Author Topic: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot  (Read 30589 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VesaK

  • Jäsen
  • Posts: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #15 on: 05.02.2009 klo 19:28:04 »
Hörö hörö pah.
Myös Boltin nähneenä:
White dog on upea ja tärkeä elokuva jonka ovat tajunneet väärin niin rasistiääliöt kuin "sivistyneetkin"
Tämä on yhä vapaa maa:väärässä saa olla.

Saa täällä olla tahallisen ilkeäkin... vuh vuh.
En tarkoittanut tulkita Fullerin White Dogia millään muulla tavoin kuin sen nimen symboliikalla, joka tulee kaikille ko. filmin nähneille kyllä selväksi. 
Boltin symboliikka taas on kohdistettu lapsille, mahdollisimman yksinkertaisesti: Hyvät ovat valkoisia, pahat pukeutuvat mustiin, kaikki pahisten helikopterit, autot, jne. ovat mustia, ja pahis (äänenä Malcolm "Alex" McDowell) on vielä selkeästi friikin näköinen. Tuskin edes John Travolta (Boltin orig. ääni) olisi moiseen projektiin lähtenyt, jos ajatuksissani olisi todellista perää.

Mutta mutta, asiaan palatakseni: Bolt oli kaikesta huolimatta pettymys, reippaan ensimmäisen äksön-puolituntisen jälkeen vajotaan melkein 1970 -luvun alun Disney-filmien tasolle. Käsikirjoitus on niiin disniä niiin disniä. Kerronta laahaa, ja päälleliimattu imelistä imelin laulu "voi kun kotona on niin ihanaa, lal lal laa" on helkkarin ärsyttävä. En millään usko, että lapset jaksavat katsoa moista pitkästymättä, kun tarinassa ei ole kerta kaikkiaan mitään uutta. Edes lapsille, varsinkaan nykyajan lapsille.

Tietokoneanimointi on tietenkin häikäisevän upeaa tasoa, mutta ei kai kukaan vähempää Disney/Pixarilta odotakaan.     
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Posts: 16 014
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #16 on: 05.02.2009 klo 19:49:58 »
Näppärästi sivuutit lainauksessa faktan kissoista.

Boltissa ärsyttävin on Boltin rakkaan ihmisen Pennyn ääni Miley Cyrus, mutta asiassa pysyäkseni: päähahmohan on esitetty umpityhmän yksinkertaisena ja erittäin hyväuskoisena.
Kynnettömäksi tehty kissahan esitetään tarpeetta sympaattisessa valossa.
Alun upean supersankarointitoimintafantasian jälkeen juttu hidastuu ja jää perus "perhe ja ystävät ovat tärkeimpiä" linjaan

Ja selitä minulle pulska karate-aasialainen?
 Lähinnä ylipainoinen nörtti enemmänkin white trash linjaa vai sotkiko muka saman äänen esiintyminen KungFuPandassa?
« Last Edit: 06.02.2009 klo 06:30:08 by Curtvile »

VesaK

  • Jäsen
  • Posts: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #17 on: 06.02.2009 klo 03:09:53 »
Laitellaanpas ihan rautalangasta = valkoinen koira as in hyvä. MUSTA-valkoinen kissa = epäilyttävä.

Ah, että vielä sama ääni KungFu Pandassa! Me vely solly! Miten mina voida sellaista veltailuva tehta ollenkaan, mee velly solly.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Posts: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #18 on: 07.02.2010 klo 08:25:23 »
Toys Story 3:sen trailereita:
Traileri
Teaseri Traileri
First Look
Lyhyt Traileri

Onko joku nähnyt?

Bambi 2:sta ja Bambi 1:stä voi verrata helposti Leonardo Da Vinchin kahteen kuuluisaan maalaukseen. Bambi 1 on Mona Lisa, eli se kiistämätön mestariteos. Bambi 2 on Viimeinen ehtoollinen, eli se "second best", jota voi helposti kritisoida taiteeseen mitenkään liittyvistä syistä, mutta joka on kuitenkin silti mestariteos.
Ensimmäisellä elokuvalla saa ärsyttäviä eläimiä inhoavat lapset traumatisoitumaan, mutta toinen Bambi 1 saa heidät vihaamaan eläimiä. Bambi 2 siis täydentää toimivasti ensimmäistä.

Viidakkokirja II
-----------------
Poikkeuksena surkeiden jatko-osien sarjaan on Leijonakuningas 2 ja 3. Ne olivat poikkeuksellisen hyvin tehtyjä.

Viidakkokirja 2 oli mielestäni oikeastaan hyvä, ja toimiva. Se hiukan lyttäsi ensimmäisen elokuvan lopetusta, ja piirrostyylikin oli tylsempää. Mutta elokuvassa oli kuitenkin sopiva määrä uusia hahmoja (2?), eikä missään tapauksessa liikaa.

Leijonakuningas 2 oli rullattu helpolla Romeo & Julia juonikuviollaan. Ulkoisesti elokuva oli kuitenkin miellyttävämpi kuin useimmat Disneyn jatko-osat, jotka ovat lähes poikkeuksetta rumia tai tylsiä piirrostyyliltään. Hahmoja oli kuitenkin pätkään tungettu enemmän kuin niille oli käyttöä, eikä niitä tietenkään edes hyödynnetty, muuta kuin pinnallisesti yhden juonta eteenpäin vievän kohtauksen rooleilla.

Leijonakuningas 1 1/2 sen sijaan on mielestäni jopa elokuva kolmikon parhain. Se ruoskii sopivasti parodioinnillaan kaikki Leijonakuningas 1:sen ärsyttävimmät ja korneimmat kohtaukset, jotka ikävä kyllä ovat Disneyn historian vähiten korneimpia, ja eniten luonnollisimpia kohtauksia. Timon & Bumba oli elokuvasarjassa se kaksikko, joka ainoana ansaitsi elokuvan.

Peter Pan 3 (2007)

Onkos tämä hanke hyllytetty, vai siirretty?

Tarzan ja Jane taisi olla telkkarianimaatiokyhäelmä, toki sitten ilmestyi myös Tarzan II.

...joka oli periaatteessa prequel. Eli sijoittui Bambi 2:sen tavoin jonnekin sinne väliin, ja tässä tapauksessa se väli oli Tarzanin pentu vuodet. Häiritsevää oli, että Disney otti ja teki elokuvan joka sijoittui Tarzanin pentu vuosiin, vaikka kirjoissa olisikin ollut kasa valmiita tarinoita, joilla jatkaa elokuvaa.

Tarzan ja Jane oli pettymys, koska sen piti olla "pilotti" tms. tv-sarjalle. "Pilotti" kuitenkin näytti niin kamalalta ettei sarjaa halunut edes vilkaista, koska hyvästä konseptista ja jälleen hyvistä kirjoista ei osattu ottaa aineksia toimivaan Tarzan animaatio sarjaan, jolla olisi tuoreella ja kiinnostavalla tavalla esitelty hahmo uudelle sukupolvelle samalla rytinällä jolla se esitettiin mustavalkoisten elokuvien aikaan.

Mutta miksi Basil-hiireen ei tule jatkoa?!

Nyt kun Sherlock Holmes elokuva on päässyt ihan Oscar ehdokkaaksi asti, ja tainnut ponkasta menestystä, ja suunnitteilla on 1-2 jatko-osaakin, voisi Disneyltä olla neronleimaus nostaa tämä samaisen hahmon kellarissa asusteleva hiirulainen uudestaan ihan valkokankaalle asti. Mielestäni Disney aikoinaan ylipäätään teki virheen, kun ei tehnyt Basilille omaa tv-sarjaa jatkaen suoraan elokuvan lopputilanteesta. Sarjakuvat ja lastenkirjat eivät riitä.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

OM

  • Jäsen
  • Posts: 2 332
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #19 on: 07.02.2010 klo 19:22:21 »


Myönnän, että Michael Riddlellä oli näkemystä ja ajatusta Disney animaatioista. Mutta koskaan mikään Disney animaatioiden jatko-osa ei ole yltänyt ensimmäisen tasolle. Tästä esimerkkinä Tuhkimot, Pocahontakset jne. Disneyn jatko-osien heikkous on nimenomaan huonossa animaatiossa. Ne ovat melkein aina olleet halpa tuotantoa ja tehty minimaalisen vähällä  kalvo väreillä. Disney yhtiö  on säästänyt usein juuri väreissä tehdessään jatko animaatioita. Mitä enemmän väri sävyjä kalvoille piirtämisessä käytetään, sitä kalliimmaksi elokuvan tekeminen tulee.
Poikkeuksena kaavaan on Bambi 2, jonka tekemiseen osallistui useita nimekkäitä animaattoreita. Se näkyy taustoissa ja hahmoissa, vaikka tarina ei ollutkaan mikään erinomainen.

Prinsessa ja sammakko animaatio taas edustaa Disneytä parhaimmilllaan. Mukana on ollut jälleen huippu animaattoreita, jotka ovat olleet mukana Leijonakuninkaassa, Karhu-veljeni Kodassa jne.  Taustat ovat loistavia, hahmot ilmeikkäitä, vaikka Disney studio toistaakin samaa tyyliä joissakin hahmoissa  usein. Tästä esimerkkinä elokuvassa esiintyvä krokotiili. Sama krokotiili hieman erilaisena on nähty monissa Disneyn animatioissa mm. Bernard ja Bianca jne. Tästä on hyvä kuitenkin odottaa seuraavaa perinteisesti tehtyä animaatio elokuvaa.
« Last Edit: 07.02.2010 klo 19:24:42 by Orjan May »

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Posts: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #20 on: 09.02.2010 klo 15:47:52 »
Peter Pan 3:sta taisi tulla Helinä-keiju, joka nähtiin jouluna telkkarista.

Minä jotenkin käsitin, että Helinä-Keijun elokuva ja (käsittääkseni) tv-sarja perustuisi siihen 2000-luvulla paljon mediassa arvostusta ja huomiota saaneeseen lastenkirjaan, joka taasen yhdistelee Disneyn Peter Panin ja alkuperäisen J. M. Barrien luoman Peter Panin keiju maailman keskenään.

Kirja on siis Dave Barryn/Ridley Pearson ja Geraldine McCaughreanin luomien novellien tapaan sitä "virallista" Barrien aloittamaa jatkumoa, joka on siis nykyään vapaasti laajennettavissa ja jatkettavissa. Tähän hätään en löytänyt viittaamaani alkuteosta, ja/tai sen kirjoittajaa Wikipedia tutkimisella. Mutta tiedän tuommoisen olevan.

Mutta siis pointtiin, eli minä (joka en ole Disneyn elokuvaa nähnyt) käsitin että tuo elokuva viittaisi mainittuun kirjaan, eikä sillä ole Helinä-Keijun ulkonäön lisäksi paljonkaan muuta tekemistä Disneyn jo tutun tulkinnan kanssa.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Posts: 17 162
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #21 on: 09.02.2010 klo 20:09:50 »
Peter Pan purppuran lumoissa on ainakin juuri nyt kirja-alessa.

Geraldine McCaughrean: Peter Pan in scarlet

Henendo

  • Jäsen
  • Posts: 1 396
  • Kunnia myös hiirimestareille!
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #22 on: 16.11.2010 klo 18:34:38 »
Seuraaville vuosille on oikein rymissyt tietoja uusista Disney-rainoista:
Tästä puhuttiinkin jo aikaisemmin, mutta laitetaan vielä tänne; Monsterit Oy 2! http://ankkalinnake.blogspot.com/2010/10/huhut-muuttuvat-todeksi-monsterit-2.html(Kuvasta selviää myös ensi-ilta)

Lisäksi toinen Pixarin elokuva saa jatko-osan; toivottakaa tervetulleeksi Autot 2! http://ankkalinnake.blogspot.com/2010/11/autot-2.html (Tästäkin kuvasta selviää ensi-ilta)

Myös "käsinpiirretyn" ystäviä hemmotellaan, ensi vuonna ensi-iltansa saa nimittäin Nalle Puh! http://ankkalinnake.blogspot.com/2010/11/ensimmainen-nalle-puh-traileri-naytilla.html (Linkin kautta saa näkyviin myös trailerin ja selville tietysti ensi-illan)

OM

  • Jäsen
  • Posts: 2 332
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #23 on: 16.11.2010 klo 19:37:53 »


Noissa parissa tulevassa uudessa Disneyn animaatiossa ei ole mitään mullistavaa uutta tulossa. Lähinnä jatko-osia jotka ovat usein hyvin huonosti toteutettuja. Olisin odottanut jotakin perinteisella animaatiotavalla tuotettua kuten esimerkiksi Prinsessa ja sammakko. No. Tuleepa ainakin säästettyä rahat ku noita ei tarvitse ostella.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Posts: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #24 on: 16.11.2010 klo 20:08:05 »
Nalle Puhit jms. ovat olleet jo pitkään ainoata Disney tavaraa jota jaksaa katsoa.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Henendo

  • Jäsen
  • Posts: 1 396
  • Kunnia myös hiirimestareille!
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #25 on: 17.11.2010 klo 16:51:05 »
Autot 2 -rainasta on nyt nähtävillä ensimmäinen traileri.
http://ankkalinnake.blogspot.com/2010/11/autot-2-ensimmainen-traileri.html
Huh, seikkailevatko Autot Tokiossa?

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Posts: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #26 on: 17.11.2010 klo 22:42:35 »
Huh, seikkailevatko Autot Tokiossa?

Autot 2: Tokio drift. Mukana Vin Dieselin cameo. :D
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Henendo

  • Jäsen
  • Posts: 1 396
  • Kunnia myös hiirimestareille!
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #27 on: 31.12.2010 klo 14:54:24 »
Pixar on valmistelemassa elokuvaa nimeltä Brave. Ensi-iltaa kaavaillaan vuodelle 2012. Brave tulee olemaan Pixarin ensimmäinen prinsessasatu. Toivottavasti Pixar saa ujutettua tähänkin rainaan tuttua taikaansa saadakseen siitä perinteisesti taattua Pixar-laatua, eikä menisi liikaa Disneyn prinsessasatujen suuntaan, silloin luvassa saattaisi olla Pixarin ensimmäinen epäonnistuminen.

Memmil

  • Jäsen
  • Posts: 121
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #28 on: 06.01.2011 klo 21:50:16 »
Ahh... Onpahan ne vanhat 2D animaatiot vaan paljon parempia kuin nykyään ulos työnnettävät CGI roskat.

Toki Pixar on tehnyt aina mainiota tavaraa, mutta yht-äkkiä mikään studio/missään ei tee enää muuta. Jättäisivät sellaiset hommat niille jotka sen taitavat ja tekisivät niitä vanhanaikaisempia animaatioita. Uskoisi että hyviä piirroselokuvia olisi tätä nykyä paljon enemmän... Luulisi että 2D animaatio tulisi myös halvemmaksi. Toki Japanissa tehtaillaan niitä oikeita piirrettyjä, tyylilajin kanssa vaan en ole aivan sinut.

Pieniä piristeitä ovat aina satunnaiset nukeilla tehdyt stop-motion animaatiot. Esimerkiksi Fantastic Mr. Fox on aivan mahtava Aardmanin Wallace and Gromitia unohtamatta. Harmi etteivät tämänlaiset elokuvat ole juurikaan tuottaneet.

TV:n piirretyissäkin seikkailevat nykyään vain elottomat kehnosti animoidut nuket.   :(

Maryanne

  • Jäsen
  • Posts: 49
Vs: Uudet ja tulevat Disney-animaatiot
« Reply #29 on: 07.01.2011 klo 16:01:35 »
Toivoin uusilta Disney-leffoilta vain sitä, että Disney uskaltaisi olla taas oma vanha itsensä, siis se karmeita kuolemia, vanhahtavia moraalisia opetuksia ja lapsilla yökastelua aiheuttavia pahiksia vaaleanpunaiseen hattaraan käärivä satuseppä. Niin ja äitejä ei saa olla, ja isän pitää kuolla. Traumaattisella tavalla. Mieluusti lapsipäähenkilön katsellessa. Sitten lauletaan eläinystävien kanssa.