Kirjoittaja Aihe: Reppuselkä  (Luettu 3888 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Raaka

  • Jäsen
  • Viestejä: 74
Reppuselkä
« : 19.06.2005 klo 09:42:59 »
Aika monessa mangassa on kohtaus, jopa useampi, jossa henkilö kantaa toista henkilöä "reppuselässä", kun tämä toinen ei pysty kävelemään väsymyksen, vanhuuden, humalan, sairauden, loukkaantumisen tms. takia.

Japanilaisen kulttuurin erikoisuus?

Neittis

  • Jäsen
  • Viestejä: 199
  • Sitä sattuu.
Re: Reppuselkä
« Vastaus #1 : 19.06.2005 klo 16:17:52 »
Kyllä kai länsimaissakin loukkaantuneita kuljetetaan reppuselässä, jos ollaan sellaisessa tilanteessa missä tämä henkilö pitää viedä äkkiä pois paikasta A paikkaan B.
Heitetään halit!

Antti Valkama

  • Jäsen
  • Viestejä: 899
Re: Reppuselkä
« Vastaus #2 : 19.06.2005 klo 17:38:28 »
Heps.

Olisiko tuolla jotain kaukaista tekemistä sen kanssa, että Jaappaninmaan historiassa normaaliin talouteen ei ole yleensä kuulunut minkään sortin kantojuhtaa? Reppuselkä ('onbu') olisi siis se perinteisin tapa siirtää immeisiä paikasta toiseen...

Eikä - hyppy nykypäivään - parkkipaikattomuuden luvatussa maassa liene tolkullista lähteä joka paikkaan autolla, kuten jossain muualla päin maailmaa.

Ja vielä: aika usein kantajat ja kannettavat kuuluvat ns. nuorisoon ja ovat ilman moisia kulkuvempeleitä.

Muita ehdotuksia?

Antti-setä

Neittis

  • Jäsen
  • Viestejä: 199
  • Sitä sattuu.
Re: Reppuselkä
« Vastaus #3 : 19.06.2005 klo 20:30:31 »
Siis jappanialaiset kanniskelisivat toisiaan reppuselässä ihan niinkun yleisenä kuluvälineenä? Eivätkös japanilaiset ole maailmaan pidättyväisin kansa? ???

Ei mä luulen että se on vaan taiteellinen keino siirtää heikossatilassa oleva hahmo paikasta toiseen ilman hassuja paradokseja tyyliin "Äsken sen  jalka katkes ja nyt se on jo tossa."

tai jotain.
Heitetään halit!

isokana

  • Psykopehmo
  • Jäsen
  • Viestejä: 431
  • Carpe canem!
Re: Reppuselkä
« Vastaus #4 : 20.06.2005 klo 00:30:10 »
En kyydin alkuperästä tiedä mitään, mutta tarinoissa tuolla ei tunnu olevan muuta tarkoitusta kuin saada hahmot helposti läheiseen fyysiseen kontaktiin ja rakentaa romanttisia hetkiä tai syventää ystävyyttä salaisten paljastusten avulla. Itse henkilön siirtäminen on täysin toisarvoinen juttu. En ole tainnut samaa ilmiötä nähdä kertaakaan näyteltyjen japanilaisten leffojen kanssa (tosin en niitä animen mitalla ole katsonutkaan), joten voisiko kyseessä olla ihan animeperinne? Joku kerran kehittänyt tällaisen keinon saattaa hahmot yhteen ja muut ovat sitä kopioineet, kunnes siitä on tullut vakiintunut konsti.

Antti Valkama

  • Jäsen
  • Viestejä: 899
Re: Reppuselkä
« Vastaus #5 : 20.06.2005 klo 09:08:00 »
Heps.

Niin. Toki aatokseeni sisältyi se oletus että kannettava ihminen on kuntonsa puolesta vähemmän kykeneväinen kävelemään.

Romanttisvivahteisten kantokohtausten lisäksi löytyy jonkin verran sellaisia, joissa (mies)sankari tms. hyvää hyvyyttään kantaa köyryselkäistä mummelia. Ehkäpä tämä olisi se historiallisin toimi...?

Antti-setä