Heips,
Brushpen vai aito sivellin. Tuo on kyllä aikapitkälle makuasia. Ja toisaalta myös tottumus kysymys. Mutta joka tapauksessa molemmat mainitut työvälinet vaativat harjoittelemista. Sivellin antaa ennenkaikkea enemmän vapautta ja sillä saa hienoa kaunista viivaa. Mutta on erittäin tärkeää muistaa, että siveltimen toimivuuteen vaikuttaa ennenkaikkea materiaali eli karva josta pää on tehty. Ja toiseksi sitä täytyy osata huoltaa.
Mutta en aio puhua nyt siveltimistä, vaikka juttua tulisi tästä aiheesta vaikka millä mitalla.
Olen itse käyttänyt Pentelin Brush-peniä, joka nyt on tukossa

. Mutta sen käyttö on kyllä hienoa ja saa aikaan vaihtelevaa viivaa. Pidän ennenkaikkea siitä, että sen kärki ohenee hyvin ohueksi ja siinä on muutama ohut karva, joka edesauttaa ohuen viivan tekoa. Tosin kuten joku sanoi, minun kappaleeni kyllä tihrutti mustetta ehkä vähän liikaakin. Se pänni kovasti. Mutta muuten kynä liikkui kuin unelma ja viiva on elävää.
Mutta Pentelin Brush-pen on tällä hetkellä ehdottomasti paras mitä suomesta saa. Mutta Pentelillä on ulkomailla myynnissä sellainenkin versio kynästä, josta puuttuu tuo ohut keski karva. Se voisi olla käytössä jopa parempi kuin tuo malli, jossa on ohut karva. PentelinBrush pen ei ole kuitenkaan paras mitä markkinoilla ulkomailla on. Mutta se kilpailee esimerkiksi Kuretaken, Kaimei Natural Sumi Brush pen ja Akashiya New Brush penin kanssa. Monien sarjakuvia tekijöiden mielestä mitä netissä olen nähnyt, yksi Kuretaken Brush-pen on kaikkien aikojen paras. Sen hintakin on aika päätä huimaava. Mutta kaikki hyvähän maksaa.
Alla kaksi linkkiä Brush-pen kynien maailmaan ja netistä löytyy lisää.
http://www.flickr.com/photos/53818504@N00/2982377311/Huom! KLIKKAA yllä olevan linkin kuvan päällä niin näet hienon luettelon, mikä kynä on kyseessä.
http://www.fineartstore.com/Catalog/tabid/365/CategoryID/15591/List/1/Level/a/Default.aspx?SortField=UnitCost,UnitCost