Kirjoittaja Aihe: Fontin valitseminen  (Luettu 14774 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Timo Kähkönen

  • Vieras
Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #15 : 06.02.2007 klo 01:03:44 »
Tekstin rivi- ja merkkivälistystä on helppo muuttaa ja virheitä korjata, skaalata ja kallistaa.

Minulla on ollut haaveena sellainen luonnollisuusfunktio tai skripti, joka voisi onnistua esim. CorelDrawssa, jossa voi ohjelmoida VBA:lla (samantyyppisellä kuin Office-ohjelmissa). Jos saman fontin tekstaisi moneen kertaan ja tekisi niistä esim. kolme eri fonttia. Jokaisessa esim. A-kirjain eroaisi hiukan toisistaan. Jos tämä skripti vaihtelisi tekstin fonttia satunnaisesti näiden kolmen fontin välillä, voisi jälki olla luonnollisemman näköistä kuin yhdellä fontilla. Sitten skripti voisi tehdä myös kaiman mainitsemia hienovaraisia rivi- ja merkkivälistysmuutoksia. Corelissa tämä siis ilmeisesti toimii, mutta ei taida Photoshopissa olla skriptikieltä?

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #16 : 06.02.2007 klo 08:01:12 »
Koska käytetään yksinomaan versaalikirjaimia, voidaan tehdä toisistaan hiukan eroavat kirjainparit ja ladontaan sopivaa vaihtelua, toisin sanoen luonnollisuutta.
Tarkoittanet sitä, että isot kirjaimet eroavat hiukan pienistä (mutta kaikki on silti versaalia)? Tämä on hyvä ja muutama tekstausfontti, mitä olen käyttänyt, on toiminutkin juuri näin.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

tomu

  • Jäsen
  • Viestejä: 451
  • the book is good but misunderstood
Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #17 : 06.02.2007 klo 09:41:10 »
Minulla on ollut haaveena sellainen luonnollisuusfunktio tai skripti, joka voisi onnistua esim. CorelDrawssa, jossa voi ohjelmoida VBA:lla (samantyyppisellä kuin Office-ohjelmissa). Jos saman fontin tekstaisi moneen kertaan ja tekisi niistä esim. kolme eri fonttia. Jokaisessa esim. A-kirjain eroaisi hiukan toisistaan.

Variointiahan voi tehdä jonkin verran kyllä ilman skriptailuakin, välistyspareja lisäämällä... esim. kun sama kirjain toistuu kaksi kertaa peräkkäin, pelkkä baselinen muutto saattaa auttaa visuaalisesti. Itse kirjasin pysyy samana, mutta sen sijainti suhteessa edelliseen kirjaimeen siis muuttuu. Suurin osa käsialaa imitoivista fonteista on huonosti tehtyjä, eikä niistä juuri hienouksia löydy. Jos niitä haluaa, kannattaa netin ilmaisfonttien sijaan kääntyä oikeiden fonttitalojen puoleen.

... MUTTA, oma mielipiteeni: TEKSTATKAA KÄSIN, ei se niin työlästä ole kunhan vain tekee.

Comic Sansin ongelmana on se, että sitä on yleensä käytetty aivan väärissä paikoissa (niin kuin monia fontteja muutenkin, jos typografilta kysytään  ;)).

En itse kutsuisi itseäni arkkitehdiksi, jos osaisin näyttää talolle oven paikan. Typografia on aika eri juttu, kuin parin tekstausfontin tekeminen toimiviksi Windowsille. Oppia pieteetistä voi ottaa vaikka Lucasilta:

http://www.lucasfonts.com/lucasfnt/infos/info_corpid.html

Klikkaapa tuosta alta vaikka Thesis -trailer:

http://www.lucasfonts.com/lucasfnt/infos/infothesis.html

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #18 : 06.02.2007 klo 17:41:48 »
Sarjakuvan typografia on aika eri asia kuin se perinteinen kirjapainojen ja fonttivalimoitten pikometrinen viilailu. Liian usein ns. "sarjakuva-fontista" on tehty liian kliininen, tulos on aina jotain sliipatun epämiellyttävää. Sen pitää näyttää hyvältä ja silti käsintehdyltä.

Timo

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Fontin valitseminen
« Vastaus #19 : 01.12.2009 klo 13:54:02 »
Fonttimaailman moninaisuus lainehtii täällä...
http://new.myfonts.com/newsletters/

tertsi

  • Vieras
Vs: Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #20 : 01.12.2009 klo 15:04:34 »
Liian usein ns. "sarjakuva-fontista" on tehty liian kliininen, tulos on aina jotain sliipatun epämiellyttävää. Sen pitää näyttää hyvältä ja silti käsintehdyltä.

Sitten fontit on vielä vektoreina, jolloin jälki on vielä epämiellyttävämmän kliinistä.

Apollon albuissa on käsintehdyn oloiset kirtsut (siis positiivisessa mielessä), vaikka ovat fontteja.
Miksi?

[kivi]

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 529
  • Akvaarious.
Vs: Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #21 : 01.12.2009 klo 18:00:23 »
Sitten fontit on vielä vektoreina, jolloin jälki on vielä epämiellyttävämmän kliinistä.

No höh, jos ne ei olisi vektoreina, niitä ei voisi skaalata. Loppupeleissä vektorit voi kumminkin muuttaa bittikartaksi, jos tuollainen häiritsee, mutta olen kyllä sitä mieltä että tuo ei ole se ongelma.

Ongelma on siinä, että koneladottu teksti, parhaimmallakin fontilla, on aina elottomampaa kuin käsintekstaus, koska se ei ole suhteessa sanojen merkityssisältöön.

Ja koska kukaan ei ole vielä sanonut sitä tässä ketjussa, se "virallinen" Marvel-fontti on WhizBang ja WhizBangBold. Ihan kamala fontti.
 >:(

Kivi

tertsi

  • Vieras
Vs: Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #22 : 01.12.2009 klo 18:27:38 »
No höh, jos ne ei olisi vektoreina, niitä ei voisi skaalata.
Kivi
Aivan. Ja siksi ne on niin elottomia. Sopivat vaikkapa julisteisiin tai kirjankansiin, mutta ei puhekupliin.

Bittikartaksi muuttaminen ei paljon auta, kun ne on suoria viivoja ja täydellisiä kaaria. Roso puuttuu.
Tulee korkeintaan pikseliä ja se ei ole kivaa.

Totta kai käsin tekstattu näyttää paremmalta.
Siis jos on hyvin tekstattu.  :D

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Re: Fontin valitseminen
« Vastaus #23 : 01.12.2009 klo 19:17:28 »
Apollon albuissa on käsintehdyn oloiset kirtsut (siis positiivisessa mielessä), vaikka ovat fontteja.
Miksi?

Kun ne on tehty silleen.  ;D
Vektoreita ne on tietysti, syystä, jonka Kivikin jo mainitsi. Mutta jokaisessa merkissä on mm. hiukan enemmän vektoripisteitä (koko kasvaa hiukan, mutta aivan mitättömän vähän). Vektoroinnin tarkkuus on siis suht korkea, käsin tehty tekstauskirjain on jätetty about sinälleen. Yleensä fonteissa pyritään ylenpalttiseen siisteyteen. Mahdollisimman vähän pisteitä, ja loput kaaria. Viitaten viestiini, jonka näemmä olen lähettänyt jo 06.02.2007.

Timo

Juho

  • Tadaa
  • Jäsen
  • Viestejä: 179
  • Hän, joka yrittää osata piirtää.
Vs: Fontin valitseminen
« Vastaus #24 : 16.12.2009 klo 18:23:07 »
Tämä nyt on aika mahdottoman hölmö kysymys, mutta miten fontit ladataan tietokoneeseen niin että ne näkyvät piirrustusohjelmissa, ja mikä olisi hyvä ohjelma läiskiä tekstiä sarjakuvaan?

EDIT: Älysin että taitaapi olla väärä topic jossa tämän kysymyksen esitin.
« Viimeksi muokattu: 16.12.2009 klo 18:25:04 kirjoittanut Lawisss »

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Fontin valitseminen
« Vastaus #25 : 16.12.2009 klo 19:53:57 »
Wintoosassa kaikkein helpoin tapa on vaan viedä raahata fontti-tiedosto(t) Windowsin Fonts kansioon, sillä sipuli. C-->windows--->fonts.
Kuvankäsittelyohjelmassa voi ihan hyvin latoa tekstiä kupliin. Gimp, Paint, Photoshop... etc...

Timo

hdc

  • Architectus urbis caelestis
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 642
Vs: Fontin valitseminen
« Vastaus #26 : 11.05.2010 klo 16:13:25 »
Kertokaas, fiksut fonttiasiantuntijat...osaako joku mainita jostain löytyvät kivan ilmaisfontin joka näyttää siltä miten kreikkalaiset puhuvat Asterix-sarjakuvissa? Voisin vertailla haluanko luopua nykyisestä suosikista Copperplate Gothicista...

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Fontin valitseminen
« Vastaus #27 : 11.05.2010 klo 16:16:33 »
kreikkalaisia (ja roomalaisia) fontteja:
http://www.1001freefonts.com/greek-roman-fonts.php

Timo

hdc

  • Architectus urbis caelestis
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 642
Vs: Fontin valitseminen
« Vastaus #28 : 11.05.2010 klo 19:05:27 »
Kiitos, ei ollut suoraan sellaista mitä ne kreikkalaiset puhuivat mutta pari jännää tuolla on, samoin kuin gothic- ja celtic-osastolla. Testaillaan mikä tuntuu hyvältä.