Kirjoittaja Aihe: Lehdistö on aina oikeassa  (Luettu 6817 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Doc Lomapäivä

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 816
Re: Lehdistö on aina oikeassa
« Vastaus #15 : 05.07.2005 klo 18:32:36 »
Mitä mahtavat sanoa Journalistiliiton ohjeet ja säännökset?

Timo

Ohjeita ja säännöksiä on, mutta sopimukset menevät niistä ohi. Journalistiliitto on paljonkin patistellut Aamulehteä, mutta kun vahvin ase on free lancerin ärtymys, ei sillä pitkälle pötkitä.

Mutta Aamulehti ei suinkaan ole pääpiru. Tämä keskustelu saattaa antaa sellaisen käsityksen, mutta minun tarkoitukseni on vain hyökätä AL:n päätoimittajien kaksinaamaisuutta vastaan. AL:a pahempia riistäjiä ovat mm. Keskisuomalainen-konserni sekä Kaleva.

Hyvät uutiset: Sanoma Osakeyhtiö on suostunut neuvottelupöytään Journalistiliiton lakimiehen kanssa avustajasopimusten uudistamiseksi.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Lehdistö on aina oikeassa
« Vastaus #16 : 05.07.2005 klo 18:34:07 »
No, näin se sanoo... (siis http://www.freet.fi/sopimukset/)
Lainaus
Lehdistössä freelance-pohjalta tapahtuvan journalistisen työn kauppatapa on kirjattu Suomen Journalistiliiton ja Viestintätyönantajien väliseen toimitus- ja myyntiehtosopimukseen.
Ja se kertoo näin:

Aineistolla tarkoitetaan toimeksiannon kohteena olevaa ja julkaistavaksi tarkoitettua tekijänoikeudellista tai muuta materiaalia.

Toimeksiannosta sovittaessa osapuolet sopivat aineiston käyttöoikeuksien laajuudesta.

Jos toisin ei sovita, käyttöoikeudet ovat seuraavat:

Ostajalla on aineiston ensijulkaisuoikeus ja vapaa käyttöoikeus.

Ostajalla on oikeus luovuttaa aineisto edelleen vain, jos luovutuksen kohteena on kustantajan tietovarantoon perustuva uusi tuote toteutus- ja jakelutavasta* riippumatta, eikä yksinomaan nimetyn freelancerin tuotanto.

*lehdet, digitaaliset tallenteet, on-line yhteydet ym.

http://www.freet.fi/sopimukset/kauppatapasopimus/

Lihavointi minun. Tilauksesta, saati sitten tilaamatta, tehty kuvitus tai sarjakuva ei liene "kustantajan tietovarantoon perustuva uusi tuote"? Vai onko?

Doc Lomapäivä

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 816
Re: Lehdistö on aina oikeassa
« Vastaus #17 : 05.07.2005 klo 18:49:07 »
Tilauksesta, saati sitten tilaamatta, tehty kuvitus tai sarjakuva ei liene "kustantajan tietovarantoon perustuva uusi tuote"? Vai onko?

Siinä on tuo pykälä: "Jos toisin ei sovita, käyttöoikeudet ovat seuraavat" ja AL:n sopimuspykälä menee näin: "Myyjä luovuttaa Aamulehdelle kaikki oikeudet sopimuksen nojalla siirtyvään aineistoon edelleenluovutusoikeus ja muunteluoikeus mukaanlukien. Korvaus tästä sisältyy sovittuihin palkkioihin." Eli tällä pykälällä kierretään tuo perussopimus.

Hassua sen sijaan on että tuossa perussopimuksessakin lukee: "Ostajalla on aineiston ensijulkaisuoikeus ja vapaa käyttöoikeus." Näin mennään jos toisin ei sovita. Muistakaa sopia toisin. ("Ostajalla on ainoastaan kertajulkaisuoikeus.")