Kirjoittaja Aihe: Asterix  (Luettu 483184 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Asterix
« Vastaus #570 : 07.06.2011 klo 07:44:39 »
Asterixin vitsit naapurimaista perustuvat stereotyyppeihin jotka ovat vanhentuneet jo ajat sitten.
Miten lie tuon brittiläisen keittiön kanssa nykyisin? Vanhan stereotypian mukaan brittiläistä ruokaa on totuttu pitämään maultaan kehnona, ellei peräti surkeana. Maustamaton lihaklimppi uuniin ja nauris viereen. Albumissa Asterix legioonalaisena brittiläistaustainen legioonalaisalokas on ainut joka pitää legioonan tarjoamaa sapuskaa maukkaana. Muita pelkkä hajukin etoo, mutta britti makustelee herkkuaan tyytyväisenä: "splendid".
"Ihminen on ihmiselle kettu."

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Asterix
« Vastaus #571 : 07.06.2011 klo 10:25:23 »
Ainakin brittiläisiä TV-kokkeja on aika monta.

Timo

Rainer Frilund

  • Jäsen
  • Viestejä: 51
Vs: Asterix
« Vastaus #572 : 12.06.2011 klo 22:35:08 »
Stereotyypiat elävät yleisesti ottaen kauan.
Britit tuntevat maineensa ja osaavat ottaa
asian huumorin kannalta. Kävin Briteissä
siihen aikaan, kun Berlusconi moitti
suomalaista ruokaa ja britit jaksoivat
muistuttaa, että tässä kohtaa kaksi
Euroopan kehnointa ruokamaata. Sitten
naurettiin ja otettiin oluset (real ale).

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Asterix
« Vastaus #573 : 13.06.2011 klo 10:00:22 »
En keksi mitään mikä Asterixin roomalaisissa olisi modernin italialaisuuden stereotyyppien ivaamista.
Johtuu varmaan siitä, että tuo asetelma ei ollut aikoinaan ihan noin simppeli, eikä suoraa yhteyttä moderniin italialaisuuteen löydy. Mitä italialaisuus oli Asterixin aikana n. 50 eaa? Alueella asui useita heimoja - sabiinilaiset, etruskit ja latinalaiset - joista latinalaiset mainitaan Rooman perustajina. Nykyisen Italian alue oli varsinainen tilkkutäkki, jossa suuret pääheimot vielä jakautuivat pienempiin kansoihin ja yksiköihin. Roomalaiset olivat roomalaisia ja vaikka Rooman imperiumi tietysti levisikin koko Italian alueelle, olivat tavat ja käytänteet muualla erilaiset, kuin itse varsinaisessa "ydinroomassa". Eli roomalaisuus on vain yksi osatekijä ns. modernin italialaisuuden synnyssä.

Muoks: tuo ei tietenkään tarkoita, etteikö Asterixin kaltaisessa sarjakuvassa olisi silti voitu käsitellä humoristisessa sävyssä nykyistenkin italialaisten tapoja ja kulttuuria.
« Viimeksi muokattu: 13.06.2011 klo 10:03:56 kirjoittanut C. Gothicus »
"Ihminen on ihmiselle kettu."

hdc

  • Architectus urbis caelestis
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 642
Vs: Asterix
« Vastaus #574 : 13.06.2011 klo 10:11:42 »
Mutta Asterix ei ole epäröinyt aiemminkaan käyttää anakronismeja, esimes ne normannit vuonna 50 eKr...

Ehkäpä tekijät eivät ole niin innokkaita sanoutumaan irti roomalaisesta perinnöstä että olisivat kuvanneet roomalaiset automaattisesti italialaisstereotyypeillä (ja olisihan se käynyt tylsäksi sarjan edetessä kun ne roomalaiset olivat joka albumissa), toisaalta niissä tarinoissa joissa Rooman kaupungissa ollaan olisi voitu jotain viitteitä heittää (tai jos heitettiin, menivät minultakin ohi). Joistain niistä Juliuksen lähellä olevista ylimyksistä ja senaattoreista tuli kyllä Italia mieleen jos oikein yrittää katsoa mutta...

CryingBlueRain

  • Jäsen
  • Viestejä: 940
  • "Rapistuva natsikolossi etsii pelastajaa"
Vs: Asterix
« Vastaus #575 : 13.06.2011 klo 14:20:57 »
Rooma edustaa Asterixissa kai lähinnä tekno- ja byrokraattista nykyaikaa, joka uhkaa bretagnelaisen kylän perinteistä elämänmenoa. En minäkään ole huomannut, että roomalaishahmojen välityksellä olisi käsitelty stereotypioita italialaisista. Pikemminkin roomalaiset esittelevät yleismaailmallisia stereotypioita suurkaupunkilaisista, keskiluokan ihmisistä, viranomaisista, sotilaista, poliitikoista, gryndereistä, liikemiehistä, julkkiksista...

Tietenkään antiikin roomalaisilla ei ole mitään suoraa yhteyttä italialaisuuteen. Mutta sellaista ei ole myöskään gallialaisilla ranskalaisuuteen, kelttibriteillä brittiläisyyteen, ibeereillä espanjalaisuuteen, antiikin helleeneillä nykykreikkalaisuuteen, gooteilla saksalaisuuteen jne. jne. Rooman historia on kuitenkin tietyssä mielessä yleiseurooppalaista historiaa, joten sikälikään roomalaisten humoristinenkaan rinnastaminen johonkin nykyiseen kansaan ei välttämättä toimi. Voisi sanoa, että Rooma edustaa hyvässä tai pahassa suurempia asioita kuin jotain yksittäistä eurooppalaista maata.
« Viimeksi muokattu: 13.06.2011 klo 15:18:37 kirjoittanut CryingBlueRain »
Ilman kielioppia ja historiankirjaa
ei ole mitään,
yksitoista tyttöä, yksitoista pensasta
ei ole mitään.

JJalonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 841
Vs: Asterix
« Vastaus #576 : 13.06.2011 klo 18:02:36 »
Rooma edustaa Asterixissa kai lähinnä tekno- ja byrokraattista nykyaikaa, joka uhkaa bretagnelaisen kylän perinteistä elämänmenoa...
...Voisi sanoa, että Rooma edustaa hyvässä tai pahassa suurempia asioita kuin jotain yksittäistä eurooppalaista maata.

Euroopan unionia! ;D

Czaba

  • Jäsen
  • Viestejä: 471
  • No mutta..
Vs: Asterix
« Vastaus #577 : 13.06.2011 klo 18:26:08 »
Euroopan unionia! ;D
Voisihan noin tosiaan sanoa. EU tietysti perustettiin vasta -90 -luvulla, mutta EEC oli jo olemassa kuusi- ja seitsemänkymmentäluvuilla. Eikä kannata unohtaa että presidentti de Gaulle oli tiukka Ranskan vaikutusvallan ja erityisyyden puolustaja 60-luvullakin ja vastusti esim. yhteistä parlamenttia aina eroonsa saakka. Asterixin poliittisia aineksia voi tältäkin pohjalta arvioida. Jonkinlaista ajan henkeä.

CryingBlueRain

  • Jäsen
  • Viestejä: 940
  • "Rapistuva natsikolossi etsii pelastajaa"
Vs: Asterix
« Vastaus #578 : 14.06.2011 klo 09:44:42 »
Asterixissa viittaillaan käsittääkseni aika paljon myös Ranskan sisäisiin kulttuurieroihin. Ranskaa paremmin tuntevat osannevat kuitenkin kertoa tästä enemmän.

Onko Asterixissa koskaan käsitelty jotain niin räikeitä stereotypioita, että siitä voisi herkempi vetää herneet nenään? Ainakaan korsikalaisten kuvaus ei ollut yksinomaan mairittelevaa. Eikä saksalaisten ("goottien"). Eikä kyllä espanjalaistenkaan ("ibeerien").

Asterixissa on kyllä hemmetin paljon sellaista, mikä jää ymmärtämättä meikäläiseltä, minä kun en tunne 1960- ja 1970-lukujen Ranskaa erityisen hyvin. Välillä hoksaa että ahaa, tämä vitsi selvästi viittaa johonkin silloin ajankohtaiseen ilmiöön tai julkisuuden henkilöön - mutta itse vitsi ei avaudu.
« Viimeksi muokattu: 14.06.2011 klo 09:59:09 kirjoittanut CryingBlueRain »
Ilman kielioppia ja historiankirjaa
ei ole mitään,
yksitoista tyttöä, yksitoista pensasta
ei ole mitään.

J Lehto

  • Ulvova molopää
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 709
Vs: Asterix
« Vastaus #579 : 14.06.2011 klo 12:08:25 »
Onko Asterixissa koskaan käsitelty jotain niin räikeitä stereotypioita, että siitä voisi herkempi vetää herneet nenään?

Britit, korsikalaiset ynnä muut omaavat omat omalaatuiset piirteensä, mutta ovat kuitenkin kelpo kavereita taistelussa roomalaismiehittäjää vastaan.
 
"Gootit" sen sijaan ovat aika sekopäitä. Unohtumaton on 12 urotyötä-elokuvan pieni judo-opettaja. "Ach! Tiukemmalle! Wunderbar!!"

Myöskään pohjoismaalaiset eivät saa erityisen mairittelevaa kuvausta osakseen.

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Asterix
« Vastaus #580 : 14.06.2011 klo 12:49:20 »
Myöskään pohjoismaalaiset eivät saa erityisen mairittelevaa kuvausta osakseen.
Olipa mairittelevaa tai ei, jotakin kovin tuttua on silti heissäkin. "Minä ainakin otan kallon täyteen snapsia" - tuumaavat ihmisten kalloista väkijuomia juovat normannit.
"Ihminen on ihmiselle kettu."

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Asterix
« Vastaus #581 : 16.06.2011 klo 11:02:17 »
Ensin käsiteltiin Smu--strumffit ja nyt Asterixin ja Obelixin väkivaltaisuus on todistettu tieteellisesti.

Lainaus
Saksalaiset lääketieteen tutkijat tekivät tarkan analyysin Asterix-kirjoissa syntyneistä 700 päävammasta. Tulokset julkaistiin arvostetussa Acta Neurochirurgica -julkaisussa, ja siitä kertoi The Telegraph -lehti.


No nää ovat varmaan vähän enemmän kieli poskessa tässä.

Lainaus
"Taistelua valtaapitäviä vastaan ei ole kuvattu missään Asterixia hauskemmin tai ironisemmin. Tutkimuksen mukaan se ei ollut myöskään vaarallista, sillä vakavia vammoja ei syntynyt tätä enempää."


Timo

Jari Lehtinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 011
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Asterix
« Vastaus #582 : 16.06.2011 klo 11:45:43 »
Hmm. Asterixhan on plagiaatti Armas J. Pullan seikkailukirjoista Ryhmy & Romppainen joissa kuiva ja laiha mies ja lih--- pul--- öö hyvälihainen mies kalauttelivat vihollissotilaita koivuhalolla.
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Asterix
« Vastaus #583 : 26.07.2011 klo 00:22:27 »
http://www.bedeo.fr/actualites-bd/un-nouveau-scenariste-pour-asterix-103557

Eli Uderzo on valinnut Asterixille uuden käsikirjoittajan, Jean-Yves Ferrin, jonka kirjoittamasta De Gaulle -parodiasta iso U tykkäsi kovasti. Piirtäjänä tulee toimimaan F. Mebarki, joka on toiminut Uderzon assarina jo pitkään.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Asterix
« Vastaus #584 : 26.07.2011 klo 00:27:52 »
Jossain eilen tai toissapäivän "Huutoja-kuikkauksia"-palstalla Hesarissa Uderzon jälkikasvun kerrotaan valitellen,että Udarsuolla tuo harkintakyky on vanhemmiten mennynnä suohon. Esimerkkinä se että Albertti-pappa osti Ranskan armeijalta kesämokin pihaan vanhan Mig-hävittäjän.

 :D