Kirjoittaja Aihe: Ornette Birks Makkonen  (Luettu 14129 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

VP

  • Vieras
Ornette Birks Makkonen
« : 09.09.2005 klo 16:29:34 »
Josko jotain kiinnostaa, niin tämmönen olis nyt olemassa. Lienee jo jossain kaupoissakin.


ORNETTE BIRKS MAKKONEN JA LIIAN PAHA GROOVE
Käsikirjoitukset: Pauli Kallio
Piirrokset: Ville Pirinen

ISBN 952-9887-43-4
48 sivua. Koko 185 mm x 295 mm. Nelivärinen. Hinta 16.00
Ilmestyy Helsingin sarjakuvafestivaaleilla 17.9.2005

LIIAN PAHA GROOVE on kuudes DJ Ornette Birks Makkosen seikkailujen kokoelma ja ensimmäinen, jossa sankarimme rypee rytmimusiikin ytimessä kaikissa sateenkaaren väreissä. Musiikillisiin orgioihin ottavat osaa myös Dizzy Gillespie, Nancy Sinatra, Isaac Hayes, Pharrell Williams, Prince, Elvis sekä oikeamielisen biitin arkkivihollinen Agitatus von Kärkkäinen.

Albumin sarjat ovat ilmestyneet Soundissa vuosina 2002-2005 paitsi "Kummityttären ammatinvalinnanohjaajana", "Pasunoiva kummitytär" ja "Vieraileva tähti Jamaikalta" jotka ovat tuttuja Tampere Jazz Happeningin vuotuisesta lehdestä. "Liian paha groove" kohtaa painomusteen ensimmäisen kerran. Tekijöiden varta vasten albumia varten laatimat kommentit valottavat sarjojen taustoja.

Joskus tuntuu siltä, että Ornette asuu mun vessan peilissä.
PALEFACE, sysimustan grooven kalpeanaamainen puhemies

Lukiessa alkaa musiikki soida päässä. Tekee mieli mennä penkomaan levyhyllyä.
ASKO KERÄNEN, 22-Pistepirkon levottomin kolmannes

Ornette Birks Makkonen on juuri sellainen sarjakuvasankari jota olen aina odottanut.
 J-P VUORELA, jazzin 17-osainen kävelevä tietosanakirja


SUURI KURPITSA, PL 260, 33101 Tampere
paulikallio@surfeu.fi
 

HUOMIO! HUOMIO! HUOMIO!
Ornette Birks Makkonen ja liian paha groove -näyttelyn avajaiset Tampere Jazz Happeningin yhteydessä Klubilla 3.11.2005.
Black Audio ja World Peace Orchestra esiintyvät. DJ Kallio soittaa levyt! Pääsy on vapaa!

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Ornette on kyllä aina hyvä. Mukavan positiivinen sarjakuva, vaikka potkua (engl. kick) saisi olla vielä enemmän. Pirinen on vallan uljas piirtäjä. Tulkaapa Sarjakuvafestareille kuulemaan su 18.9: "12.45 P. Kallio, M. Lietzen ja V. Pirinen: Kramppeja ja nyrjähdyksiä Ornette Birks Makkosen tahdissa"
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Matti Karjalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 934
  • Friendly Neighborhood Librarian
Hienoa! Ornette svengaa ihan kympillä, ja onhan tuo uusikin luettava heti ensi tilassa, vaikka nuo Soundissa viime aikoina esiintyneet seikkailut ovatkin olleet välillä hieman vaisuja.

Pauli Kallio on erinomainen käsikirjoittaja. Toistaiseksi olen pitänyt eniten "Ornette Birks Makkonen kohtaa luojansa" -albumista, joka on mielestäni ollut eräs parhaista lukemistani kotimaisista sarjakuva-albumeista (vain jotkut Krampit ja nyrjähdykset pääsevät samalle tasolle).

Tulkaapa Sarjakuvafestareille kuulemaan su 18.9: "12.45 P. Kallio, M. Lietzen ja V. Pirinen: Kramppeja ja nyrjähdyksiä Ornette Birks Makkosen tahdissa"

Haa, tuonne on päästävä! Missä tilaisuus järjestetään?
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Haa, tuonne on päästävä! Missä tilaisuus järjestetään?

Käykää nyt penteleet useammin Kvaakin etusivuillakin. Pääpostitalo, Helsinki, on pitopaikka. http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=507
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Heh. Tajuaako porukka että täällä on ihan oikea etusivukin?  ;D
Ja se ei ole keskustelualueen etusivu. Hei, siellä on uutisia ja arvosteluja ja artikkeleita. Heh...

Timo

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Sekin auttaa, jos lukee tätä foorumia hieman tarkemmin. Onhan meillä nimittäin täälläkin festareille pyhitetty keskustelu.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Matti Karjalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 934
  • Friendly Neighborhood Librarian
Kiitoksia itse kullekin säädylle. Sain vastauksen kysymykseeni. Pääpostitalolla siis tavataan. Arvelinkin tilaisuuden olevan "pääkallonpaikalla", mutta varmaksi en sitä tiennyt.

Etusivun uutisia tulee silmäiltyä ja mielenkiintoisimpia juttuja myös luettua, mutta enpä osannut ajatella, että vastaus kysymykseen olisi löytynyt "Sarjakuvafestareiden Pienlehtitaivas ja ohjelma 2005" -otsikon takaa (ajattelin sen sisältävän festivaalien Pienlehtitaivas-nimisen osion ohjelman, ei niinkään koko tapahtuman ohjelmaa).

Heh. Tajuaako porukka että täällä on ihan oikea etusivukin? Ja se ei ole keskustelualueen etusivu. Hei, siellä on uutisia ja arvosteluja ja artikkeleita. Heh...

Jos tässä haluttiin parodioida kirjoitustyyliäni, niin mikäs siinä, antaa palaa jatkossakin vaan. Sisällöntuotantoa se on sekin.
« Viimeksi muokattu: 13.09.2005 klo 07:17:50 kirjoittanut Jokke Eskimo »
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)

VP

  • Vieras
TONITE! 3.11.2005

Tampereen Tulliklubilla muutaman tunnin kuluttua siis Ornette-näyttelyn avajaiset. Tervetuloa kaikki täysi-ikäiset.
Ilmainen show, DeeJii kallio soittaa levyjä, World Peace Orchestra ja Black Audio erinäisiä soittimia. Seinillä tulosteita, tussipiirroksia, maalauksia ja sellasta.
Tosi hyvä meno. Näyttely esillä about marraskuun ajan, jos ei pääase avajaisiin diggaileen jatsia, rokkia, ja kaikkee sellast just hyvää musaa.

T:Ville Pirinen

puro

  • Multirajoitteinen
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 261
  • Ei se siitä suttaannu.
Saako niitä kurpitsa-albumeja mistään?

Samaa kyselee hän. Eli ostin ton uusimman, joka on vissiin kuudes(?), ja sehän kolahti kuin [jokin sopiva vertaus]. Löysin lisäksi sellaisen pienen autiosaari-läpyskän, mutta tarttis siis saada käsiinsä noita vanhempia.

-P.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Sarjakuvalehti PALA vastaa ilmoituksen keinoin seuraavasti:

"Kaikissa kunnon kirjakaupoissa kaikkialla mutta varsinkin näissä:
Liken kirjakauppa, Kiasman kirjakauppa, Fennica, Kampintorin antikvariaatti (Helsinki), Voltti, Makedonia, Lukulaari, Bukra (Tampere), Sammakon kirjakauppa (Turku), Antikvariaatti Lukuhetki (Jyväskylä), Daiga daiga duu (Kuopio), Akateemiset kirjakaupat.
Tilaa täydellinen Kurpitsa-lista! Suuri Kurpitsa, PL 260, 33101 Tampere, paulikallio(at)surfeu.fi"

Ostakaa ny jumalauda!
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

puro

  • Multirajoitteinen
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 261
  • Ei se siitä suttaannu.
Mutta kunhan valtio palauttaa lainaamiaan rahoja ensi kuussa niin sitten. Ja puro kanssa, vai saitko mätkyjä?

Kyllä valtio hieman palauttaa rosmoamiaan. Käynpäs kyselemässä tuosta naapurista Kampintorilta, mitä heillä olis. Samalla tulee tsekattua, josko uutta Blueberryä ja XIII:a olis hyllyssä.

-P.

hdc

  • Architectus urbis caelestis
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 642
Vs: Ornette Birks Makkonen
« Vastaus #11 : 10.10.2011 klo 10:53:06 »
eikä varmaan kukaan ole koskaan kuullutkaan Bushi Mhlongosta.

No itse asiassa Urban Zulu on tullut vastaan aiemmin "lainataan kirjaston maailmanmusiikkihyllystä satunnaisia levyjä"-käynneillä. Hyvä oli.

Ville Manninen

  • Jäsen
  • Viestejä: 150
Vs: Ornette Birks Makkonen
« Vastaus #12 : 02.03.2014 klo 16:10:34 »
Soundissa ei ole enää Ornettea?
…eikä Juntusta. Eikö mikään ole enää pyhää?

Jouko Nuora

  • Sarjakuvapiirtäjä, bluesartisti ja pornograafikko.
  • Jäsen
  • Viestejä: 737
Vs: Ornette Birks Makkonen
« Vastaus #13 : 02.03.2014 klo 18:29:43 »
On,

...meillä vielä sunnuntait.
Can't spend what you ain't got,
Can't lose something you ain't never had!

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Ornette Birks Makkonen
« Vastaus #14 : 14.03.2014 klo 15:01:48 »
Joo-o ei ole Juntusta.

Lainaus
Soundi-lehden legendaarinen erikoistoimittaja ja sarjakuvataiteilija Juho Juntunen (s. 1953) irtisanottiin torstaina.

Irtisanominen liittyy leikkauksiin, joita Soundi-lehdessä on tehty sen jälkeen, kun Pop Media osti voittoa tuottaneen lehden A-lehdiltä syksyllä 2013.

Timo