Divareista, ajan kanssa. Taajaan etsimällä voi löytyä vaikka mitä, jos tuuri käy, ihan kohtuullisilla hinnoilla. Ja kyllä se kokoelma syntyy pikkuhiljaa, pieninä paloinakin. Puhun tässä siis vuosista, en kuukausista. Esimerkiksi oma kokoelma on haaliintunut 20 vuoden kuluessa. (Olis kiva saada sekin joskus täyteen, enää puuttuis vuoden 1965 numeroita, ja juuri ne ovat (yhä) hinnoissaan (ja harvinaisia), valitettavasti.)
Toinen vaihtoehto on sitten (jo mainittu) Huuto.Net, mutta siellä myös hinnat ovat korkealla. En suosittelisi kokoelman aloittelua sieltä.
Numeroitten harvinaisuudessa on myös aikamoisia eroja, joten joitakin numeroita näkee todella harvoin, jolloin olisi hyvä tietää mitkä kannattaa ottaa pois kuljeksimasta jos sellaisia löytää. En tiedä kuinka paljon Texejä keräillään, mutta saatavuudesta päätellen kohtalaisesti. Tai sitten ne numerot on pinoutuneena joissain divareissa, joissa kukaan keräilijä ei koskaan käy.
Onnea ja kärsivällisyyttä etsintään!