Nyt on viimeinkin luettuna Classic X-men essentiaalit ja uuden ryhmän ensimmäiset Masterworks kokoelmat. Lopultakin tiedossa mitä tapahtui ennen kuin X-miehet tuli Ihmenelosissa ensimmäisen kerran suomeksi.
Täytyy sanoa että alkuperäisen ryhmän tarinat pääsi vasta loppuvaiheissa taiteellisesti ja juonellisesti hyvälle tasolle. Neal Adamsin kuvittamat tarinat olivat oikeastaan ne parhaat. Ymmärrän miksi näitä ei ole suomennettu muuta kuin pari numeroa Ryhmä-X lehdessä. Oli kuitenkin mukava lukea kuinka kaikki alkoi vaikka tarinat olivatkin tuttua voimat loppuu heti pienestäkin rasituksesta ja sitten pyörrytään tai ollaan ihan voimattomia. Outoa että lopuksi ennen lehden lopettamista julkaistiin vain uusintoja vaikka oltiin selvästi menossa oikealla tiellä tarinoiden ja taiteen suhteen. Pedon ensimmäiset seikkailut varsinaisena petona olivat mielenkiintoista luettavaa. Paranemisvoima oli näköjään aluksi parempi kuin Wolverinella.
Uuden ryhmän tarinat eivät mielestäni aluksi olleet tarinallisesti sen kummempaa kuin vanhan ryhmän viimeiset tarinat. Oikeastaan vasta kun Phoenix/Feenix saatiin kuvioihin alkoi tarinat olla parempia. Muutama numero oli sellaisia jotka olisi voinut suomeksikin julkaista niiden lisäksi joista paloja nähtiinkin. Melkein täytyy kuitenkin todeta että on tehty ihan oikea päätös aloittaa julkaisu Ihmenelosissa juuri sillä seikkailulla joka nähtiin.
Kyllä se vain näin on että Claremont/Byrne/Austin tekivät parhaat Ryhmä-X tarinat ikinä eikä ole yhtäkään tarinaa tullut ennen niitä tai niiden jälkeen joka olisi nämä ylittänyt. Kiitos ja kumarrus heille.
Jos Ryhmä-X lehden lopettamisen jälkeen on tullut hyviä tarinakokonaisuuksia tai on jotain hyvää mitä hypättiin yli suomennoksissa aikaisemmin niin laittakaa vinkkiä. Olen yleensä karttanut jenkkijulkaisujen ostamista mutta näiden lukemisen jälkeen olisi nälkä lukea lisää mutanttien seikkailuja. Schism tuli jo hommattua