Hmm... mulla pyöri joskus päässä kirjoittaa hieman uudesta vinkkelistä näistä Suomen sota-ajoista. Jonkinnäköinen kohtaaminen jossain siellä rintamalla omalla tavallaan suurten suomalaisten kesken, eli toisin sanoen Lauri Törnin, Touko Laaksosen ja jonkun ehkä fiktiivisen kolmannen. Lottahan näissä jutuissa kai nykyään kannattaa olla. Joka tapauksessa pointti olisi taas jälleen kerran demystifioida tuota sodankäyntiä. Kolmoisdraamaa, ihmisten erilaisuuksia, sodan absurdia raakuutta ja sitä, että kaikki siellä olivat ihmisiä, ei sen enempää. Ja onhan näitä tehty, kirjallisuudessa ainakin, mutta en tiedä onko ihan tältä vinkkeliltä.
Tämän baarikulttuurin lisäksi olisi mielenkiintoista myös saada sarjakuvana jonkinlainen elämänmakuinen kuvaus nykyaikaisesta huumekulttuurista Suomessa ilman saarnauksenmakua kaikkine vivahteineen. Alkoholikulttuurista puheenollen puuttuu tai ainakaan minun silmiini ei ole osunut tarinointia näistä joihin se on pahimmin vaikuttanut, toisin sanoen näistä joita juopoiksi ,denoiksi ja muiksi kutsutaan.
Ja entäpäs kuoleva maaseutu? Sen jos yhdistäisi tällaiseen Rosa Liksomimaiseen tunnelmointiin ja synkkyyteen, niin voisi tulla hyvää.
En nyt keksi muuta. Harmi, että taitoa puuttuu piirtäjänä. Jotain näistä voisi kyllä kirjoittaa. Taitavat osa olla aika arkoja aiheita. Ja tiedä sitten ketä tämmöiset kiinnostaa.