Kirjoittaja Aihe: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.  (Luettu 946119 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

muggsy

  • Jäsen
  • Viestejä: 53
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1185 : 03.01.2009 klo 14:36:42 »
Pöyhösen hintaopas on tietenkin suuntaa-antava. Kukaan tuskin myy orjallisesti kirjan mukaan (paitsi eräs divarinpitäjä Mikkelissä).

Huuto netissä tosiaan tuntuu että jo lähtöhinnat ovat turhan korkeita. Jopa lukulehdetkin tuntuvat olevan huimissa hinnoissa. Toisaalta hölmöhän ei ole se joka pyytää vaan se joka maksaa.

Itsekin olen syyllistynyt pakkomielteenomaiseen huutamiseen.

Euroajan myötä divareiden, osto-ja myyntiliikkeiden ja kirpparien hintataso on noussut huomattavasti.

Vanhaan hyvään aikaan esim. Hopenuolia sai paikallisesta divarista 50 pennillä, nyt kirpparilta 0,7 €. ja kauan himoitsemani Conanin albumin 7 markalla, nyt sama albumi ei lähde huuto-netistä alle 5 €. Toki rahan arvokin on muuttumut noista ajoista.

Niin ne ajat muuttuvat.

Rauta

  • Cheap plastic imitation of Orson Welles
  • Jäsen
  • Viestejä: 510
  • Voi millaista höpinää!
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1186 : 03.01.2009 klo 14:55:20 »
Tuohon kysymykseeni melkein täyden Pahkasikasetin hinnasta palaisin vielä.

 Itse voisin arvioida koko setille (nrot 1-6 siis Alkumetrien kalkkiviivat -kokoelmana ja nro 7 uusintapainos) hinnaksi noin 200€. Kalkkiviivat muutaman kympin, muut lehdet ~2€ ja loput siitä, että saa koko setin valmiiksi kerättynä.

Olenko aivan metsässä?
Yleensä tuo viimeinen vain laskee hintaa. Kokoelma kerrallaan hinta on alempi, kuin yksittäisten lehtien arvot yhteensä.
Minusta tuo on liian kova arvio, etenkin jos mukana on kaikenkuntoisia lehtiä.

Sam Willer

  • Jäsen
  • Viestejä: 30
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1187 : 04.01.2009 klo 23:03:19 »

Huuto netissä tosiaan tuntuu että jo lähtöhinnat ovat turhan korkeita.

Tuo on täällä jostain syystä hyvin yleisesti toistettu mantra, johon en kuitenkaan yhdy.
Kyllä sieltä löytyy hintaa ihan laidasta laitaan. Toki kallistakin löytyy, mutta löytyy myös halpaa.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1188 : 10.01.2009 klo 15:37:47 »
Vartijat eli Watchmenin suomennoksen 1. painos Kulku-katin pojassa 100e! Huh huu...
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1189 : 10.01.2009 klo 20:09:49 »
Vartijat eli Watchmenin suomennoksen 1. painos Kulku-katin pojassa 100e! Huh huu...

Ei se ole hullu joka pyytää vaan se joka maksaa.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

muggsy

  • Jäsen
  • Viestejä: 53
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1190 : 11.01.2009 klo 19:04:02 »
Vielä palatakseni hintaoppaisiin...jostain makedeonia ja kulkukatti hintansa arvioivat/katsovat. Vai onko ne mutu-tuntumalla?

Kyselin Shokki-lehtien hintoja ja vastauksena että hinnat alkavat 10€, hyväkuntoisia vähemmän valikoimassa. Taitaa jäädä ostamatta kun huutonetistä saa alkaen 5 € hyväkuntoisiakin.

Kokemuksia makedoniasta muutaman vuoden takaa...tilasin puhelin/sähköpostikeskustelun jälkeen Mikin parhaat 15 €. Kunto piti olla hyvä. Kun kirja sitten tuli niin siinä oli lyijykynä ja värikynäraapustuksia monella sivulla. Jos olisin nähnyt kirjan en olisi sitä ostanut.
Sama ongelma on joskus myös Huutonetissä, kuva ei kerro usein oikeaa kuntoa.

Kulkukatista hyviä kokemuksia, tosin paikanpäältä. Hinnat myös vanhoista ja hyväkuntoisista lehdistä kohtuullisia. esim hyväkuntoinen Shokki vuodelta 1974 6 € ja muutenkin hinnat kukkarolle sopivia.

Mutta niinhän se on, että se joka maksaa on hullu  ;)


luuna

  • Jäsen
  • Viestejä: 161
  • Sarjakuvien keräilyä jo 1980-luvun alkupuolelta
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1191 : 11.01.2009 klo 20:20:13 »
Se millä nämä mainitsemasi liikkeet hintansa asettavat kutsutaan ammattitaidoksi, joka muodostuu useiden vuosien ja kymmenien tuhansien lehtien myyntityön kautta.

Ei ole mitään korkeampaa älyä, joka ilmoittaa mitä mikäkin lehti milloinkin maksaa...tästä asiasta on turha enempää jauhaa. Jos joku haluaa uskoa noihin hinnastojen hintoihin niin siitä vaan... jos se tekee onnelliseksi.

Tuosta Mikin parhaista, että otitko yhteyttä myyjään ja pyrit selvittämään tilanteen. Virheitähän ainakin useimmalle meistä sattuu. Tuskin nuo liikkeet kerkiävät lukemaan läpi kaikkia myymiään lehtiä ja jos vika on sisäsivuilla jää virhe helposti huomaamatta (itsellänikin on vastaavasta kokemusta). Kyllä paikanpäältäkin ostetun tuotteen saa palautettua mikäli sisältä löytyy ylläreitä, joita ei hypistellessä huomannut. Näitäkin sattuu jopa uusissa tuotteissa.

Minulla ainakin on myönteisiä kokemuksia molemmista mainitsemistasi liikkeistä  jo liki 15 vuoden ajalta ja asiat ovat aina selvinneet puhumalla suoraan ko. tahojen kanssa

Wade

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 163
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1192 : 11.01.2009 klo 20:56:05 »
Ei ole mitään korkeampaa älyä, joka ilmoittaa mitä mikäkin lehti milloinkin maksaa...
Intuitio.

Kauppaa olen parin divarin kanssa tehnyt puolin ja toisin, ja kerran eräs divarinpitäjä sanoi, että kun pitää sarjakuvaa kädessä, hinta tulee samantien mieleen, ja siitä pitää pitää kiinni eikä jäädä järkeilemään.
Wade Koivurinne

muggsy

  • Jäsen
  • Viestejä: 53
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1193 : 11.01.2009 klo 21:41:04 »
Lainaus
Ei ole mitään korkeampaa älyä, joka ilmoittaa mitä mikäkin lehti milloinkin maksaa...tästä asiasta on turha enempää jauhaa. Jos joku haluaa uskoa noihin hinnastojen hintoihin niin siitä vaan... jos se tekee onnelliseksi.

Kuten jo aikaisemmin sanoin, hinnastojen hinnat ovat suuntaa antavia. Jostainhan se hinta saa alkunsa. Itse en myöskään usko kyseisen hinnaston paikkansapitävyyteen, uteliaisuuttani lähdin kyselemään, mitä muut ovat mieltä.

Myynti- ja keräilykokemuksista on tosiaan apua. Itsekin jo parikymmentävuotta sarjakuvia keränneenä osaan kyllä arvioida paljonko voin maksimissaan maksaa mistäkin lehdestä.

Lainaus
Se millä nämä mainitsemasi liikkeet hintansa asettavat kutsutaan ammattitaidoksi, joka muodostuu useiden vuosien ja kymmenien tuhansien lehtien myyntityön kautta.
En missään nimessä kyseenalaista kyseisten kauppojen ammattitaitoa. Hintahaarukka vain oli melko suuri kauppojen välillä.

Lainaus
Tuosta Mikin parhaista, että otitko yhteyttä myyjään ja pyrit selvittämään tilanteen. Virheitähän ainakin useimmalle meistä sattuu. Tuskin nuo liikkeet kerkiävät lukemaan läpi kaikkia myymiään lehtiä ja jos vika on sisäsivuilla jää virhe helposti huomaamatta (itsellänikin on vastaavasta kokemusta).

Sain alennusta seuraavista ostoista, joten saatin selvitettyä yhteisymmärryksessä. Piirroksia tosin löytyi heti ensimmäisiltä sisäsivuilta ja paikoin muillakin sivuilla. Ehkä kiireessä nämä jääneet tosiaan huomaamatta. Kuitenkin kyseessä ollessa melko harvinainen kirja, myös myyjän olettaisi tarkistavan kirjan läpikotaisin. Massatuotteissa virheen ymmärtää helpommin.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1194 : 11.01.2009 klo 21:53:07 »
Sarjakuviin pätee sama kuin kaikkeen keräilytavaraan. Kohteen kysynnästä, tarjonnasta, harvinaisuudesta (ikä/alkup. valmistusmäärä) ja kunnosta syntyy yhtälö, jolla hinta määräytyy. Logiikka ei kuulu yhtälöön.
Albumi, joka yhdellä paikkakunnalla on hinnoiteltu 5 euroon, voi toisella olla 50 euron hintainen. Sarjakuvat kun eivät koskaan jakaannu tasaisesti koko Suomeen, ja esimerkiksi painotalojen varastoista voi putkahtaa kaikenlaista esille.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1195 : 11.01.2009 klo 22:18:20 »
Komppaan samaa komppia tähän astisten kanssa. Lisään vain vielä, että luonnollisesti divarit pyrkivät maksamaan mahdollisimman pienen hinnan, ja saamaan käteen mahdollisimman suuren hinnan. Näin he saavat sitä, jota kutsutaan voitoksi.

KKP:stä saan itse nykyään vakioasiakkaana alennusta välillä, ja siellähän on tämä "kympinkauppa" systeemi. Eli tietyn kymppimäärän ylittyessä antaa ottaa 10e:n edestä ilmatteeksi. Taisi olla kyse pienempi-hintaisista tuotteista, eli siis alle kympin hintasista. En ole varma, kyselkää ihmeessä tarkennusta.

Esimerkki:

Kalle ostaa 2 euron hämis-lehtiä yli 50 eurolla. Kalle saa sopimuksen mukaisesti joko 10e alennusta, tai sitten 10e:n edestä ottaa sarjakuvia kaupan päälle.
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1196 : 11.01.2009 klo 22:35:32 »
Lisään vain vielä, että luonnollisesti divarit pyrkivät maksamaan mahdollisimman pienen hinnan, ja saamaan käteen mahdollisimman suuren hinnan.

Suurimmissa kaupungeissa voi ansaintalogiikka varmaankin vaihdella enemmän, mutta ainakin pienempien paikkakuntien perusdivareissa on tärkeämpää, että tavaraa liikkuu sisään ja ulos mahdollisimman paljon.

Koska varasto sitoo pääomaa, halutuinta materiaalia on sellainen, mikä menee kaupaksi mahdollisimman pian siitä hetkestä kun se on ostettu sisään.

Muu materiaali pyritään hinnoittelemaan siten, ettei se jää hyllyjen täytteeksi. Tästä syystä harrastajat tekevätkin usein parhaat löydöt juuri sieltä, mistä he eivät ensimmäisenä kuvittelisi edes törmäävänsä keräilysarjakuvaan.

EetuT

  • Jäsen
  • Viestejä: 390
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1197 : 15.01.2009 klo 06:29:53 »
Virheitähän ainakin useimmalle meistä sattuu.
Väitätkö muka, että oppi-isäni ja jedimestarini Markku Eskola tekisi virheitä? Törkeää ja hävytöntä selkäänpuukotusta  :laugh: Kiitos ja anteeksi.
E.T

luuna

  • Jäsen
  • Viestejä: 161
  • Sarjakuvien keräilyä jo 1980-luvun alkupuolelta
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1198 : 15.01.2009 klo 08:34:19 »
Lainaus
Väitätkö muka, että oppi-isäni ja jedimestarini Markku Eskola tekisi virheitä? Törkeää ja hävytöntä selkäänpuukotusta  :laugh: Kiitos ja anteeksi.

Tuollaista en uskalla väittää missään nimessä  :-[. Ajathan ovat jo muutenkin tarpeeksi ankarat ilman maailmankaikkeuden älyn päälleni langettamaa vihaakin.

Totuushan on että tuon tumpelon täytyy olla joku hänen monista opetuslapsistaan   :laugh:.

Muokkasin lainauksen kuntoon, Wade -Ylläpito
« Viimeksi muokattu: 15.01.2009 klo 18:47:42 kirjoittanut Wade »

EetuT

  • Jäsen
  • Viestejä: 390
Vs: Sarjakuvien arvo? Kysy täällä.
« Vastaus #1199 : 15.01.2009 klo 09:17:36 »
Totuushan on että tuon tumpelon täytyy olla joku hänen monista opetuslapsistaan   :laugh:.
Jos katsot peiliin näet siellä oman lärvisi. Kyseessä on varmasti langennut opetuslapsi. Tai sitten Mansen Maradonalle on sattunut vahinko.
E.T