Kirjoittaja Aihe: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?  (Luettu 16655 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

bgt

  • Jäsen
  • Viestejä: 604
  • Grrr....
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #15 : 11.05.2005 klo 15:16:01 »
Onhan noita. Ainakin omalla listallani "lopetetut" sarjat ovat lähes poikkeuksetta yhyhyy-meinstriim-kamaa, esimerkiksi Naruto, Death Note ja Fullmetal Alchemist. Noita ainakin kahmin joskus alkuaikoina suurella innolla, mutta petyin niihin kuhunkin jonkin ajan päästä.

Ah, aivan! Narutoa ostin itse asiassa neljä numeroa mangana, kiinnostuttuani sarjan aiheuttamasta hälystä joka puolella. Sittemmin en ole tuota kokoelmaa jatkanut, vaikka se kyllä tarjoaa ekstraa jopa animea seuranneelle. En osaa vielä sanoa, olenko lopettanut ko. sarjan seuraamisen.  ;)
Also spracht Blau Tiger.

Arashi

  • Jäsen
  • Viestejä: 18
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #16 : 12.05.2005 klo 18:10:34 »
Joo... Tuo Oh!My Goddess jäi siihen neljännen pokkarin paikkeille. Sitten Angelic Layer, josta omistan neljä osaa, mutta viimeistä osaa en oo koskaan saanut ostettua. Vampire Princess Miyusta oon lukenut vain ekat viis pokkaria ja Yami no matsuei kuten Tokyo Mew Mew jäi tiensä päähän jo ekan pokkarin jälkeen.
Sitten mulla on yks pokkari Angel Sanctuarya, jonka ostin joskus ala-asteella. Se oli silloin niin synkkä ja kamala (mukamas), että en lukenut sitä enempää. Nyt sarja vois todella kiinnostaa, mutta osia on ilmestynyt niin kauheesti, että en enää jaksa eikä rahakaan riitä sen ostamiseen. Vois tietty lainata jostain, mutta... :-\

Jampam

  • Jäsen
  • Viestejä: 210
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #17 : 14.05.2005 klo 18:50:35 »
Voiko sitä sanoa sarjakuvan seuraamiseksi, jos tietty sarja on ostettu kokonaan pokkareina ulkomailta erityisliikkeen hyllylle eli sarjakuva ei ilmesty säännöllisesti osa kerrallaan kauppojen hyllyille, ja ostat vain muutaman albumin? Mielestäni ei voida, mutta jos voidaan, olen lopettanut mangasarjan "seuraamisen". Loistava anime nimeltä Full Metal Panic! pakotti minut ostamaan samalla nimellä varustettua mangaa. Huomasin kuitenkin, että sarja toimii paremmin animaationa, joten lopetin toisen kirjasen jälkeen Full Metal Panicin lukemisen. :)

Anattaone

  • Mielipuolinen kitaristi
  • Jäsen
  • Viestejä: 15
  • C'est moi.
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #18 : 14.05.2005 klo 19:05:13 »
Onhan niitäkin sarjoja pari kerääntynyt... Conan. Sen lukemisen lopetin tuon uusimman pokkarin oston jälkeen. Sarja junnaa suurinpiirtein paikoillaan, ja jotkut tapaukset ovat liian helppoja, että ne saa keksaistua melkein tapauksen alussa, otetaan nyt esimerkkinä uusimman(8. osan) Pimeyden Ruhtinas-kilpailujuttu...
Sitten on Dragon Ball. Ostin viidennen ja kuudennen osan, mutta innostus lopahti kesken miltei heti.
Ja Sailor Moon. En edes pidä Takeuchin piirrustustyylistä, joten vain yksi osa tuli koristamaan mangahyllyä.

Aura

  • Wannabe
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 422
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #19 : 15.05.2005 klo 18:28:22 »
Ranmaa luin englanniksi mutta kesken jäi. Ehkä syy oli sarjan junnaamisen lisäksi siinäkin, että aloitin lukemisen joskus ylä-asteen lopussa... ja se vaan jatkui ja jatkui ja jatkui, vuosikausia. Silloin tosin uusia alppareita ei ilmestynyt kuukausittain, vaan Ranmaakin tuli kaksi alpparia vuodessa. Vaikea sanoa, olisinko lukenut koko sarjan, jos ilmestymistahti ja hinnat olisivat olleet samaa luokkaa kuin nyt.

On muitakin sarjoja jäänyt kesken, mutta en osaa sanoa, mitä niistä on aktiivisesti "seurannut".... Mieluummin sitä ostaa jotain muuta kuin ikuisuussarjoja, kaikki rahat eivät mene ja lyhyempi sarja on usein parempi. Jotkut, esim. Fake, tosin junnaavat lahjakkaasti, vaikka ovatkin alle kymmenen osaa.

Toki ns. aivotonta viihdettä on joskus mukava lukea ajan kuluksi, mutta mieluiten kulutan rahani johonkin, jonka varmasti tulen lukemaan myös uudestaan.  Azumanga Daioh ja Planetes ovat omalla kohdallani  olleet ostoksia, jotka olivat täysin hintansa väärtejä - ja enemmänkin. Ja tietenkin Nausicaä... :)

Chemo

  • Jäsen
  • Viestejä: 622
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #20 : 16.05.2005 klo 14:51:53 »
One Piece-ketjussa tulin siihen lopputulokseen, että se ei taida olla mun juttuni. Syynä se, että sisältö on lähinnä taistelemista.
Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.

laymon

  • Vieras
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #21 : 16.05.2005 klo 15:23:27 »
Ranmaa luin englanniksi mutta kesken jäi. Ehkä syy oli sarjan junnaamisen lisäksi siinäkin, että aloitin lukemisen joskus ylä-asteen lopussa... ja se vaan jatkui ja jatkui ja jatkui, vuosikausia. Silloin tosin uusia alppareita ei ilmestynyt kuukausittain, vaan Ranmaakin tuli kaksi alpparia vuodessa. Vaikea sanoa, olisinko lukenut koko sarjan, jos ilmestymistahti ja hinnat olisivat olleet samaa luokkaa kuin nyt.

Itselläni Ranmaan on pitänyt mielenkiintoa yllä nimenomaan tuo jenkkialpparien verkkainen julkaisutahti. Kaksi kertaa vuodessa riittää hyvin tällaista ikuisesti alkuasetelmissaan pysyvää sarjaa, ja jos tätä olisi mäjähtänyt eteen joka kuukausi, olisi voinut alkaa väsyttää.

Moni mangasarja on meikäläiseltäkin jäänyt/jäämässä kesken, esim. Berserklstä on alkanut loppua veto parinkymmenen alpparin jälkeen. Eipä se hirveästi harmita, löytyyhän niitä aina uusia.

Folkee

  • Jäsen
  • Viestejä: 18
  • Elricest
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #22 : 22.05.2005 klo 12:51:09 »
Itselläni Ranman kerääminen jäi kesken (kuinkas ollakkaan?) 12:sta kirjan jälkeen. Luin tosin niitä myös englanniksi ja saksaksi. InuYashaa on tullut myös kerättyä, mutta sitten huomasin sarjan pituuden ja etteivät asiat sen ihmeellisemmin muutu ainakaan 20:n osan jälkeen. Muuten oikein hyvä sarja, ei siinä mitään :)
Päätin silloin, että kerään vain tästä lähtien suhkot lyhyitä sarjoja kuten esim. Hellsing.
Ostin yhden Weed mangan, mutta en kiinnostunut siitä sen enempää...
Paljon on kuitenkin niitä sarjoja enemmän joita jaksaa kerätä ja lukea. 
One man's fun is another hell x)

Aura

  • Wannabe
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 422
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #23 : 22.05.2005 klo 16:17:11 »
Ostin yhden Weed mangan, mutta en kiinnostunut siitä sen enempää...

Weediä ei kait ole edes tullut kolmea alpparia enempää. Joskushan sarjat jäävät väkisinkin kesken kun uusia osia ei ilmestykään. (En nyt tosin itsekään pahemmin tuosta Weedistä perusta, mutta Hopeanuolifanit varmaan toivoisivat sarjan jatkuvan.)

Qsibää

  • Jäsen
  • Viestejä: 33
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #24 : 23.05.2005 klo 18:25:38 »
Itse lopetin salapoliisi conanin vähän aikaa sitten, sillä sarja ei tee mitään muuta kuin toistaa itseään.Luin yhdeltä sivulta että conanit jatkuisivat 48-mangaan saakka ja 7-mangan jälkeen tuntuu siltä että sama rata jatkuu(eli conan,ran ja kogoro mori sattumalta näkee noin 20 murhaa kuukaudessa  ja conan selvittää ne.)Mutta jos lukee esim 3 pokkaria se on ihan tajuttoman hyvää mangaa mutta siitä eteenpäin alkaa tuntua hieman raskauttavalta. Oma mielipide Salapoliisi Conanista.

Inuyasha

  • Jäsen
  • Viestejä: 17
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #25 : 16.06.2005 klo 06:16:23 »
 Salapoliisi Conan jäi miulta kesken heti ekan osan jälkeen. Oli mokoma niin tylsä ja syyllisen arvasi heti kun vain näki vaihtoehdot ettei jaksanut kiinnostaa. Tosin syy tähän saattoi olla myös se että luin lapsena yliannostuksen Neiti Etsivää kunnes joskus kuudennella luokalla tajusin, että etsivä ja salapoliisi tarinat on äärimmäisen tylsiä ja kaavamaisia. One Piece saattaa jäädä kesken ellei Zoro ala esiintyä enempää  ;) Ranman ajattelin myös rahan säästömielessä jättää vastedes kaupan hyllylle. Sillä säästöllä voi sitten taas ostaa ihania laadukkaita Tokyopop-mangoja  ;D Englannin kielisistä minulta jäi Rave Master kesken kun ei yksinkertaisesti ole varaa maksaa 12€ +postikulut noin 40:stä osasta...
Vein haluamasi nimimerkin JO vuonna 2004! Muahahahaa!

*P-chan*

  • Jäsen
  • Viestejä: 22
  • tutkiva ei tieltä eksy.
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #26 : 16.06.2005 klo 09:39:35 »
En toistaiseksi ole jättäny kesken mitään.. Ranmoissa alkaa nyt pikkuhiljaa tulla stoppi vastaan, aina on se sama kaava ja juoni kestää ikuisuuden. enköhän mä kuitenkin ne ihan loppuun asti ostaa, on ne joskus ihan kivoja. Ja Conan samoin. en mä kaikkia niitä kerää, mitä nyt välillä ostan joitakin.
ja jos se witch nyt sitte lasketaan mangaksi, niin se jäi.

May-chan

  • Jäsen
  • Viestejä: 12
  • Old loves they die hard. Old lies they die harder.
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #27 : 17.06.2005 klo 14:41:16 »
Ostin Samurai Deeper Kyon ensimmäisen osan ja myin sen sitten onnellisena eteenpäin, enkä luultavasti kaipaakaan sen kummemmin. Ehkä vika oli henkilöissä, en osaa sanoa. Toinen oli Maison Ikkoku, joka vaikutti itselleni tylsähköltä jo ensimmäisessä pokkarissa. Tiedän ettei saisi arvostella vain ja ainoastaan ekan volan perusteella, mutta minkäs teet. Samoin kävi Saiykille, joka ei iskenyt yhtään.
-May-chan

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #28 : 18.06.2005 klo 12:02:25 »
Aika mielenkiintoista, että moni kertoo mangan seuraamisen loppuvan koska sarja toistaa itseään tai ei kehity, tms. Vastaavia perusteluita tuskin kuulee vaikkapa Aku Ankka, tai Asterix-fanien keskuudessa. Muuama kysymys aiheen tiimoilta.
1. Onko mangan lukeminen niin raskasta (suoritus) että siitä pitää saada "palkinto", eli pitää päästä loppuun mahdollisimman pian? Luulisi, että se on hienoa kun sarja ei heti lopu.
2. Vai ovatko nämä (mainitut Japanin suosituimmat, Suomessakin ilmestyvät...) mangasarjat niin huonoja, että niistä ei ole viihteeksi?

Edit: typo
« Viimeksi muokattu: 21.06.2005 klo 12:03:44 kirjoittanut Reima Mäkinen »
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Marsumestari

  • Jäsen
  • Viestejä: 386
Re: Oletteko lopettaneet jonkun mangasarjan seuraamisen?
« Vastaus #29 : 18.06.2005 klo 22:27:46 »
Itse en ole vielä lopettanut yhdenkään suomennetun sarjan ostamista paitsi Akiran, koska myin omistamani suomennokset pois ja tarkoitus olisi joskus hankkia englannin kieliset painokset, joissa on värilliset alkusivut.