Kirjoittaja Aihe: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista  (Luettu 231036 kertaa)

0 jäsentä ja 7 Vierasta katselee tätä aihetta.

Fantacore

  • Jäsen
  • Viestejä: 70
  • Fantacore Media
Vs: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista
« Vastaus #600 : 06.06.2016 klo 14:19:05 »
         Sarjakuvaa Aleksis Kiven elämästä

Aleksis Kiven syntymäkoti -museon uusittu näyttelykokonaisuus esittelee kansalliskirjailijan elämää sarjakuvana.

   Sarjakuva avaa myös suurelle yleisölle Suomen kansalliskirjailijan elämän vähemmän tunnettuja puolia, ja se perustuu Aleksis Kivelle kuuluneisiin henkilökohtaisiin esineisiin. Tositapahtumiin perustuvat sarjakuvat on käsikirjoittanut ja piirtänyt Kalevalan sarjakuvasovituksestakin tunnettu Tamperelainen sarjakuvantekijä Kristian Huitula.


Museon aukiolot 2016:
6.6.–21.8. ti-su 11–18
(Juhannuksen aukiolo: 23.-25.6. suljettu)

tomu

  • Jäsen
  • Viestejä: 451
  • the book is good but misunderstood
Vs: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista
« Vastaus #601 : 14.07.2016 klo 18:21:57 »


Tämmöistä julkaistaan Helsingin sarjakuvafestivaaleille 1.9.

Suurin piirtein Samuel on uusi 160-sivuinen kirja ja Samuelin matkassa -teoksesta tulee pihalle 24 sivulla laajennettu ja muutenkin hieman viilailtu painos.

https://boingbeing.files.wordpress.com/2016/07/samuels.jpg
 

Czaba

  • Jäsen
  • Viestejä: 471
  • No mutta..
Vs: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista
« Vastaus #602 : 02.12.2016 klo 21:38:57 »
Pienen tauon jälkeen Jalava jatkaa Modestyn julkaisemista:

Peter O’donnell – Enrique Badía Romero – Neville Colvin

Modesty Blaise

 

Hidas kuolema sisältää neljä Modesty Blaise ­seikkailua vuosilta 1982–1990.

Albumin nimitarinassa suurrikollisen leski jättää hänen miehensä vankilaan toimittaneen poliisin ja tämän tyttären Saharan autiomaan armoille. Ainoa, joka haistaa palaneen käryä, on poliisin vanha ystävä Modesty.

Kohtalokkaassa ennustuksessa sokea bangladeshilainen eukko ennustaa viidakkosairaalan lääkärille, että Modesty Blaise pelastaa tämän huumekauppiaiden kynsistä. Ennustuksen synkkä puoli on, että Modesty saa surmansa, ellei joku uhraa henkeään…

Salametsästäjien jahdissa Modestyn vanha tuttava joutuu vastakkain vaarallisten norsunluunhimoisten salametsästäjien kanssa. Onneksi eläimetkin ovat Modestyn puolella, ja paha saa palkkansa.

Ilmapallolla sotaan ­tarinassa italialainen lehtimies houkuttelee Modestyn mukaansa ilmapalloretkelle. Ilmasta käsin he näkevät vanhan linnan pihalla kaksintaistelun, jonka häviäjä kuolee oikeasti.

Suomennos Asko Alanen

 

ILMESTYY MAALISKUUSSA

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Vs: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista
« Vastaus #603 : 02.01.2017 klo 21:24:30 »
Egmontin kevät on Asterixia, Tex Willeriä, uusi Lucky Luke ja Nemi, Pikon ja Fantasion uudet seikkailut 13, Mustanaamio 1974 ja Buster 2.

Toivottavasti kesällä tulisi joku Marvel-kirjakin, kevään listalla niitä ei ole yhtään.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista
« Vastaus #604 : 02.01.2017 klo 21:30:42 »
Egmontin kevät on Asterixia, Tex Willeriä, uusi Lucky Luke ja Nemi, Pikon ja Fantasion uudet seikkailut 13, Mustanaamio 1974 ja Buster 2.

Toivottavasti kesällä tulisi joku Marvel-kirjakin, kevään listalla niitä ei ole yhtään.

Jaa, jaa. Ehkä nyt on aika jättää lopullisesti haaveet Punaparran kakkosintegraalista.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista
« Vastaus #605 : 16.02.2022 klo 18:11:10 »
Kun nyt Koipeliinin ansiosta käännössarjakuva on kaikkien huulilla, olettehan huomanneet, että vuoden 2022 käännössarjakuvat on listattu Perunamaassa.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Tietoja tulossa olevista sarjakuvista
« Vastaus #606 : 30.06.2022 klo 00:19:02 »
Jukka Murtosaari: Kannen kuvitti… (Avain). Taskukirjojen ja lukemistolehtien kansikuvittajia 1940-80-luvuilta. Ilmestyy marraskuussa. (tämänhän piti ilmestyä jo vuosi, kaksi sitten, ehkäpä nyt sitten)

Laitetaan tämä tännekin.

Tämä teoshan ei nyt sitten koskaan ilmestynyt. Mutta jos kaikki käy niin kuin pitää, niin Kustantamo Helmivyön toimesta Finnconissa ilmestyy tämä paras mahdollinen korvike. Kirja on saman niminen, vaikkei just tuo teos olekaan.
Tämä on koottu Keräilyn Maailman, Pulpin ja Portin teksteistä. Kansikuvittajien esittelyjä, asiaa pokkareista ja lukemistolehdistä ja niiden keräilystä ja semmoista. Varmaankin vain kalpea aavistus siitä mitä Jukalla oli mielessään. Ainakaan vielä ei jäämistöstä ole kokonaista käsikirjoitusta kirjaa varten löytynyt. Juri Nummelin ja minä toimitimme tämmöisen parhaan mahdollisen, mitä näin pienillä resursseilla on mahdollista tehdä.
Finnconissa on myös Jukan muistonäyttely.

Timo