Kirjoittaja Aihe: Danger Girl  (Luettu 2159 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Matti Karjalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 934
  • Friendly Neighborhood Librarian
Danger Girl
« : 22.06.2005 klo 19:05:33 »
Luin Tähtivaeltaja 1/05:sta kehuvan arvostelun, jonka perusteella sitten tilasin itselleni J. Scott Campbellin ja Andy Hartnellin "Danger Girl : the Ultimate Collection"- albumin. Esipuheessa tekijät taisivat jo mainita konseptinaan olevan suoraviivaisen toiminnan, jossa on paljon kauniita naisia paljastavissa kuteissa - ja sellaisesta oli tosiaan kyse. Natseja, maitorauhasia, zombeja, räjähdyksiä, lisää maitorauhasia, taka-ajoja, mystiikkaa, maitorauhasia, teknisiä vempeleitä ja maitorauhasia. Kovin montaa sellaista ruutua ei sarjakuvasta löytynyt, jossa povekkaita päähenkilöitä ei oltaisi esitetty enemmän tai vähemmän provokatiivisissa kuvakulmissa.

Lopputulos oli kuitenkin pikkuisen puuduttava kaikista edellämainituista aineksista huolimatta, sillä meininki oli niin aivotonta, ettei se ollut enää edes kauhean viihdyttävää: jotenkin tuntuu, että 007-leffoista ja muista vastaavista tekeleistä olisi saanut kyhättyä kasaan vetävämmän ja ehdottomasti hauskemman parodian (tosin miespuolisen agentin nimi "Johnny Barracuda" oli kieltämättä aika osuva). Henkilötkin jäivät paperinohuiksi, mikä tosin taitaa kuulua genreen.

Mielipiteitä?

PS: Jos tästä tehtäisiin joskus ison budjetin toimintaelokuva, niin Michael Bay ohjaisi ja Jerry Bruckheimer tuottaisi - mutta ketä nähtäisiin pääosissa?
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)

Teppo Holmqvist

  • Jäsen
  • Viestejä: 113
Re: Danger Girl
« Vastaus #1 : 23.06.2005 klo 14:36:45 »
Mielipiteitä?

Danger Girl saa hyvälle tuulelle ja on hauskaa luettavaa kunhan sitä ei edes yritä ottaa liian vakavasti. Valitettavasti tuon seitsemän (vai oliko se peräti yhdeksän?) lehtisen Hitler  tarinan jälkeen tulleet albumit ovat olleet tasoltaan hyvin heikkoja ainakin meikäläisen mielestä. Niissä ei oikein tunnu olevan samaa terää ja piirosjälkikin on välillä ankeaa uusien piirtäjien takia.

Toni

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 726
  • Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos Rakkaudesta Kirjaan
Re: Danger Girl
« Vastaus #2 : 29.06.2005 klo 11:11:48 »
Piti oikein lukea jälleen Danger Girlin Ultimate Collection uusiksi, että koliseeko yhä - ja kyllähän tuo jaksoi huvittaa kybällä jälleen. Erinomaisen mehevää agenttiparodiaa kauniilla piirroksella, kajahtaneilla juonenkäänteillä ja herkullisilla hahmoilla. Nannaa!

Ja kuten jo todettu, ne jatkopalat ovat sitten olleet sielutonta kökköä.

Ja jos leffasta puhuttaisiin, niin Bay & Bruckheimer olisivat totaalisesti väärä valinta - heillä ei ole hajuakaan näin riemastuttavasti itseironisesta asenteesta. Oikea vertailukohta on ilman muuta uudet Charlien enkelit -elokuvat, joista löytyy juuri vastaavanlaista hilpeää ilonpitoa genren konventioilla sekä ulkoista uljautta.

Olettekos tuon huomanneet: Wildsiderz on Danger Girlillä maailmankaikkeutta sulostuttaneen J. Scott Campbell & Andy Hartnell -parivaljakon uusin luomus. Wildstormin julkaisu, alkaa elokuussa.
https://tahtivaeltajablogi.com – Ilman on paha elää!

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Re: Danger Girl
« Vastaus #3 : 29.06.2005 klo 16:54:25 »
Kyllä Campbellin ja Hartnellin Danger Girl kolahtaa vieläkin... Piirrosjälki on upeaa ja viittaukset naispuoliseen James Bondiin ihan osuvia.

Campbellin jäljestä pitävien kannattaa tutustua Ed Benesin ja Al Rion jälkeen...  ;D
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.