Starkin meriitit noissa kahdessa ovat toki väh. kohtuulliset mutta onko riittävän hyvät rakentamaan Ultronin on asia erikseen.
Tekö ihan tosissanne pohditte sitä, mitä fiktiivinen henkilö kykenee tekemään?
No tietysti ihan mitä vain käsikirjoittaja ja oikeuksienomistaja haluavat ja kulloinkin tarvitsevat.
Ja kuten Bendis on todennut: mikäli tuo ratkaisu vielä saa netin über-nörtit valittamaan asiasta suureen ääneen, sen parempi - se kun vain kasvattaa myyntiä.
Toisaalta elokuvamaailmassa ei muutenkaan tarvitse välittää pätkääkään sarjakuvien luomista hahmokuvista (joita vuosien varrelta löytyykin yleensä useita, keskenään ristiriitaisia, per hahmo), sillä suurin osa kohdeyleisöstä tuntee henkilöt vain aiempien elokuvien kautta.
Ja nyt pitäisi sitten vielä löytää jostain sarjakuva, jossa Pym on nero eikä se normaali nyhverö, jonka on mahdoton edes kuvitella luoneen Ultronin... Hyppäys on aika iso.
Ja tähän perään joku naama.