Mielestäni kyllä Pilkku taisteli ensimmäistä kertaa Hämistä vastaan 6/88-numerossa. Siis siinä missä Kingpin erotti Mustan Kissan ja Hämiksen. Voi olla että tuo on taistellut aikaisemminkin, mutta näin minä muistan.
Mielestäni turhimmat/huonoimmat ovat:
Hämähäkkitappajat/Spencer Smythe/Alistair Smythe
Styx & Stone + Ceasar (Ehdotonta C-luokkaa, ja sitäpaitsi Ceasarin juonittelu kesti turhan pitkään.)
Cardiac (Hirveältä näyttävä ja ärsyttävä hahmo.)
Korppikotka (Hahmossa ei niinkään vikaa, mutta kun hahmo ei ole kehittynyt mihinkään suuntaan sitten nro. 10/95, jossa tämän tavoitteena oli nuoruus. Sitä edeltävissä tarinoissa oli tämä kun korppikotka olisi halunut kuolla (Kumpa olisikin kuollut!). )
Carnage (Taaskaan ei mitään vikaa: Kletuksen anarkistisuus, ja mielipuolisuus ovat psykoottisella tavalla kiehtovia, mutta Maxinum Carnage tarinan jälkeen Carnagella on ollut vain 2 omaa tähtihetki: Mega 2/06: "No niin, ja ketä teistä paskiaisista saan kiittä vapauttamisestani?" ja toinen oli symbiootin/voimien vaihdos, joka tapahtui ennen mainittua megaa. Muuten hahmon muut huippuhetket ovat olleet Spider-carnage tarinassa ja tarinassa jossa Carnagen symbiootin valtaan joutui itse Hopeasurffari (Tosin piirrosjälki oli hirveää!!). Huolimatta siis hahmon historiasta, ja Venomista poikkeavista voimista, hahmo tuntuu turhalta, ja olisi ihan kohtuullista että tuo pysyisikin siellä hiton avaruudessa. Vaikka tietysti kaipaisin hahmolle kunnon loppua:
Miten olisi Hämiksen, Carnagen, Anti-Venomin ja Venomin yhteisnumero, jossa lopussa Carnage saisi kunnolla köniinsä?
Judas Traveller, Juonija(t), Spidercide, Shakaalin kloonit ja Kaine (Muutenkin sekava Klooni-saaga 2 sisälsi turhan paljon B ja C-luokan hahmoja)
Shriek, Doppelganger ja Raato (Kertakäyttöhahmoja taas, Shriek esiintynyt 2-3x, mutta muuten nämä hahmot eivät jättäneet mitään käteen Maxinum Carnage tarinasta.)
Carolyn Trainer/Mustekala 2 ja Stunner (Ainoa juonelle merkityksellinen piirre näissä hahmoissa oli että he auttoivat alkuperäistä Mustekalaa palaamaan. Stunner kuoli, ja Carolyn vaipui maan alle 3v. esiintymisen jälkeen.)
Seward Trainer, Gaunt/Robottimestari (Kuka edes halusi että robottimestari palaa? Hahmo oli historiaa, ja semmoiseksi sen olisi pitänyt jäädä. Trainer taas oli muuten turhanpäivänen.)
+ poppoo joka kävi Peterin kimppuun nro.:ssa 7/98 (Olisi hyvin voinut olla joku vanhoista, ilman että tarvii uutta poppoollista hahmoja kehittää, etenkin kun poppoo esiintyi vain 2 numeroa)
Armada (Mysteerio käytti tätä 2 numeron verran Ben Reilyä vastaan joskus 97-98. Hahmon olisi voinut helposti korvata jollakin vanhalla)
Shannon (Pyöri Kainen kanssa 2 numeroa, ja oli täysin mittänsanomaton ja loppujen lopuksi turha, kun tarinassa kuitenkin päädyttiin samaan alkuasetelmaan. Käytetty ainoastaan kerran.)
Sarvikuono (Ihan hauska hahmo, mutta on tehnyt monta turhaakin esiintymistä.)
Joystick, Polestar (Esiintyivät suuressa pelissä koko tarinan ajan. Huonoimpia, ja turhimpia C-luokan pahiksia, myös helposti korvattavissa.)
Liekehtijä (Hahmo toistaa itseään, ja on huono vastustaja. Vaihtelee puolta turhan usein.)
Delila + Ruusu2 (Mitä vikaa oli alkuperäisessä Ruusussa? Molemmat hahmot pyörittivät yhdessä rikos-imperiumiaan 98-00. Ainoa merkityksellinen esiintyminen tapahtui 4/99 numerossa, jossa Mustekala heräsi henkiin.)
Shocker, Virvatuli, Lohikäärmemies (Joka tosin on Ihmenelosten) (Muodostivat jonkinlaisen tiiminkin 97-98 vuosina.)
Musta härkä (Taas yksi sinkomies lisää), Yövahti (Esiintyi vain 2 kertaa, ennenkuin kuoli. Hahmolla olisi ollut tulevaisuutta Spawnin parodiana, mutta hahmo ehdittiin pilata, ja jostain syystä se piti vielä tappaa), Raketti + Pyrkyri (?) (Nämäkin hahmot olisi voitu vain jättää pois, tai korvata suuressa pelissä), Chance (Hauska idea, mutta kokonaisuus tylsä.)
Nuijapää
"Lisko 2" (4/98) (Vain yhden esiintymisen tehnyt hahmo, joka olisi hyvin voinut jäädä väliin. Hahmo oli hienon näköinen, mutta turha. Etenkin kun samassa tarinassa esiintyi kuitenkin itse alkuperäinen lisko.)
Stegron (Turhanpäiväinen hahmo, jolla ilmeisesti pyrittiin saamaan vaihtelua lisko-kuvioon. Hahmo pääsi (huolimatta suosion puutteesta!) myös 90-luvun tv-sarjaan jaksoon 51 "Liskokuningas" (
http://www.youtube.com/watch?v=U-o6_m9ZPi8) )
Parvi (6/98) (Ampiaisista tai oliko nyt mehiläisistä koostuva mies. Tarviiko kertoa enempää?)
Silvermane (TV-sarjassa hupaisa Silvermane ei sarjakuvassa ole kuin taas yksi tylsä C-luokan pahis)
Hautakivi (Taas yksi turhanpäiväinen muskelikasa. Mitä niin pahaa vikaa oli Rhinossa ettei se riittänyt tähän tehtävään?)
Fortunato (Selkeästi parempi kuin Musta Tarantula, mutta olisi silti saanut jäädä väliin. Esiintyi ala-maailman hallinnasta käydyssä sodassa. Kohtalo epäselvä. Jokainen esiintyminen oli samanlainen.)
Kurpitsalyhty 2,3 ja 4 (Jo ensimmäinen kurpitsalyhty (Macendale) oli vain jotenkin siedettävä. Lisäksi nämä ovat olleet vain lyhyt vaihe hahmoille (lukuunottamatta 4.), ja esimerkiksi 2. kurpitsalyhty ryhtyi mysteerio 2:seksi. 4. koki surman sisällissodassa. Hahmo on toiminut alusta asti eräänlaisena halpa-versio-Menninkäisenä.)
Musta Tarantula (Täydellinen fiasko: Hölmö puku, melodraamaattinen esiintyminen, hölmöt voimat ja olipa vielä suurimpia syitä miksi alamaailman sotaa käsittelevät numerot kannatti jättää väliin. Etenkin 99 vuonna, tämän tuodessa ninja-kuvioita mukaan sotaan. Lisäksi hänellä oli hetken aikaa turha apuri nimeltä "El uno", joka sai Delilan ansiosta surmansa, ja jäi sitä kautta Hämiksen historian turhina käänteinä. Hahmosta ei ole kuulunut pitkään aikaan mitään.)
Ajomies (13/99) (Taas yksi "Pois tieltä mä tapan" hahmo, jonka olisi hyvin voinut korvata)
Vesimies (Lukuunottamatta hauskaa tarinaa 12/05 numerossa, vesimies ei ole kehittynyt eikä toiminut hahmona sitten hiekkamiehen ja vesimiehen yhdistymisen, joka tapahtui joskus 80-luvulla. Vesimiehen ainoa valtti on hahmon kielteinen suhtautuminen hiekkamieheen, josta aikoinaan saatiin hauskoja mittelöitä. Omillaan hahmo ei ole pärjännyt koskaan muuta kuin sivupahiksen isommassa poppoossa.)
Portinvartija (1/05) (Hämähäkeistä koostuva mies, joka teki vain yhden esiintymisen. Muistuttaa liikaa parvea, eikä edes vaikuttanut niin uhkaavalta kuin Ezekiel kuvasi.)
Ezekiel (Huolimatta siitä, että minulle tuli Ezekielin kirja tarinan loppuratkaisu yllärinä, mielestäni hahmon olisi ihan hyvin voinut jättää väliin.)
Psykologi Menninkäinen (Sanomattakin selvää, että turha hahmo. Ei tosin esiintynyt koskaan Suomessa.)
Suostuttelijat (Jos hahmot olisivat edes jääneet omaan aikaansa...mutta ei! Joukon edellinen esiintyminen vuonna 2006 (Tosin yhden ruudun verran). Joukko oli jo alunperin turha ja koominen, ja ehkä sopi vanhaan linjaan, mutta nykyiseen ei.)
Muukalainen (Ainoa merkitys joka hahmolla oli, oli tapattaa Ned Leeds. Tämänkin olisi voinut tehdä vaikka Nuijapäällä.)
Syndikaatti (Turhin kokoonpano, turhimmat jäsenet. Kaikki jäsenet parasta B-luokkaa, ja ainoastaan Legion of lozers pistää paremmaksi.)
Musta kettu, Hiipijä, Torakka, Tinuri, Korona, Koston mestari (2/94), Veri lukki (5/94)
Puuma (Huonoimmat tarinat ovat aina osuneet Puumalle, ja hahmo on ollut alusta asti turha. Lisäksi se on huonoin B-luokan hahmo, ja on esiintynyt 80-90-luvulla jälkeenpäin ajatellen aivan liian usein. Hahmo muistuttaa myös liikaa kaltaisiaan, kuten esim. Sapelihammasta)
Uusia hahmoja:
Mr. Negative (Hahmo ei tarjoa mitään mielenkiintoista, muuta kuin henkilöllisyyden.)
Uhka/ Menace (Taas yksi Menninkäis kopio, jonka saisi heittää viemäriin, erikoinen ulkonäkö ja henkilöllisyys tarjoavat jotain mielenkiintoista, mutta henkilöllisyydessä ei ole mitään yllättävää, ja hahmo jää B-luokan Norman Osborn/Vihreä Menninkäinen muottiin.)
Pyydän anteeksi jos lista oli jonkun mielestä pitkä.