Jos tuntuu että on vaikea keksiä hauskoja juttuja, niin miksi pitäisi tuskailla sen hauskuuden kanssa? Ehkä kannattaisi yrittää keksiä juttu, joka ei pääty naurettavasti. Eihän kaikki strippisarjatkaan ole ensisijaisesti hauskoja.
Huumori on vaikeaa, ja silti sitä on jostain syystä pakko kaikkien kokeilla. Harvat onnistuu, ja yleensä vain sellaiset, joilla on muutenkin vitsinkertojan lahjoja.
Ideoita ei ehkä niinkään keksitä kuin huomataan. En ole lukenut vielä yhtään pätevältä tuntuvaa ohjeistusta, miten se tapahtuu. Ja jonkin verran erilaisia oppaita on tullut tavattua. Oman kokemukseni mukaan ideoita (valitettavasti) joko on tai ei ole. Yksittäisestä ideasta voi ehkä joskus sanoa, mistä se lähti, mutta ideakonetta tuskin on kellään.
Kuten Kitani sanoi, jos rima on liian korkealla, kannattaa alentaa sitä. Vaikkei tuotokset olisikaan aluksi maailman parhaita, niin mitä enemmän niitä tekee, sitä enemmän tulee lisää ideoita, myös hyviä sellaisia. Vähitellen yritelmäpuurosta löytyy sitten se kuuluisa "oma juttu". Lisäksi kirjoittaja/piirtäjä itse on usein viimeinen ihminen huomaamaan, milloin jokin idea on oikeasti kelpoisa.
Tärkeintä on tehdä sitä, mikä innostaa tai edes kiinnostaa. Tuntui se sitten kliseiseltä tai ei. Sarjakuvissa toimii visuaalisuuden ansiosta usein sellaisetkin ideat, joita ei kirjallisuudessa kannattaisi edes potkaista.