Kirjoittaja Aihe: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?  (Luettu 22288 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tertsi

  • Vieras
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #45 : 05.03.2008 klo 16:08:52 »
Raymondin Rip Kirby, 1125 dollaria  (ebay)


Strippi on peräisin hienosta seikkailusta, mutta  aika kova hinta, kun yksi ruutu on vain kartta.
Tämä on ollut myytävänä jo pitkään. Ei ole kenellekään kelvannut.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #46 : 05.03.2008 klo 16:19:16 »
Caniffin sunnuntaisivu ebayssa 1500 dollaria. Eisnerin signeerattuja litografioita n. 50 taalaa kappale.
Toisaalla nettihuutokaupassa Segarin Kippari-Kalle -strippi 8.350 dollaria...

Eiku lottoamaan!

http://comics.ha.com/common/
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #47 : 08.04.2008 klo 16:37:10 »
Heti kun saat kaikki VHS:t DVD:eiksi, ne pitääkin vaihtaa Blue-Rayksi jne.

Timo

Ili88

  • Jäsen
  • Viestejä: 195
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #48 : 09.04.2008 klo 12:05:38 »
Itselleni oli mukavan haastavaa kerätä kaikki Fantagraphicsin Prince Valiantit, eli 50 albumia. Noin seitsemän vuotta ja aikamoisen läjän euroja se vei mutta nyt on kokoelma täynnä.

taru

  • Vieras
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #49 : 12.06.2008 klo 19:15:32 »
Ostin Prismasta tänään kympillä/kpl Saludos Amigosin ja Make Mine Musicin suomiversioina.

Melody Time oli ennestään jenkkidvdnä (ei ollut Prismassa), mutta onko havaintoa irrallisista Ichabodista ja Caballerosista?

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #50 : 14.10.2008 klo 19:56:14 »
Mitä täydempi kokoelma on, sitä vähemmän on enää saavutettavaa. Kun kokoelma vihdoin täyttyy seuraa hetkellinen saavutuksen tunne, jota seuraa tyhjä olotila. Sitten vaan seuraavan kokoelman kimppuun.

Vaikka asettaisi itselleen kuinka utopistisia keräilytavoitteita hyvänsä, kun on tarpeeksi aikaa ja rahaa, mikään ei ole mahdotonta.

Tällä hetkellä keräilykohteita on enemmän kuin mitä osaa edes luetella, mutta eipähän tule tylsää kirppisreissua pitkään aikaan. :)
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #51 : 07.11.2008 klo 14:47:05 »
Oma tavoitteeni on kaikki Suomen Hämis-lehdet + spessut, tilaajalahjalehdet ja megat/marvelit joissa tuo esiintyy. Aloitin 4:stä ja nyt niitä taitaa olla kai lähemmäs 200 ja vähän päälle tai jotain. En edes pysy laskuissa enää. Yhteensä noita on tarjolla 349 hämistä, vajaa 20 megaa/marvelia, 4 tilaajalahjalehteä spessuja on n. 20-30. Tämän lisäksi vielä ajattelin kerätä kaikki Suomen aaveajaja-julkaisut, kaikki 32 Spawnia (löytyy 2) ja jotain sekalaisia megoja/sarjakuvalehtiä. Tuo aloitus viesti antoi toivoa tämän tuomitun tehtävän onnistumisesta, että kiitos  siitä.  ;D
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

sarjiskeräilijä

  • Jäsen
  • Viestejä: 133
  • Sarjakuvat ovat minulle intohimo.
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #52 : 21.11.2008 klo 19:41:19 »
Minulla ei ole ainakaan mikään täydellinen kokoelma. Aku Ankkoja on tullut hankittua ja vasta yksi hylly on täynnä. Se ei ole mitään verrattuna siihen kuinka paljon eri julkaisuja on tullut, ja tuskin koskaan saan täydellistä kokoelmaa. Olen myös kiinnostunut marveleista, nakke nakuttajista, ja vähän kaikista muistakin sarjakuvalehdistä. :) :) :) :)

Nikopol

  • Jäsen
  • Viestejä: 253
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #53 : 02.02.2009 klo 22:52:11 »
Itse olen kerännyt sarjiksia jo varmasti 7-vuotiaasta lähtien. Kaikki Hämähäkkimiehet löytyivät vuodesta 1980 alkaen joskus 90-luvun taitteessa, samoin muuta suomennettua Marvel-tuotantoa varmaan n. 100 lehden verran, mutta möin ne rahapulassa pois (lue Rakas Auttava Ystävämme RAY vei tuolloin noin 15-kesäisenä kaikki rahani ja vähän ylikin). Aku Ankan Taskukirjat on kerätty useampaan kertaan, tällä hetkellä tyydyn 80:een ensimmäiseen, joista Mikki Kiipelissä on toistaiseksi vain toinen painos ja muut ensipainoksia. Conaneita puuttuu joitakin, en ole noihin muutamaan vuoteen jaksanut keskittyä, kuten en myöskään esim. Alixeihini tai Preacher-albumisarjaani, Tex Willereiden tultua mukaan kuvaan. Näissä en ole mikään fanaatikko kunnon suhteen ja ensimmäisistä viidestä vuodesta, minulle riittivät pelkät kronikat. Pari vuosikertaa taitaa vielä 90-luvulta puuttua, mutta ostan ne jahka pääsen luvuissani sinne asti. Tällä hetkellä laskujeni mukaan lukemattomia olisi enää noin viisi tai kuusi vuosikertaa. Don Rosa-albumeita, Aku Ankan jättikirjoja, näköispainoksia ja parhaita hyllystä löytyy, mutta noissakin vielä joitain puutoksia vielä on, eikä kyllä ole pakottavaa tarvetta niitä edes lähteä täydentämään. Aina löytyy rahareikiä muuhunkin. Blueberryt tuli kirjastosta lainailtua ja pikkuhiljaa ajattelin nekin hyllyyni keräillä, mutta ajan kanssa hissukseen nekin.

Viimeisin villitykseni oli Merirosvo Punaparta, jonka pari albumia ostin joltain kirppikseltä 2 euron kappalehintaan. Tarinat olivat sen verran hyviä ja koukuttavia, että oli pakko saada noille jatkoa, käväisin sitten yhdessä divarissa ja sainkin kolmen albumin verran lisäluettavaa ostamalla n. 20 kappaletta hyväkuntoisia Zoom-lehtiä 4 euron kappalehintaan. Hintaa tuli tällekin fiksaatiolle, no voin lohduttautua ajatuksella, että ennemmin tai myöhemmin noita Zoomeja kai olisi kuitenkin alkanut keräämään. Tuleepahan samalla tutustuttua täälläkin kehuttuun Haikaralaivueeseen, ja voi kai noita Mic Vaillantejakin yrittää lukea.

Jahka Tex Willer urakka tulee valmiiksi, pitäisi kyllä löytää jokin uusi lännensarjakuva, jota alkaa lukemaan, ettei harrastus kärsi liikaa. Täytynee lähteä noista Lännenteistä liikkeelle, ja siirtyä stten Pecos Billeihin ja siinä ohessa kerätä 70-luvun alun Tomahawkit ja Villit Lännet ja mitä näitä nyt vielä olikaan.

Kirjojakin odottaisi ties miten monta lukemistaan, merisarjoistakin esim. C.S.Foresterin Hornblowerin innoittamana koko suomennettu Fregatti-sarja, O'Brienin kirjat ja mitä näitä nyt hyllyssä vielä olikaan.

Kun vielä lisätään, että keräilen vanhoja videokasetteja, DVD-levyjä, LP-levyjä ja CD-levyjä, niin kyllä tuota urakkaa riittää. Joku on aina etualalla kulloisenkin mielialan mukaan ja joskus joku vanha innostus vajoaa niin suohon, että päätän luopua siitä kokonaan.

Toisaalta tähän ikään olen jo huomannut, että asiat kulkevat sykleissä ja vanhat rakkaudet palaavat jälleen jossakin vaiheessa kiertoon ja jos budjetti ja tila sen sallivat yritän nykyään jo säilyttää nämäkin hyllyissäni.

saavaan

  • sama
  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 3
  • höb, höb*
Vs: Kokoelmat täynnä, mitä seuraavaksi?
« Vastaus #54 : 05.12.2009 klo 09:11:43 »
Olen huvikseni keräillyt "sarjiksia" jo aika kauan ja nyt huomasin, että olen saanut jo divareista ja huuto.netistä ostelemani julkaisut haalittua. (Lopussa käytin jopa kirja kauppoja.) Määrä täysinä aika pieninä laatikoina ei kovin suuri ole ja käyttämäni raha summat aika vähäisiä, muutamia vähän harvinaisempia julkaisuja lukuun ottamatta (Kaikki kuitenkin reilusti alle 100 euroa.) 3 etsimääni jäi puuttumaan ja ehkä joskus vilkaisen huuto.nettiä uudestaan. Luultavasti ostan vielä muutaman uuden julkaisun, ihan vanhojen aikojen muistolle. Välissä on aina ollut monia vuosia tai kuukausia, etten ole välittänyt tästä, yhdestä harrastuksestani ollenkaan, mutta aina olen ajan kulukseni palannut sen pariin, siis tähän asti. Lopulta keksin keksimällä sarjoja, joita voin kerätä, koska niin kuin sanoin, määrä ei täyttäisi edes kahta keskikokoista kirja hyllyä.