Kirjoittaja Aihe: Dark Horsen SW-kokoomat  (Luettu 6512 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Dark Horsen SW-kokoomat
« : 19.07.2004 klo 01:10:12 »
Oon mietiskellyt noita Dark Horsen kustantamia Marvelin alkuperäisten Star Wars -lehtien kokoomia. Ne nimittäin kiinnostaisivat kovasti. Toisaalta siksi, että nykyään en enää omista kaikkia suomennettuja lehtiä ja ne alkaa oleen melkeinpä hinnoissaan. Ja myös siksi, että noissa sain koko paketin eli myös ne, joita ei suomeksi julkaistu.

Kysynkin siis mielipiteitä. Onko täällä joku hankkinut niitä (tai ehkä kaikki)? Entä onko tykätty?

Ja millasia ne kokoomat on? Onko esim. alkuperäiskannet mukana (ja jos on, niin onko ne oikeassa koossa vai koottuna parille sivulle albumin loppuun)? Entä onko muuta ekstraa (johdantopuheita tms.)?
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Rac

  • Jäsen
  • Viestejä: 882
Re:Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #1 : 19.07.2004 klo 20:44:00 »
Ja millasia ne kokoomat on? Onko esim. alkuperäiskannet mukana (ja jos on, niin onko ne oikeassa koossa vai koottuna parille sivulle albumin loppuun)? Entä onko muuta ekstraa (johdantopuheita tms.)?

En ole yhtään hankkinut, mutta hypistellyt olen. Kokoelmat on noin samankokosia kuin Ihmesarja pokkarit tai AA:n Jumbot. Alkuperäiskannet löytyy ja muistaakseni ihan joka nron alussa, eikä mitenkään loppuun kerättynä. Väritys on kokokaan uusi, mutta samanlainen kuin vanhoissa. Esipuheista en tiedä.
« Viimeksi muokattu: 19.07.2004 klo 20:44:27 kirjoittanut Rac »
"Excuse me. Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" -Batman

JJ Naas

  • Toikkarointia lammashaassa
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 522
SW: Heir to the Empire -sarjakuva
« Vastaus #2 : 07.01.2005 klo 22:01:55 »
Kuka on lukenut tämän Timothy Zahnin Star Wars -kirjoihin perustuvan sarjakuva-albumin?  Tästä Zahn -trilogian ensimmäisen osan taiteesta ja kerronnasta olen aina pitänyt, taide varsinkin on loistavaa! Piirrokset, väritys... täydellistä!

Kuulemma nämä  Olivier Vatine & Fred Blanchard ovat tehneet joitain X-Men juttuja (tms.), mutta onko kenelläkään tietoa, onko Suomessa julkaistu näiltä tekijöiltä mitään sellaista, jota kannattaisi lähteä metsästämään divareista? Googlaamalla tästä aiheesta ei saa mitään infoa...

Tiedot:

Adapted from the novel by: Timothy Zahn
Writer: Mike Baron
Pencils & Inks: Olivier Vatine & Fred Blanchard
Colorist: Isabelle Rabarot
Letterer: Ellie De Ville
Cover Artist: Mathieu Lauffray




Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Re:SW: Heir to the Empire -sarjakuva
« Vastaus #3 : 10.01.2005 klo 13:42:08 »
Pitää varmaan tutustua ko. albumiin.

Star Wars tradet ovat muutenkin olleet mielenkiintoista luettavaa. Siellä on taiteellisesti erilaisia mutta hyviä töitä joukossa.

Esimerkiksi herrojen Davide Fabbri, Christian Dalla Vecchia ja Dave McCaig tehtailemat tarinat ovat olleet herkkua ("The Hunt for Aurra Sing", "Tha Stark Hyperspace War", jne.). McCaig on yksi suursuosikkejani värityksessä.

Tarinatkin ovat usein ihan hyviä, varsinkin kun ollaan 'kanonisten' hahmojen ja tapahtumien ulkopuolella.
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

Lurker

  • Vieras
Darth Vader jaksaa hauskuttaa
« Vastaus #4 : 29.05.2005 klo 18:47:28 »
Uudessa Star Wars, Sithin kosto -albumissa on sen pakollisen elokuvan (pökkelömäisen) sarjakuvaversion lisäksi oikein miellyttävä tunnelmapala, Raakalaisen sydän.

Paul Aldenin musta pikku tarina jatkaa suoraan Uuden toivon juonta ja kertoo, kuinka Darth Vader selviytyi "avaruuspyörteestä." Mustan loordin mustan mielen mustia syvyyksiä osataan valottaa (heh) hienosti ja vähäeleisesti - aina ei tarvitse räjäytellä niitä planeettoja. Myöskin vallaton musta huumori sopii hyvin tämän tummasävyisen tarinan tunnelmaan.

Toinen tarina, Kohteena Vader, on sekin hyvää pulp-kerrontaa.
Kostajanainen: "Et voi paeta menneisyyttäsi, hirviö."
Musta loordi: "En voi muutakaan."


Mutta oletteko huomanneet, jotta Star Wars -universumissa jokainen planeetta on vain yksi paikka? No, olette tietysti.

Rmäki kertoo toimituksen sivulla, että "harkitsemme joidenkin tarinoiden julkaisemista myöhemmin tänä vuonna."

Toivottavasti ne ovat näitä Empire-lehden tarinoita.
« Viimeksi muokattu: 29.05.2005 klo 18:50:25 kirjoittanut Lurker »

Jarmo

  • tyhmä nilkki
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 164
  • Varokaa metaforista deformaatiota.
Re: Darth Vader jaksaa hauskuttaa
« Vastaus #5 : 30.05.2005 klo 09:32:12 »
Ja sitten se Darth Vader myös lukee ajatuksesi!
On se melkonen veiari.

OKE OKE

  • Jäsen
  • Viestejä: 50
  • "Bring them to me"
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #6 : 23.10.2005 klo 22:08:34 »
no niin dark horse koomat ovat niinkuin 80-luvun suomessa ilmestyneet sarjakuvat:oudosti väriteettyjä mutta hyviä (tosin olen Star Wars fani) niissä on paljon  vanhojen elokuvien mielikuvitusta tarinat ovat niin ja näin juttuja että osa on hyviä ja osa ei näitä saa hyvin fantasiapeleistä (ainkin helsingin myymälästä) yleissesti star wars sarjakuvat ovat hyviä ja nykyään star wars:sia saa mangana! fantasiapeleistä saa yli sata yli sata erilläista star wars-sarjista että eikohän sullekin löydy sopivaa luottevaa muutenkin fantasiapeleistä saa hyvin (englannin kiellistä)sarjakuvaa erityisesti mangaa ja animea (pahoittelen piilomainosta)

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #7 : 23.10.2005 klo 23:57:34 »
Olen kyllä tietoinen Dark Horsen Star Wars sarjakuvista. Myös Good Fellowsilla ja Fennicalla on hyvät varastot niitä. En kuitenkaan niistä ole niin kiinnostunut kuin noista vanhoista Marvelin Tähtien sodista. Osaksi tämä johtuu siitä, että aloitin sarjakuvaharrastukseni juuri noista ja siksi ne ovat minulle hieman aidompia Tähtien sota sarjakuvia kuin Dark Horsen teettämät uudet sarjat (vaikka kyllä sieltäkin ihan kivoja on tullut).
Siksi olin siis kiinnostunut näistä Marvel-sarjan kokoelmista, sillä niissähän on nekin jaksot, mitä Suomessa ei nähty.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 807
  • The cut runs deep
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #8 : 24.10.2005 klo 09:46:27 »
Tää nyt sivuaa vähän Marvel-SW-aihetta mutta onko lukukokemuksia Tales of the Jedi-läpysköistä? Onko siellä jotain mitä uskallatte suositella?
t.Q

OKE OKE

  • Jäsen
  • Viestejä: 50
  • "Bring them to me"
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #9 : 24.10.2005 klo 17:40:22 »
...Eli hyvä ;D

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #10 : 24.10.2005 klo 22:33:10 »
Oliko ne niitä jotka tapahtui ennen yhtään elokuvaa?
Mä taisin ostaa ihan ekoja numeroita sillon, kun Dark Horse niitä rupes tekeen. En kauheesti tykänny. Tais tosiaan sijoittua aikaan 1000 vuotta tai jotakin ennen elokuvia.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

q-mies

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 807
  • The cut runs deep
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #11 : 25.10.2005 klo 14:11:38 »
Sääli, sithi-tarinat ois ollu ihan kiinnostavia.. menee hieman offtopiciksi mutta onko noista olemassa kirjoja?
t.Q

TeroH

  • Latteuksien latelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 242
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #12 : 25.10.2005 klo 20:25:55 »
Mä taisin ostaa ihan ekoja numeroita sillon, kun Dark Horse niitä rupes tekeen. En kauheesti tykänny. Tais tosiaan sijoittua aikaan 1000 vuotta tai jotakin ennen elokuvia.

Tales of the Jedi - sarjassa oli ainakin jotain pari tuhatta vuotta ennen elokuvajatkumoa tapahtuneita. Sijoittuvat suurinpiirtein samaanaikaan kuin 'Knights of the Old Republic' - tietokonepelit. Tuolla näyttäisi olevan jotain tietoa noista.

Edit: Hups, väärä linkki, vaikka noilla (virallisilla SW-sivuilla) on jotain tietoa. Täällä oli hieman parempi lyhyt-katsaus albumeihin.
« Viimeksi muokattu: 25.10.2005 klo 20:28:48 kirjoittanut TeroH »
Tässä tekstissä ei ole mitään henkilökohtaista.

Rac

  • Jäsen
  • Viestejä: 882
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #13 : 27.10.2005 klo 00:17:47 »
Dark Horsen aikajanaan kannattaa myös tutustua jos vaikka haluaa lukea TOTJ:t kronologisessa järjestyksessä.
"Excuse me. Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?" -Batman

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Re: Dark Horsen SW-kokoomat
« Vastaus #14 : 27.10.2005 klo 00:28:47 »
Sääli, sithi-tarinat ois ollu ihan kiinnostavia.. menee hieman offtopiciksi mutta onko noista olemassa kirjoja?

Täältäpäin löytyy kirjastosta Sith-sodasta (mm. selviää Exar Kunin tarina) kertovia alppareita englanniksi ja oli ne ihan luettavia mielestäni.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.