Ei hyödytä, kun yksi hahmo saattaa ikääntyä toisen pysyessä samanikäisenä. Jotkut ovat nuorentuneetkin.
Hämiksen aikajana on helppo laskea.
Samoin Ghost riderin.
Hämiksen voi olla vaikeampi johtuen sen julkaisujen määrästä, mutta sekin kysyy vain tarkkaa paneutumista.
Voisin huvikseni kaikki Suomennetut Hämikset omistavana tehdä tuon tässä jossain vaiheessa kesää. Joku puuttuvat tarinat lukenut voisi sitten täydentää nuo.
Täältä löytyisi ainakin
järjestys.
Lisäksi on hyvä huomioida, että vaikka hahmot nuorentuisivat, aika silti kulkee yhä. Muistaakseni joskus 90-luvulla esitettiin ajatus, jonka mukaan Marvel universumin aika ei ole mitenkään sidoksissa normaaliin, meidän aikaamme.
Esimerkiksi televisio on saatettu keksiä samana vuonna kuin kännykkä ja digiboksi.
Kosovon kriisi on voinut tapahtua samana vuonna, kuin Tzunami on iskenyt...
Tämän kaavion jokaisen lehden kun sijoittaisi oikeaan aika järjestykseen tapahtumallisesti, meillä olisi jo alku.
Sen jälkeen pitäisikin enää lukea nuo kaikki, ja poimia kaikki ajan kulumiseen viittaavat informaatiot/viitteet. Tämän jälkeen olisi edellisen kappaleen yhteydessä mainitsemani ajatuksen mukainen aikajana.
Tietenkin sekin olisi vain teoreettinen, eikä se olisi Marvelin virallinen.
Iät eivät tosin tulisi esille tuosta mitenkään, ja joutuisimme luottamaan täysin Marvelin omiin sanoihin siitä, mikä tapahtuma on tapahtunut missäkin lehdessä samaan aikaan. Esimerkiksi Mega-marvel 5/2000: Kostajat, jossa viitataan yhdessä tarinassa elämänvaiheeseen, jossa Hämis oli.
Helkkari. Alan innostumaan ajatuksesta.
Haluaako joku lähteä mukaan (auttamaan) kyseiseen uhkarohkeaan yritykseen?
Vuosilukuja emme lähde mittaamaan, se on mahdotonta, mutta voisimme silti arvioida ajan kulumista kunkin hahmon kohdalla.
Aikamatkailut ja muut (olettaen että niitä on...) on helppo viivamuotoisessa aika janassa kietoa silmukalla.
Mefisto-diilit saa helposti väännettyä sivuhaaralla, jolla viitataan toiseen aikajatkumoon.