Kirjoittaja Aihe: Luonnokset  (Luettu 658601 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 087
  • <><
Re:Luonnokset
« Vastaus #465 : 22.12.2004 klo 21:47:59 »
3: Ateistinörttihuumoria Toivottavasti kukaan ei loukkaannu, tämä on vain tämmönen paperille laitettu päähänpisto. Kuuliksella äkkiä töissä tehty. Teksti PS:llä.
Ei tää kai mitään ateistinörttihuumoria ole? Ainakin kristillisissä piireissä on jo vuosia ollut paitoja joissa on ollut esim. disketin kuva ja teksti Jesus saves.
Hyviä kuvia kuiteskii.

Pitää taas näköjään enempikin noita kattella, kun niin moni on taas ollu ahkera ja mää ne...
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Luikuri

  • Jäsen
  • Viestejä: 307
Re:Luonnokset
« Vastaus #466 : 22.12.2004 klo 22:39:39 »
Ei tää kai mitään ateistinörttihuumoria ole? Ainakin kristillisissä piireissä on jo vuosia ollut paitoja joissa on ollut esim. disketin kuva ja teksti Jesus saves.

no mä ajattelinki kyllä että ihme jos tollasta oo kukaan hoksannu. en oo kyllä missään nähny. eipä tuu noissa piireissä paljon pyörittyä ;)
Hirtettäväksi syntynyt; hukkumalla kuole ei.

sampio

  • Vieras
Re:Luonnokset
« Vastaus #467 : 28.12.2004 klo 23:31:39 »
Saasta filter toimii sittenkin.
« Viimeksi muokattu: 02.01.2005 klo 15:24:05 kirjoittanut sampio »

O.K.

  • Jäsen
  • Viestejä: 528
Re:Luonnokset
« Vastaus #468 : 02.01.2005 klo 15:16:55 »
Hyi.jpg

Sampio on onnistunut jälleen tekemään kuvan alle kymmenessä minuutissa ja päättää kiusata muitakin sillä. Jos täällä olisi jokin silmänrääkkääjäsuodatinn tämäkin kuvatus jäisi näkemättä. Tuo varjokin, noh, haha.
Muahhahaa. Taitaa olla se suodatin käytössä, kun ei linkki toiminut ainakaan minulla.

Pois huonojen kuvien ylivalta: Crap filter 3000. Nyt vain 399,-

sampio

  • Vieras
Re:Luonnokset
« Vastaus #469 : 02.01.2005 klo 15:28:45 »

Muahhahaa. Taitaa olla se suodatin käytössä, kun ei linkki toiminut ainakaan minulla.

Pois huonojen kuvien ylivalta: Crap filter 3000. Nyt vain 399,-

Voi saasta, se filtteri toimi kuin toimikin. Tämäkö olikin kvaakin päivitys? Noh enään ei ole pelkoa, että joutuisitte kärsimään tuotoksistani.

Esa

  • Jäsen
  • Viestejä: 712
Re:Luonnokset
« Vastaus #470 : 08.01.2005 klo 13:36:59 »
Hannan Peltohiiren perheen kuva on erittäin kaunis. Erityisesti tuosta lapsihiirestä tulee mieleen joku Mauri Kunnaksen kuvitus. Fakta homma on jo pääpiirteittäin tunnistettavissa ja hyvältä näyttää.
Tässä on mun räpellykseni
www.geocities.com/esasweb/metallica.html
En tiedä tussaanko tuosta kuvan valmiiksi vai teenkö vielä kokonaan uuden. A4:lle on vaikea saada mahtumaan neljä rumaa körilästä. :) Tää kuva on otettu Metallican Kill´em all levyltä.

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re:Luonnokset
« Vastaus #471 : 08.01.2005 klo 17:35:42 »
Eppu: olet tosiaan kehittynyt piirtämisessä aimo harppauksin viime aikoina. Metallican ukot ovat ihan tunnistettavia, Kirk Hammett eritoten. Hetfieldiä voisit ehkä vielä vähän hioa, kasvot ja etenkin nenä eivät ole niin onnistuneet kuin muilla henkilöillä. Tsemppiä!
Klik klik --> Sarjisblogini

Wiljami

  • Jäsen
  • Viestejä: 171
Re:Luonnokset
« Vastaus #472 : 09.01.2005 klo 19:10:04 »
Hyvältä näyttää, Eppu - suunta on oikea! Hiomista voisi jatkaa silmistä, nyt ne ovat hieman eri korkeuksilla. (En tiedä onko se yleinenkin ongelma, mutta myös itselleni juuri silmät ovat vaikea pala saada aseteltua symmetrisesti...tiedä sitten, että miksi.)

Zabbo

  • Jäsen
  • Viestejä: 111
Re:Luonnokset
« Vastaus #473 : 12.01.2005 klo 14:09:52 »
Näytetäänpä välillä omia suherruksiakin: Eilen illalla tein photoshop-harjoituksena tällaisen suden pään.



Aluksi oli tarkoitus hakea tuntumaa piirtopöytään ja harjoitella omien sivellinten tekoa photoshopissa, mutta päädyinkin tekemään seuraavaa teosta.



Edit: kuvasta uudempi versio ja turhat löpinät poistettu.
« Viimeksi muokattu: 14.01.2005 klo 14:07:59 kirjoittanut Zabbo »
- Jokainen eilinen on uusi huominen -

Hazart

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 171
  • YARRRR!
Re:Luonnokset
« Vastaus #474 : 15.01.2005 klo 22:26:44 »
Zabbo: Oikein hieno susi! Etumainen takajalka näyttää pikkuriikkisen pitkältä ja yläpäästään hoikalta, mutta muuten excellent! Olet taitava.

 8)

Wiljami

  • Jäsen
  • Viestejä: 171
Re:Luonnokset
« Vastaus #475 : 15.01.2005 klo 22:51:10 »
Zabbon susi on todella hieno, tulee mieleen Jack Londonin romaanit. Etenkin suden pää ja turkki on taitavasti ilmaistu. Myös taustoista tykkään, vaikka ovatkin mitä ilmeisimmin tehty nopeasti lähinnä hieman ympäristöä valaisemaan. Vasemman takajalan tassuosa on ehkä aavistuksen vaalea tai jotenkin kivi etualalla vie huomiota...blaah, tämä nyt tällaista saivartelua - oikeasti todella upeaa jälkeä! Tämä on täällä luonnos-ketjussa - oletko viimeistelemässä kuvaa enemmänkin? Olisi kyllä hieno nähdä lopullinenkin versio.

Marj

  • Vieras
Re:Luonnokset
« Vastaus #476 : 16.01.2005 klo 17:00:58 »
Zabbo: Suden turkki on hienosti tehty ja kokonaisuus on upea! Jotain pikkufibaa saattaa olla suden tassuissa eli näyttävät aika pitkiltä.( vähän kuin sudella olisi kantapäät) kannukset pistävät myös ehkä vähän liikaa silmään. Turkki on hieno...edelleen.

Zabbo

  • Jäsen
  • Viestejä: 111
Re:Luonnokset
« Vastaus #477 : 16.01.2005 klo 20:14:08 »
Hazart/Marj/Wiljami : Kiitokset kehuista vaikka kuva ei ole valmis, tekemistä ja hienosäätöä riittää kyllä vielä joksikin aikaa. Tästä syystä laitoin kuvan luonnoksiin. Valmis versio tulee sitten aikanaan galleria-osastolle. Turkin kuvaamista oikeastaan alunperin lähdin harjoittelemaan suden päällä ja siitä innostuneena sitten suurempaa kokonaisuutta.

Wiljami arvasi täysin oikein eli tausta on vasta tekeillä. Sama pätee etualaan. Taustalle on tarkoitus tehdä vuoristomaisemaa. Etualalle kivilouhikkoa ja taustalle takavasemmalle (harmaa kohta) lauma hirviä tai muita suden saaliseläimiä. Se mitä taustalle loppupelissä tulee on vielä hakusessa.

Jaloista sen verran että tein otukselle ensiksi lyhemmät koivet, mutta ne näyttivät mielestäni (ainakin sillä hetkellä) hiukan omituisilta, joten pidensin niitä. Ilmeisesti pidensin sitten hieman liikaa ja oikea pituus on näiden välillä. Pitääkin kokeilla eri vaihtoehtoja jalan pituudelle. Jalkojen väri ei myöskään ole lopullinen.
- Jokainen eilinen on uusi huominen -

jokela

  • sörsselsson
  • Jäsen
  • Viestejä: 777
  • .. I'm a devil in disguise ..
Re:Luonnokset
« Vastaus #478 : 17.01.2005 klo 23:40:40 »
Zabbo -- en anatomiasta osaa sanoa juuri mitään mutta tosi ´elävän´ näköisen ja tuntuisen oot sudestasi saanut. Tai ehkä enempi ´kesympään´ menevä, tuo pään kuva näyttää melkein ´hymyilevän´?

Kivaa olisi nähdä kuinka menettelet kun tuon teet, onkos photarissa montakin kerrosta tuohon turkkiin?

-- j --
He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.

Zabbo

  • Jäsen
  • Viestejä: 111
Re:Luonnokset
« Vastaus #479 : 19.01.2005 klo 00:37:20 »
Zabbo -- en anatomiasta osaa sanoa juuri mitään mutta tosi ´elävän´ näköisen ja tuntuisen oot sudestasi saanut. Tai ehkä enempi ´kesympään´ menevä, tuo pään kuva näyttää melkein ´hymyilevän´?

Kivaa olisi nähdä kuinka menettelet kun tuon teet, onkos photarissa montakin kerrosta tuohon turkkiin?

-- j --

Susi on piirretty yhteen kerrokseen. Suden kuvatukseen on käytetty (tähän mennessä) viisi eri kerrosta. alimpana on luonnos, sen jälkeen etualan kivi, taka-alan rinne, susi sekä tausta. Lisäksi on pari kerrosta apuviivoihin ja testaamiseen. Eli siis yhteensä 7 kerrosta. Pyrin pitämään kerrosten lukumäärän kurissa, koska tietokoneeni ei ole mikään tykki ja alkaa tahmaamaan jos kerroksia on yli kymmenen. Kuvan koko on 1800x1400 pikseliä.

Turkin piirrän pääosin muutamalla itse tekemälläni Custom Brushilla. Aluksi luonnoksen ja apuviivojen opastuksella hahmotellaan turkkia himmeällä, tehdään siis ikäänkuin pohjamaali. Sitten vahvistetaan kuviota tummemmalla. Jatketaan kunnes lopputulos on mieleinen. Sama juttu taustaan ja muuhun rekvisiittaan. Yhdistellään ja luodaan uusia kerroksia tarpeen mukaan. Teoriassa melko helppo juttu, käytänössä ei. Aikaakin kuluu loputtomasti.

Laitetaan vielä asiaa selventävä kuva: http://koti.mbnet.fi/tjo/jemma/Susi_demo.jpg
« Viimeksi muokattu: 19.01.2005 klo 00:41:36 kirjoittanut Zabbo »
- Jokainen eilinen on uusi huominen -