne eivät tunnu liittyvän edes millään tavoin Texiin. Taisivat ruåttissa noudattaa ihan omaa julkaisupolitiikkaa?

Jokusessa muussakin maassa kannet ovat olleet aina lehdestä riippuen mitä sattuu. Mm. Ranska ja Turkki ovat Ruotsin lisäksi keksineet omia kansiaan...

Minä olen muuten pitänyt noita edellä käsiteltyjä Ludensin kustantamia lehtiäni Kroatialaisina, mutta kukapa noista selvää ottaisi...  saavat olla vaikka Bosnia-Hertsegovinasta mun puolestani :-D