Michael Caine inttää että taru lepakoiden herrasta jatkuu Depp & Hofmann vahvistuksilla
Jos Depp ja Hofman todellakin päätyvät kolmanteen leffaan, niin pakkohan se on käydä katsomassa. Odotukset saattavat kuitenkin nousta sen verran korkealle, että leffa ei voi mitenkään täyttää niitä.
Voisin kuitenkin kuvitella, että Deppin Arvuuttaja peittoaa kevyesti Jim Carreyn näkemyksen, mutta Hofmanilla on vaikeampi urakka, sillä Danny De Viton Pingiivi oli parempi kuin useimpien sarjakuvien lintumies.
Katsastin muuten eilen illalla Batman: Gothamin ritari -animaation. Lupaavasta alusta huolimatta, hinta-laatusuhteessa ei ollut hurraamista. Ehkä eniten minua tökki leffan anime-tyyli. Olisin toivonut kuvituksen olevan hieman lähempänä lähdeteoksia, eli se olisi voinut näyttää hieman länsimaisemmalta. Nyt tuli tunne, että japanilaiset vain kertovat oman näkemyksensä Batmanistä. Suurin epäonnistuminen hahmosuunnittelussa tehtiin Variksenpelätin kohdalla; hänellä ei ollut paljoakaan yhteistä sarjakuvaversioiden kanssa. IMDB:n mukaan animaation työnimi on ollut "Batman anime", joten odotukseni eivät olleet ihan linjassa tuottajien ajatusten kanssa.
Ostopäätökseni olivat sinetöineet Azzarellon ja Ruckan nimet kirjoittajien joukossa, mutta vaikka heidän osuutensa olivat ihan kiinnostavia, eivät ne olleet mitään unohtumattomia tarinoita. Ensimäinen juttu oli ehdottomasti paras, sillä siinä oli tavoitettu hyvin ihmisten epätietoisuus Batmanin todellisesta luonteesta, mikä on oleellinen osa Batmanin myyttiä. Muistaakseni jossain sarjakuvassa on ollut hyvin pitkälti samanlainen tarina.
Tämä animaatio jäi laadussa selvästi Batman Beginsin ja Dark Knightin taakse. Ei se kuitenkaan ollut yhtä huono kuin se vähän aikaa sitten subilla pyörinyt Batman-sarja, jota ei pystynyt katsomaan yhtä jaksoa enempää . Surkeimman Batman-animaation kruunua pitää kuitenkin edelleen se 70-luvun sarja, jossa oli vain still-kuvia hahmoista ja yksivärisiä taustoja. Parhaimman animaation pallilla majailee sen sijaan 90-luvun Batman Animated Series.