Kirjoittaja Aihe: Kynsintää ja raatelua Collectors edition  (Luettu 247169 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Hazart

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 171
  • YARRRR!
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #660 : 13.06.2006 klo 00:00:47 »
Hazart: Uteliaisuuteni heräsi; mitä nuo mustaasuiset keltaista, ristillä varustettua kirjaa pitävät henkilöt ovat/tekevät?

Minulta tilattiin logo jonkinlaiseen nuorten raamattukoulutus-projektiin. Tuossa on vain kuva. Teksti kuuluu: Bible boys & Scripture girls. Hain siihen vähän sellaista Charlien Enkelit henkeä... ovat kuin agentit, pyssyt kourassa (ei silleen Raamatulla päähän tyyliin, vaan silleen viileesti). Hihihii!

 8]

tertsi

  • Vieras
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #661 : 13.06.2006 klo 00:07:48 »

tertsi, olivatko nuo ruudut siitä tulevasta omakustanteesta? Valitan, mutta nostit juuri odotuksia ;D

Joo, ovat periaatteessa. (oikean, sarjakuvaan tulevan luonnoksen päälle tussattu, mutta tussaus on vain luonnos lopullisesta tussauksesta).
Kokeilen vähän eri teriä ja muutenkin varjostusjuttuja: mustaa vai viivoja? Ja vähän enemmän rosoa sais olla, jos se tulee luonnostaan.
 ja nyt viiva on liian monotonista. Ja huolimatonta.
Mutta tältä pohjalta ponnistetaan.


Sori, en jaksa kommentoida. En ole pitkään aikaan jaksanut. Mulla on kriisi.

Tai kommentoidaan Hazartia, kun se jaksaa aina kommentoida muita:
Huimaa kehitystä tapahtunut parissa vuodessa. Ihmishahmojen liikettä et aivan onnistu tavoittamaan. Vähän on semmoinen tunne, että kädet, jalat, pää on eri ruumiista ja nyt vaan kasattu yhteen. Mutta pienestä vain kiinni.

Plääkät on piirretty erinomaisesti ja kaikki kuvat ovat yleisilmeeltään huoliteltuja. keltatukkainen tyttö on kanssaerittäin  hyvä. Ainoastaan ranteiden terävyys häiritsee, pitäisi kämmenien liittyä käsivarteen sulavammin. Muuten täydellinen. Hyvä vääristetty perspektiivi. Sori, pikkuasioita, mutta Ah! niin tärkeitä pikkuasioita.


Qrpitsa:
Yksi parhaista uusista kyvyistä täällä Kvaakissa. Täyteliäistä ja varmaa tyyliä.
« Viimeksi muokattu: 13.06.2006 klo 00:36:36 kirjoittanut tertsi »

AnttiV

  • Jäsen
  • Viestejä: 123
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #662 : 13.06.2006 klo 10:21:30 »
Aunt May carnagena (oli hieman tylsää illalla)

siivoilin tuota aamulla ja rajasin kököimmät  osat pois.

nopea tutkielma( Gallen Kallela ei Akseli vaan joku nainen, en nyt muista etunimeä...)
________________________
Portfolio
http://antinportfolio.blogspot.com/

rama

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 709
  • ”Be a devil, not a crybaby!”
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #663 : 13.06.2006 klo 10:46:01 »
Vihakone Istuva nainen: tutkisin vielä hieman tarkemmin tuota kylkiluiden seutua, mutta todella hyvännäköistä jälkeä muuten.
”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

https://oblivionhigh.wordpress.com

Mikael Mäkinen

  • maziwapp
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 1 509
  • Ostapa kuule sarjakuvaa.
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #664 : 13.06.2006 klo 16:09:38 »
Täällä taas. Jatkuu siis 43 alusta.

Sika
Suttuloita: Pidin enemmän niistä väritetyistä. Näyttävät kauhean keskeneräisiltä. Mitä kai ovatkin.

svanha
Sankari: Idea oli hyvä, ja mukavaa kun täälläkin nähdään kokonaisia sarjakuvia välillä. Mutta vähän enemmän sitä kolmatta d:tä, niin näyttää paremmalta

Jampam
Hamara Salli: Tämä näyttää muumeista karanneelta, mutta hyvällä tapaa. Ilmeikäs.
Assa ja vaari: Assaa en ole myöskään oikein ymmärtänyt, saisi olla muitakin ilmeitä. Vaari on myös aika perustasoa.
Merellä: Värien kanssa paljon parmepi. Heti tulee lisää ilmeikkyyttä. (Toista kertaa sana ilmeikäs...)
Varitysyritys: Kyllähän se värittäminen nähtävästi sujuu.

Vihakone
Leppis: Erittäin nättiä. Varsinkin kuori.
Linnut: Alimmainen vähän keskeneräisen oloinen, mutta muut olivat hienoja.
Sammakko?: Tämä oli jotenkin, no kummallinen. Ei ymmärrä.
Aunt May: Kummallinen aihe valinta, mutta hyvin vedetty loppuun asti. Alempi parempi.
Nainen: Minusta selkä vähän kummallinen, mutta kun sen asiasta tiedä, niin jätä vain välittämättä minun kommentistani ja kuuntele muita. Ne on fiksumpia.

Kespa
Takak2: Asenne hyvä, kuvakulma hyvä, sumu hyvä, tausta hyvä, mutta takissa mielestäni liikaa ryppyjä. Hyvää jälkeä.

Uroskana
Warrior: Toisaalta omaperäistä, toisaalta tuttua. Hieno kuva kumminkin, mitä nyt kirveenpää näyttää taipuvan kummallisesti.

Dilefantti
Thör: Rento meininki ukkosen-jumalalla. Nojaileeko kuistiin saunan jälkeen?

Veijo
Raw: Mahtava kuva, yksityiskohtia täynnä. Luulin jo lukeneeni Warcraft 3 ohjekirjaa. 1 ja 2 ohjekirjat olivat pienempänä kovassa käytössä. Hienoja kuvia niissä.

Maziwapp
Johannes: Ei ei, eihän tuosta tule mittään. Sinun pitäisi hrjoitella enemmän, ja viettää vähemmän aikaa Kvaakissa. Oikeitakin hommia olisi.

Jho
Orrimorri: Tuo näyttää juuri sellaiselta kuvalta, jonka tekeminen on ollut hauskaa.

Qrpitsa
91b54151: Mukava nimi kuitenkin. No hyvältähän tuo näyttää. Mutta sehän on tullut jo sanotuksi, että hyvähän sinä näissä olet. Koittaisit vaan saada sitä oikein sarjakuvaakin aikaiseksi, jos vaan aika ja tarmo riittää.

Arminen
Hiirellä piirretty: Hiirellä piirretyksi yllättävän hyvä. Itselläni tuo taito on jäänyt vallan kokeilematta.

Rama
Piru joka saa itkeä: Yhtään asiaa tuntematta sanon: Nätit värit. Oikein tunnelmalliset.

Tertsi
Tussauskokeilua: Samaa Tertsiä kuin aina. Ei isompia yllätyksiä, mutta sehän on vaan hyvä. Hyvää jälkeä. Kuuset eritoten hienoja.

Hazart
Paljon kuvia: Kengistä pidin erityisesti, sekä kolikoista. Mukavaa jälkeä kaikin puolin. Ainoa mikä minua häiritsee on poika ja hänen kissansa oikealla. Ei piirros, vaan se mihin sitä on käytetty.
Jesu: Hieno. Varsinkin ilme. Lempeä, mutta surullinen.

egets
Talo ja työpöytä parhaimpia.

Hahaa. Sainpas kaikki.

rama

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 709
  • ”Be a devil, not a crybaby!”
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #665 : 13.06.2006 klo 17:15:09 »
Raman kädetön heppu on oikein tyylikäs ja hyvin stailattu moderni juttu. Tausta ehkä vähän laiskan oloinen.

Kädetön? Ihanan viaton mielikuvitus sinulla ;D
”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

https://oblivionhigh.wordpress.com

egets

  • Ruma Ankanpoikanen
  • Jäsen
  • Viestejä: 267
  • Your Love In Flames, baby !
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #666 : 13.06.2006 klo 23:23:55 »


Egetsin digimaalaukset myös hienoja. Kivampi ois tietty jos ois perinteisesti käsin maalattuja, mutta minä olenkin tällanen jumi kehityksen vastustaja. Eli minusta ei pidä välittää. Komiaa jälkeä jokatapauksessa.

Ja muutama oma suttu mukaan:


wau ! Olipas hieno se painajainen maalaus  :o sopiiko sulle jos yritan maalata sen...en tieda onko taalla erikseen jotain threadia toisten viivapiirustusten maalaamiseen mutta olen sellanen heinasirkka etten tykkaa tai en innostu tekemaan mitaan jos suunnilleen istutetaan paikalleen etta "no nyt, taalla tehdaan sita ja sita, rupea toihin!" tiiaks ? No ihankun jotakuta kiinnostais mun klaustrofobiat tyoskenely puitteiden suhteen  ::)

No mutta postitan sen tahan peraan jos siita tulee edes minkaan nakoinen .... ;)

egets

  • Ruma Ankanpoikanen
  • Jäsen
  • Viestejä: 267
  • Your Love In Flames, baby !
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #667 : 14.06.2006 klo 00:59:09 »

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #668 : 15.06.2006 klo 18:07:09 »
Nyt kun skannerin ääreen taas vaihteeksi pääsin, niin pistetäänpä tännekin jotakin. Tämä sivun valmistamiseen kului lähes vuosi. Se on siis luonnosteltu viime heinäkuussa ja tussattu osittain viime syksynä ja loput eilen ja tänään.

Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

rama

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 709
  • ”Be a devil, not a crybaby!”
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #669 : 15.06.2006 klo 21:01:02 »
Varmaa jälkeä! Tykkäsin erityisesti kolmoisruudun henkilön kasvojen valotuksesta!

Yksi kysymys vain vaikka hieman off topiciksi meneekin; eikö sinulla tule koskaan ongelmia jos menee saman sivun/kuvan teossa noin pitkä aika? Pääsetkö heti ”langan päästä kiinni” ja jatkat siitä mihin homma jäi aikoja sitten?

Itselläni käsiala muuttuu vuodessa aika lailla, ja muutenkin tuntuu aina vanhoja tekeleitä katsellessa että olisi pitänyt tehdä toisella tapaa... yleensä tämä angsti johtaa aina sivun uusiksi piirtämiseen eikä tarvitse olla Einstein tajutakseen miksi sarjiksen teko käy multa niin tajuttoman hitaasti (paitsi että piirrostyylikin on nuhertava) :-\

Löytyisikö tähän ongelmaan jotain nerokasta ratkaisua?
”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

https://oblivionhigh.wordpress.com

Hege

  • väsähtänyt
  • Jäsen
  • Viestejä: 944
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #670 : 15.06.2006 klo 22:28:30 »
Rama: Varsin hieno kuva ja ehdottomasti sellainen että en halua sitä katsella. Ei se aihe, mutta tuo väritystapa/värikombinaatio iskee johonkin hermoon.

Tertsi: jotkut ne lämmittelee, toisille tuo olisi jo valmista jälkeä...

Hazart: pikkukuvista: mitä alemmas järjestyksesä mennään sitä parempia ovat, maalauksellisesta mulle tulee mieleen Himalaja, hiukan jos pilkkua viilaan niin viikset tuntuvat liian mustilta.

Egets: sanoisin että vähemmän voisi näissä maalauksissa olla enemmän, nyt esim ihossa on niin monia sävyjä ja vetoja että
luonnosmainen jälki korostuu, lopputulema olisi sliipatumpi yksinkertaisempana

Vihakone: siistittyyn carnageen pitäisi saada ainakin nuttura takaisin, ja ehkä hieman kumaruutta ja löysyyttä lihaan,
tulisi se tätimäisyys paremmin esille, nyt se voisi olla kuka tahansa nainen.

Dilefantti: onpas hyvä painajainen, piti ihastella toinenkin tovi, hienosti tuo varjo-olento tehty, nähtävästi sen kaarevasta muodosta johtuen silmä kulkee kuvassa niin että lapsosen sijaan se ohjautuu ikkunasta katselemaan kuuta ja hukkaa kuvan keskipisteen.

Egets: pidän enemmän ensimmäisestä värityksestä, on öisempi tunnelma, tosin en välttämättä olisi lähtenyt tekemään painajaisen siiville varjoja.

Welzu: perusvakaata jälkeä, potkaisukuva vain naurattaa, jotenkin tuo suorajalkainen potku... en tiedä tuleeko tässä joku Monty Pythonin ministry of silly walks tms. mieleen.

Ja sitten jotain ihan muuta, taas napsahti nakki piirtää jotain kehyksiin kelpaavaa syntymäpäivälahjaksi, tällä kertaa
ei viime hetken paniikki tuonut inspiraatiota mukanaan joten piirtelin kukan lehtiä... Tämä on jo toinen ja viimeinen yritelmä, ensimmäinen oli sommitelmallisesti täysin hajautunut, tavaraa karsimalla tuli tämmöinen. Tämäkin on vielä alapainoinen eikä katse tunnu liikkuvan kuvassa oikein mitenkään.
Ei voi mitn, kehyksiin ja pakettiin.

http://users.kymp.net/p405675a/kuvatukset/lehdet.jpg

Ai niin, Rama, piirrä nopeammin.  :P Tai aloita lopusta, tee puoliväliin tjsp. asti, aloita alusta ja tee loppuun (samalla loppuosa menee uusiksi, mutta homma etenee kuitenkin).
But pride -  where there is a real superiority of mind, pride will be always under good regulation.

egets

  • Ruma Ankanpoikanen
  • Jäsen
  • Viestejä: 267
  • Your Love In Flames, baby !
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #671 : 16.06.2006 klo 13:04:11 »
Hege rakkauden parsakaali  :D 8]

Kiitoksia kommenteista!

 Mukavan nakoisesti piirretty lehdet varmaan otettu mallia kun oli niin epasymmetrinen ja oikean nakoinen - ehka muutama kukka (ei kakku ! --> siina on liika kilokaloreita) olisi voinut piristaa kun kerran lahjaksi tulee ja sitten tietenkin varit puuttuu !!!


Kasvomaalauksissa on kestanyt kauan etta olen oppinut ja ymmartanyt kayttaa muitakin vareja kuin vain vaaleanpunaista etta kai mulla on joku kirjava vaihe meneillaan ei sille mitaan voi tosin kasvoissahan on monia eri varisavyja jopa vihreaa ja sinista, ei sulla olis esimerkki maalausta nayttaa miten ajattelit nyt etta pitais maalata ?

varjosta painajaiselle en tieda naytti vain jotenkin kivalta panna se sinne .........sen voi maalata niin monella eri tavalla olispa hauska nahda miten muut ihmiset sen maalaisi ?

kiva signeeraus muuten huomasin sen jo aikasemminkin  :-X

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #672 : 16.06.2006 klo 13:53:58 »
Yksi kysymys vain vaikka hieman off topiciksi meneekin; eikö sinulla tule koskaan ongelmia jos menee saman sivun/kuvan teossa noin pitkä aika? Pääsetkö heti ”langan päästä kiinni” ja jatkat siitä mihin homma jäi aikoja sitten?
Kyllä mullakin tyyli tai ainakin tapa piirtää muuttuu jonkin verran vuodenkin aikana ja sitä sitten joutuu vähän mukautumaan, kun vanhoja juttuja tussaa. Mutta ei se oikeastaan ongelma ole, kun siinä tussatessa voi sitten parantaa ja korjata sivua. Pitkä tauko luonnostelun ja tussauksen välillä voi siis olla ihan hyväksikin.
Oon sen verran laiska, että en yleensä viitti ruveta piirtämään sivua uusiksi, vaikka en luonnoksiin enää kovin tyytyväinen olisikaan. Mutta toivottavasti loput sarjasta valmistuu vähän nopeammin (nyt on 8 sivua valmiina ja jäljellä taitaa olla vielä 14). Sen jälkeen pitäisi piirtää jatkoa juttuun, johon olen viimeksi piirtänyt sivun kaksi vuotta sitten. Siinä rupeaa jo enempi näkymään noi muutokset. Onneksi sentään uudet sivut tulevat toiseen lehteen, eikä muutos näy niin suurena...
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

rama

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 709
  • ”Be a devil, not a crybaby!”
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #673 : 16.06.2006 klo 14:37:41 »
Kyllä mullakin tyyli tai ainakin tapa piirtää muuttuu jonkin verran vuodenkin aikana ja sitä sitten joutuu vähän mukautumaan, kun vanhoja juttuja tussaa. Mutta ei se oikeastaan ongelma ole, kun siinä tussatessa voi sitten parantaa ja korjata sivua. Pitkä tauko luonnostelun ja tussauksen välillä voi siis olla ihan hyväksikin.
Oon sen verran laiska, että en yleensä viitti ruveta piirtämään sivua uusiksi, vaikka en luonnoksiin enää kovin tyytyväinen olisikaan. Mutta toivottavasti loput sarjasta valmistuu vähän nopeammin (nyt on 8 sivua valmiina ja jäljellä taitaa olla vielä 14). Sen jälkeen pitäisi piirtää jatkoa juttuun, johon olen viimeksi piirtänyt sivun kaksi vuotta sitten. Siinä rupeaa jo enempi näkymään noi muutokset. Onneksi sentään uudet sivut tulevat toiseen lehteen, eikä muutos näy niin suurena...

Huh, lohdullista luettavaa. Taidan muuttaa työtapojani enemmän sinun suuntaasi; siis yrittää saada lyijykynävedokset valmiiksi ennen tussaamista (nyt lähinnä periaatteella ”sivu kerrallaan”).

Hege: Mr. Darcy rocks!
Juu, voihan sitä yrittää piirtää nopeampaan tahtiin, mutta kun vuorokaudessa on rajoitettu määrä tunteja enkä tee sarjista työkseni vaan iltapuhteiksi. Mutta yritän ”nyhjätä” hieman vähemmän tulevaisuudessa.
”My problem lies in reconciling my gross habits with my net income”                      
      Errol Flynn

https://oblivionhigh.wordpress.com

egets

  • Ruma Ankanpoikanen
  • Jäsen
  • Viestejä: 267
  • Your Love In Flames, baby !
Re: Kynsintää ja raatelua Collectors edition
« Vastaus #674 : 16.06.2006 klo 21:35:23 »

Oon sen verran laiska, että en yleensä viitti ruveta piirtämään sivua uusiksi, vaikka en luonnoksiin enää kovin tyytyväinen olisikaan.



Varmaan se kertoo siitä että olet edistynyt jos et sillon sketsaus vaiheessa huomannut mitään vikaa mutta nyt huomaat, itse tekisin sen sivun uudestaan varmaan vain ihan mielenkiinnosta jotta näkisin kuinka paljon olen kehittynyt
« Viimeksi muokattu: 18.06.2006 klo 13:08:21 kirjoittanut egets »