Author Topic: Kuka tuntee Hulkkosen?  (Read 4771 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Elina

  • Guest
Kuka tuntee Hulkkosen?
« on: 03.08.2005 klo 14:54:57 »
Hei,
Etsin sarjakuvaa, jossa seikkailee Hulkkonen ystävineen. Olen nähnyt vain yhden stripin enkä osaa kuvailla sitä juuri sen paremmin. Ilmeisesti sijoittuu kerrostaloyhteisöön ja sitä on julkaista jossain paikallislehdessä pääkaupunkialueella. Tietääkö kukaan mistä löytäisin kyseisen sarjakuvan esimerkiksi kirjana? Haluaisin ostaa sen  lahjaksi ystävälleni.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Posts: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Kuka tuntee Hulkkosen?
« Reply #1 on: 03.08.2005 klo 18:54:28 »
Mahtaako se olla suomalainen sarja, vai olisiko suomentaja kehitellyt suomalaiset nimet? Ainoa, joka tuosta tulee (ainakin osittain)  mieleen on Timo Kokkilan Kivikenno - se sijoittuu kerrostalomiljööseen ja on strippisarja. Timo K kuulolla?

Timo

VesaK

  • Jäsen
  • Posts: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Kuka tuntee Hulkkosen?
« Reply #2 on: 04.08.2005 klo 09:07:23 »
Tuskinpa on westernistä kyse, koska willissä lännessä ei juuri kerrrostaloja ollut. Mutta olisiko siis tämä kyseessä?

http://www.saunalahti.fi/~tkokkila/kivikenn.htm
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

T.Kokkila

  • Jäsen
  • Posts: 1 116
Re: Kuka tuntee Hulkkosen?
« Reply #3 on: 06.08.2005 klo 18:09:31 »
Eipä kuulosta Kivikennolta... Kivikenno on kahden stripin mittainen, Hulkkonen-nimistä henkilöä en muista siinä esiintyneen (useimmin esiintyvän pariskunnan nimi on Moilanen), eikä sarja ole ilmestynyt paikallislehdessä pääkaupunkiseudulla sitten...öh... 80-luvun loppupuolen.

Pulkkine

  • Guest
Vs: Kuka tuntee Hulkkosen?
« Reply #4 on: 03.08.2010 klo 10:53:03 »
Hulkkonen - hullu suomalainen Villissä Lännessä oli Kari Nenosen kirjoittama sarja, josta ilmestyi n. 28 osaa. Sen kustantaja taisi olla Book Studio tai joku sen aputoiminimistä.

Se oli kulttikirjan maineessa mm. Helsingin Yliopiston suomen kielen laitoksella ja olihan se yleensä sangen mainiota parodiaa ja hersyvää tekstiä.

tv jp

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Kuka tuntee Hulkkosen?
« Reply #5 on: 16.06.2021 klo 22:04:45 »
''Saarnaaja piti kokonaista kaivoskaupunkia hallussaan...kunnes Hulkkonen - pieni mies Pihtiputaalta - ratsasti aaseineen paikalle.''

Tulipa tässä Hulkkosesta mieleen kun selailin tuossa Perunamaa.fi sivuilta noita Hulkkonen kirjasarjan kansia. Joissain etukannen selostuksessa sanotaan, että Hulkkonen olisi kotoisin Haukiputaalta. Kummasta sitten mahtoikaan olla tämä ''hurja härmän jätkä'' kotoisin.  ;D

http://www.perunamaa.net/kioskilankkarit/Hulkkonen.html
« Last Edit: 16.06.2021 klo 22:32:28 by Herman. »