Kirjoittaja Aihe: Barneyn Blues  (Luettu 4244 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Barneyn Blues
« : 18.05.2005 klo 21:06:35 »
Taidanpa aloittaa ihan uuden aiheen vaikka tää albumi on jo vähän vanhempi, teki kuitenkin niiiiin suuren vaikutuksen...

Yksi vuoden divarilöydöistä meikäläiselle: Barneyn blues, kirjoittanut Philippe Paringaux ja kuvittanut Jacques De Loustal. Suomeksi julkaissut Like 1991, alkujaan ilmestynyt 1987.

Aivan mielettömän hieno albumi! Tippa linssissä luin ja ihastelin taidokasta tarinankerrontaa ja kuvitusta. Albumissa ei ole yhtään puhekuplaa, vaan teksti kulkee laatikoissa kuvien alla; silti ei tunnu siltä että lukisi kuvitettua kirjaa, vaan että lukee loistavaa sarjakuvaa.

Tarina kertoo jazz-muusikosta, Barneystä. Juoni on periaatteessa aika kliseinen, mutta se ei haittaa. Barneyn tarina on kerrottu niin tyylikkäästi että albumin luettuaan on haikea olo viikon, jazziin kuuluva 'blue note' todella välittyy sarjakuvan sivuilta.

Ja niinkuin kaikissa parhaissa taideteoksissa, tässäkin albumissa on jotain sellaista taianomaista ja syvälle vetoavaa, jota en osaa selittää. Siinä on vaan sitä... jotain.  ;)

Onko joku muu tykännyt?

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Barneyn Blues
« Vastaus #1 : 18.05.2005 klo 21:10:58 »
Loustal piipahti aikoja sitten Suomessakin, Turussa, jossa Sarjakuvakerho järjesti baarin ikkunasta seuraavan baarin ikkunaan jatkuvan näyttelyn Barneyn Blues-albumin suurennetuista sivuista. Visiitin ansiosta Loustal päätyi tekemään Pori Jazzeille julisteen.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 164
Re: Barneyn Blues
« Vastaus #2 : 19.05.2005 klo 02:30:02 »
joo, samoja tuntoja. Loustal/Paringaux oli ruotsalaisen Epix-lehden sankareita heti alusta lähtien. en ole ikinä lukenut tätä "Hjärtan i sand" juttua kun se alkoi ihan niissä nykyään tavoittamattomissa ekoissa numeroissa mutta se vaikuttaa vielä paljon Barneyta kiehtovammalta. Barney on hieno mutta mua harmittaa että noin lahjakkaat kaverit kierrättää kliseitä. oletko muuten nähnyt elokuvan Round Midnight? lahjakkaat ranskalaiset tekevät uusia jazz-kliseitä
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Re: Barneyn Blues
« Vastaus #3 : 19.05.2005 klo 07:50:50 »
Kah, en oo nähnyt. Kiitos vinkistä, pistän muistiin.

Lieneisköhän näiltä tekijöiltä paljonkin suomentamatonta sarjakuvaa?

Pori Jazz -juliste on kyllä aika hieno!

roju

  • sarjispelle
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 738
Re: Barneyn Blues
« Vastaus #4 : 19.05.2005 klo 15:14:17 »
Lieneisköhän näiltä tekijöiltä paljonkin suomentamatonta sarjakuvaa?

On kyllä vaikka millä mitalla. Ja Seuil on julkaissut Loustalin todella kauniita - ja kauniisti painettuja! - luonnoskirjoja matkoilta.

Googlaa Loustalin webbisivut. Muistaakseni hyvä linkkilista myös. Ja löytyy varmaan bibliografiatietoja, kirjoja on tosiaan kymmenittäin eri kustantajille.
Muista poika, että tämän päivän kapinallinen on huomispäivän pieru.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re: Barneyn Blues
« Vastaus #5 : 19.05.2005 klo 16:01:55 »
Ensi hätään kannattaa kaivaa esiin Kemppisen ja Tolvasen kovakantinen kirja Sarjakuva rakastettuni. Monen muun hyvän lisäksi Loustal on siinä mukana käsiteltävänä.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Re: Barneyn Blues
« Vastaus #6 : 24.05.2005 klo 11:35:36 »
Tuon jos sopuhintaan sais vois vaikka ostaakin. Onko levyn nimi La Note Bleu? Semmoista Amazoneissa oli, tosin aika heikolla saatavuudella. Kahdeksalla taalalla sais Englannista.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Barneyn Blues
« Vastaus #7 : 10.02.2012 klo 23:24:32 »
Tämä vaikuttaa hyvin mielenkiintoiselta sarjakuvalta. Mistähän tätä saa ja millä kannella? Ja siis ilmeisesti suomeksi ilmestynyt? Löytyisiköhän kirjastosta...
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Barneyn Blues
« Vastaus #8 : 11.02.2012 klo 00:03:56 »
La note bleue. Ei se nyt niin hyvä ole että mahdottomia kannattaa maksaa.

No onhan se ihan OK. Keskusteluketjun piristymisen myötä äidyin kuuntelemaan tuota. Tuon ylempänä mainitun Tahvo (Barney) Vilenin levyn kakkosbiisi No Problem toi mieleen vähän jonkun Night in Tunisian (Dizzy Gillespie) tai minkä tahansa 1950-luvun Be-pop- biisin torvineen ja synkooppeineen, Charlie Parker, Thelonius Monk, Coltrane & kumpp. Ei paha. Eikä Wileeni kuollu nuorena edes.  :P

Tää on kans aika kova valkonaama: Stan Getz

Timo

Edit:  ;D Oho: Dizzy ja Anssi Rauhala hengaa yhdessä? Wov..
« Viimeksi muokattu: 11.02.2012 klo 01:07:59 kirjoittanut Timo Ronkainen »