Kirjoittaja Aihe: Asterix-originaali myytävänä netissä  (Luettu 4653 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tertsi

  • Vieras
Asterix-originaali myytävänä netissä
« : 23.09.2003 klo 01:22:53 »
http://cgi6.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewSellersOtherItems&include=0&userid=unhcr&sort=2&rows=25&since=-1&rd=1

Ylläolevasta osoitteesta löytyy Uderzon myytävänä oleva Asterix-originaali(Alunperin tarkoitettu albumin kansikuvaksi, mutta hyllytetty liian monimutkaisena). Se myydään YK:n hyväntekeväisyyden hyväksi, kouluja pakolaislapsille. Hinta vaatimaton 70 000 euroa. Mielestäni mielenkiintoiseksi kuvan tekee se, että siitä on esillä kolme versiota. Lyijykynäpiirros, tussattu versio ja lopullinen värillinen kuva. Harvoin sitä pääsee näkemään mestaripiirtäjän eri työvaiheita.
Itselleni oli ainakin yllätys huomata kuinka hapuileva alkuperäinen lyijykynäluonnos on. Tosin on siinä kyllä kaikki oleellinen tussausta varten valmiina.

Ohessa on näköjään myytävänä myös muiden sarjakuvataiteilijoiden versioita Asterixista. Näytti olevan ainakin Derib, Dany ja Zep.

Esa

  • Jäsen
  • Viestejä: 712
Re:Asterix-originaali myytävänä netissä
« Vastaus #1 : 23.09.2003 klo 15:42:16 »
Pitää harkita ostamista! ;D Minkäköhän albumin kansikuvaksi tuo oli suunniteltu?

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re:Asterix-originaali myytävänä netissä
« Vastaus #2 : 23.09.2003 klo 15:50:27 »
Vaikuttaisi vähän tuon uusimman, Gallialaisen Kertomataulun, joka tulee lokakuussa(ko se nyt oli). Eli "uusi" alppari. Kokoelma lyhäreitä. (tsek uutiset).

Timo

tertsi

  • Vieras
Re:Asterix-originaali myytävänä netissä
« Vastaus #3 : 23.09.2003 klo 16:24:56 »
Jep! Gallialaiseen kertotauluun tuon oli aikomus päätyä. Lyijykynäversio päätyi ymmärtääkseni ranskalaisen painoksen sisäkanteen, saapi nähdä onko se myös suomalaisen albumin sisäkannessa.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Asterix-originaali myytävänä netissä
« Vastaus #4 : 23.09.2003 klo 17:10:24 »
Ranskassa oli kaupan Asterix & LaTraviatan spesiaaliversio, eli johon oli painettu lyijykynäluonnostellut (Uderzon itsensä piirtämät) sivut ja valmiiksi tussatut (jonkun muun kuin U:n tussaamat) sivut vierekkäin. Hyvä idea, maksoi liikaa, olisiko ollut 24 euroa / albbari tms.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

tertsi

  • Vieras
Re:Asterix-originaali myytävänä netissä
« Vastaus #5 : 23.09.2003 klo 23:50:37 »
Natasan uusimmasta seikkailusta on myös ilmestynyt kallis lyijykynäversio. Brysseliläisissä sarjakuvakaupoissa on sattunyt silmään joitain muitakin lyijykynäalbumeita mm. Asterix.  Painokset ovat  yleensä luksuspainoksia eli kallita ja määrältään pieniä. Mutta monasti luonnos on kiinnostavampi kuin loppuun asti hiottu teos.

Tuli vaan tässä mieleeni: on todella harmi, että suomeksi ei ole albumina  ilmestynyt Natasan seikkailuja kuten Natasa ja kuninkaallinen kosija(kuuluu omaan Top 10:een), Metallimuisti (hard boiled sarjakuvan mestariteos, vaikka ei etukäteen uskoisi)
Suomeksi ilmesyneet Natasa-albumit ovat vain varjo kulta-ajan teoksista.