Eli nyt metsästetään elokuvia, jotka eivät perustu sarjakuvaan, mutta joissa käsitellään niitä tavalla tai toisella - ja mieluummin vähän tanakammin kuin vaikkapa "Lost in Translationissa", jossa Charlotte näkee japanilaismiehen lukevan metrossa mangaa.
Katsoin eilen dvd:lta Kevin Smithin elokuvan "Amyn jäljillä" (Chasing Amy), joka kertoo lesboon rakastuvasta sarjakuvapiirtäjästä. Ei ollut kovin kummoinen elokuva, vaikka militanttina mustana pantterina imagosyistä esiintyvä sarjakuvataiteilija hymyilyttikin. Elokuvan vakavaksi tarkoitettu osio tuntui lähinnä kornilta, eikä dialogikaan ollut Clerks-tasoa. Lisäksi Ben Affleckin täytyy olla universumin onnettomin näyttelijä, josta on joskus kirjoitettu "Hollywood-tähtenä".
Mieleen tulevat myös Zwigoffin ohjaama Robert Crumb -leffa (onko muuten hyvä?)ja Shyamalayanin "Unbreakable", joka taitaa olla ainoa ohjaajansa tekele, jota en ole nähnyt.
Keksiikö joku lisää?
(Laitetaan tämä sittenkin tänne leffa-osioon. Poistin aikaisemman viestini. Ja jos tämmöinen viestiketju löytyy jo, niin poistakaa tämä suosiolla).