Author Topic: Rauli Badding Somerjoki  (Read 2605 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Posts: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Rauli Badding Somerjoki
« on: 29.11.2005 klo 16:57:16 »
Toinen saman ikäpolven suomirokkari, jonka olen joskus kuullut tehneen sarjakuvia, on Rauli "Badding" Somerjoki. En kyllä ole niitä missään nähnyt. Osaako joku sanoa että onko tässä huhussa mitään perää?

-Ylläpito- Erotettu Tuomari Nurmio -ketjusta ja nimetty uudelleen. Kattavammaksi otsikoksi olisi voinut myös laittaa esim. Rokkarit sarjakuvantekijöinä, mutta katsotaan nyt mihin tämä tästä kehittyy. Reima
« Last Edit: 29.11.2005 klo 20:59:52 by Reima Mäkinen »
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

VesaK

  • Jäsen
  • Posts: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Tuomari Nurmio
« Reply #1 on: 29.11.2005 klo 17:07:44 »
Rauli Aarre Tapani Somerjoki piirteli kyllä mm. nyrkkeilyaiheisia sarjoja, asia muistaakseni mainitaan mm. Badding-muistelmateoksessa, joka on Heikki Metsämäen ja Juha Miettisen kirjoittama. Sekä Badding-elokuvassa. Mutta ne olivat ihan pöytälaatikkotavaraa, jota virallisesti ei liene julkaistu missään. Tunnetumpi Badding oli sarjakuvien, erityisesti Aku Ankan, lukijana. Hänen suosikkinsa oli "Roope-setä joutuu maksamaan vanhan velan".
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Posts: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Re: Tuomari Nurmio
« Reply #2 on: 29.11.2005 klo 17:24:16 »
virallisesti ei liene julkaistu missään. Tunnetumpi Badding oli sarjakuvien, erityisesti Aku Ankan, lukijana.

Kvaak, luotettavampi kuin Google.

Olisi kyllä ihan mielenkiintoista nähdä että minkälaisia sarjakuvia herra on saanut aikaan. Musiikkia ainakin kehtaa elokuvasta huolimatta edelleenkin kuunnella.

Akusta tulikin mieleen lisää noita suomirokkari-ja-sarjakuva -juttuja: Kauan aikaa sitten luin muistaakseni Soundista että jollakin rokkipändillä olisi ollut tapana pitää keikkadösässä tietokilpailuja Aku Ankan taskukirjoista. Voittajaksi selvisi yleensä heidän roudarinsa. Ei sattuisi kukaan muistamaan että ketkä henkilöt ovat olleet kyseessä? Asia on kummitellut mielessä pitkään.

Niin ja ei kaikki roudarit pelkkää Aku Ankkaa lue. Kyllä mulle kelpaa kans Jallu ja Kalle.
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

Asko AA

  • Jäsen
  • Posts: 2 677
  • "I Lost My Heart In A Drive-In Movie"
Re: Tuomari Nurmio
« Reply #3 on: 29.11.2005 klo 21:20:42 »
Tunnetumpi Badding oli sarjakuvien, erityisesti Aku Ankan, lukijana.

Ja Jonah Hexin.
Asko A. Alanen
Sarjakuvatoimittaja
Sarjakuvaneuvos
Akolinna, Tampereen Tammela