Kirjoittaja Aihe: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik  (Luettu 101655 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

EetuT

  • Jäsen
  • Viestejä: 390
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #75 : 10.02.2009 klo 07:19:49 »
Mielestäni Taikaviitalta on ilmestynyt joskus aikoinaan Ruotsissa iso valkoinen kirja (tyyliin Minä Roope,Aku.Mikki jne.) Tuollaisella opuksella uskoisin olevan kysyntää Suomen maallakin. Tosin siitä mitä tarinoita se pitää sisällään minulla ei ole kuvan palaa ja onko ne kaikki jo julkaistu jossain muodossa Suomessa (suurin osa luultavasti on). Eikä siinä ainakaan ole TV 2000 tarinoita.
E.T

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #76 : 10.02.2009 klo 12:22:41 »
Kieltämättä tuollainen olisi herkkua, mutta meillä ilmestyi taannoin Taikaviitta kirja Kova Laki ja muutenkin noita on nyt siroiteltu sinne tänne, joten mene ja tiedä sitten onko tarpeeksi kysyntää....

Jatkuuko muuten tuon Taikaviitan piirtäminen Italiassa nykyäänkin? Jotenkin jäi jostain sellainen kuva, että homma olisi ollut hiipumassa?
Je suis alle kuuden euron pizza!

Koninkaulus

  • Jäsen
  • Viestejä: 306
  • "Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #77 : 10.02.2009 klo 12:36:03 »
Ei täälläkään. Tulisikohan kenties huomenna? Yleensä Taskarit ovat tiistaisin kauppoihin tulleet.

Tänäänhän se napsahti. En ole vielä lukenut.

Lisäksi tänään kauppoihin tulivat Roope-Setä, Iines-pokkari 2, Aikakone 9 ja Satasivuiset 15. Rahanmenoa ei voi estää...
Topolino & Orazio Cavezza

Fauntleroy

  • Jäsen
  • Viestejä: 172
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #78 : 10.02.2009 klo 14:37:13 »
Iines-pokkari 2

Ooh. Saiko se toisenkin osan? Tietysti se oli odotettavissa, mutta yllätyin silti. Myiköhän ensimmäinen osa?

Ontopic:

Jatkuuko muuten tuon Taikaviitan piirtäminen Italiassa nykyäänkin? Jotenkin jäi jostain sellainen kuva, että homma olisi ollut hiipumassa?

Tuosta ensimmäisestä kysymyksestä en tiedä mitään, mutta toiseen voin sanoa, ettei paljoa haittaisikaan vaikka TK-sarjojen tuotanto olisi hiipumassa. Viime vuosina taskareiden parhaat TK-tarinat eivät ole tulleet Italiasta, vaan jostain muualta. Andreas Pihlin ja Mårdøn Smetin taikissarjat ovat olleet viihdyttäviä (niitä on tosin vain kaksi...). Myös Mark Shawin kirjoittama Naama naamion takana oli varsin kelvollinen.
« Viimeksi muokattu: 10.02.2009 klo 15:00:53 kirjoittanut Fauntleroy »

Koninkaulus

  • Jäsen
  • Viestejä: 306
  • "Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #79 : 10.02.2009 klo 15:40:18 »
Myiköhän ensimmäinen osa?

Jaa-a. Veikkaisin, että ihan mukavasti. Itse ainakin ostin, etenkin tämän tarinan takia: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+M++++71-1. Hyvä se myös oli, ja muitakin mainioita tarinoita pokkarista löytyi. Tässä kakkososassa ei valitettavasti Heluna reportterina -tarinaa ole, mutta ihan kivalta se silti näyttää (en ole vielä lukenut). Ei kovin moni tarina näytä pelkästään tytöille sopivalta hömpältä, vaikka itse julkaisu onkin heille suunnattu.

Jottei ihan turhaksi OT:ksi menisi, sanotaan jotain myös Taikaviitasta. Kyllähän Taikaviitta-tarinoita Italiassa edelleen tehdään. Määrä on varmaan vähentynyt, mutta eihän Taikis-tarinoiden tekemistä toki lopetettu ole. Toisaalta, nyt kun Inducksia hieman tutkailen, näyttää siltä, että Topolinossa on ilmestynyt Taikaviitta-tarina viimeksi lokakuun puolivälissä, eli ei tahti kovin kova taida olla...Kuukausittain ilmestyvässä Paperinik Cult -julkaisussa systeemi näyttää olevan, että mukana on aina yksi 20-sivuinen uusi tarina ja muuten vanhoja, lähinnä Paperinik-lehdessä julkaistuja tarinoita uudelleen. Eli saattaa Dennisillä olla aika paljonkin pointtia tuossa hiipumisessa.
EDIT: Vai oliko kyse sittenkin tuosta Taikaviitta 2000 -hommasta? Se ei tuosta viestistä käynyt oikein selkeästi ilmi.

Noista Egmontin Taikaviitta-tarinoista en itse kauheasti pidä. Toki ne huonoimmat italialaisviitat voittavat.
« Viimeksi muokattu: 10.02.2009 klo 18:49:43 kirjoittanut Koninkaulus »
Topolino & Orazio Cavezza

Kääk13

  • Jäsen
  • Viestejä: 992
  • Tripla Kääk!
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #80 : 10.07.2009 klo 19:56:27 »
Nyt kaikki jotka löytävät tai omistavat Taikaviittoja(PK-universumia) niin ilmoitusta minulle.
Olen valmis ostamaan minkä maalaisia numeroita vain.


-oikeasti kiinnostunut!!!
Kääk13-kirjoittaa!

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #81 : 09.10.2009 klo 14:18:57 »
Luin nyt piiiitkästä aikaa ihkaensimmäisen taikaviitta-jutun  (Aku Taikaviitta nimeltään muistaakseni...). Kuvitus on henkeäsalpaavan hienoa, ja Martinan monet ideat aivan mahtavia. Ei hme, että homma on aloitusosan jälkeen paisunut.

Mutta kylläpäs pompsahti asia, jota esim. Timo Ronkainen on monasti esille tuonut, rankasti esille. Ankka-perheet henkilösuhteet olivat suoraan helvetistä. Hillitöntä raivoamista, aggressiota, tappelua, lähes tappomeininkiä joka ruudussa, jossa Aku saa vastaansa joko Roopen tai veljenpojat. Agressiivista tunnelmaa kiristi vielä Carpin piirtämät raivokkaat ilmeet. Lukukokemus oli loppujen lopuksi melko epämiellyttävä. En ymmärrä, mitä Martina on halunnut tuolla kaikella kertoa. Onneksi ihan kaikki hänen tarinansa eivät ole samaa tasoa.
"Tex-tieteen yli-morisco"

taikisfani

  • Jäsen
  • Viestejä: 61
Taikaviitta 2000 -adressi
« Vastaus #82 : 27.05.2010 klo 16:31:58 »
Tämä aihe on siis tehty taikaviitta 2000 -albumisarjan takaisinsaamiseksi. Mikäli haluatte, että taikaviitta tulee takaisin kaupan hyllyille, ja pääsette vielä lukemaan sitä, niin antakaa nimenne tähän adressiin. Jokainen nimi on tärkeä! Tämä aihe on osa taikaviitta 2000 takaisin -kampanjaa. Mikäli et pidä taikaviitasta, älä suotta vastaa, ole hyvä.

Ääniänne odotetaan, ja kaikki otetaan huomioon!
Listassa on nyt minun nimeni, taikisfani.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Vs: Taikaviitta 2000 -adressi
« Vastaus #83 : 27.05.2010 klo 17:29:03 »
Foorumin käyttäminen addressiin on vähän huono idea. Sekä foorumin että tavoiteltavan asian kannalta.  :)

Jos tekisit adressin osoitteeseen http://www.adressit.com/ ja kerrot sitten linkin siihen tässä ketjussa, kiitos.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

taikisfani

  • Jäsen
  • Viestejä: 61
Vs: Taikaviitta 2000 -adressi
« Vastaus #84 : 29.05.2010 klo 12:10:01 »
Selvä on. Adressi on luotu osoitteeseen : http://www.adressit.com/taikaviitta
odotamme vastaustanne! Ensimmäisen viestini säännöt pätevät myös tuossa adressissa.

Kääk13

  • Jäsen
  • Viestejä: 992
  • Tripla Kääk!
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #85 : 22.10.2010 klo 17:47:45 »
Inducksia selaillessani tein varsin mielenkiintoisen havainnon.
Hollannissa on alettu tuottaa uusia Taikaviitta 2000 universumiin sijoittuvia sarjakuvia joita on tähän mennessä julkaistu ainakin kolme kappaletta sikäläisessä XD-Magazinessa tämän vuoden kesästä lähtien.

Tarinat ovat Hollantilaiseen tapaan lyhyehköjä (löytämäni 5-7-sivua), mutta noudattavat italialaisen esikuvansa tapaan epäsäännöllistä ruutujaotusta.

Kiinnostavaa olisi tietää, tullaanko näitä tarinoita julkaisemaan meillä suomessa vaikka Aku Ankassa tai Ekstrassa.

Ohessa vielä linkki tarinoihin:
http://coa.inducks.org/simp.php?d1=Taikaviitta&d2=&d4=H&creat=&exactpg=&kind=n
Kääk13-kirjoittaa!

Roomalainen kynttilä

  • Vieras
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #86 : 22.10.2010 klo 19:40:30 »
Taikaviitan päätyminen hollantilaisräpellysten tähdeksi ei vaikuta hyvältä jutulta ollenkaan... Jordi Alfonson piirroksetkaan eivät ilahduta, saati sitten se, että tarinat ovat alle kymmenen sivun mittaisia.

taikisfani

  • Jäsen
  • Viestejä: 61
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #87 : 07.08.2011 klo 20:44:39 »
Minusta uusi taikaviitta päihittää vanhan mennen tullen!

Olihan Taikaviitan ensitarinassa uutuudenviehätystä, mutta koska jokainen nykyinen (taskareitten) Taikaviitta-tarina on pöyristyttävän samanlainen, eli jahdataan Karhukoplaa tai estetään pankkiryöstö. Oma mielipiteeni on, että Taikaviitta 2000 oli eriomainen sarja, sillä välillä on Disney-sarjojenkin aika irtautua lapsellisuudestaan ja yksinkertaisuudestaan, sillä tuntuu, että Aku Ankka-lehdenkin kohderyhmä on hyvää vauhtia hiipumassa alle kouluikäisiin.

Toimitus on muuten lupaillut TeeKoo-sarjojen mahdollista paluuta suomeen isompien sarjakuvakirjojen myötä erillisinä tarinoina.

Samuel

  • Jäsen
  • Viestejä: 73
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #88 : 03.12.2011 klo 09:18:41 »
Toimitus on muuten lupaillut TeeKoo-sarjojen mahdollista paluuta suomeen isompien sarjakuvakirjojen myötä erillisinä tarinoina.

Koska ja missä on lupailtu?

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Taikaviitta - Duck Avenger - Paperinik
« Vastaus #89 : 04.12.2011 klo 18:39:48 »
Toimitus on muuten lupaillut TeeKoo-sarjojen mahdollista paluuta suomeen isompien sarjakuvakirjojen myötä erillisinä tarinoina.

Tosiaan milloin ja missä?

TV:ta on tullut paljon taskareissa ja muutama vuosi sitten tuli kovakantinen TV kirja, joka ei tainut sittenkään myydä kovin hyvin?

Ei ainakaan Sanomien kevään ja alkukesän julkaisuohjelmassa ole mitään TV:ta.
Je suis alle kuuden euron pizza!