Tuli luettua jo ajat sitten tuo IDW:n kokoelma. Ei vain ole tullut päivitettyä tänne ketjuun. Mutta eipä pahaa sanottavaa ko. opuksesta, jos on kiinnostusta lukea vanhaa V&K:a niin tässäpä on ihan parhaimpia aikoja sarjasta. Kaikkein tärkein huomio kirjasta on niille jotka ovat lukeneet tuon AB:n mainion kokoelman, että ne vanhat suomennokset toimivat niin hyvin etteivät alkuperäiset englanninkieliset jutut millään tavoita samaa charmanttia ajan henkeä. Aivan totta, suomalaiset käännökset 30-40 luvuilta taisivat olla parempia kuin alkuperäiset!
Taiteesta voi kuitenkin nauttia alkuperäiskielellä ja kirjassa on mukana värilliset sunnuntaisivut tuolta ajalta. Myös tuo kuuluisa kuva Manhattanilta jota McManus sanoi tehneensä pari viikkoa. Kirjan esittelyissä tuli selväksi että McManus oli kova tarinankertoja jonka jutut muuttuivat tarpeen mukaan. Varmasti siitä oli apua juonia kehiteltäessä.
Kiintoisin seikka joka paljastui introa lukiessa liittyi McManusin kuolemaan ja perintöön. Kaikki olivat pitäneet itsestäänselvänä että sarjaa jatkaisi iäkkään McManusin kuoleman jälkeen v.1954 hänen avustajansa Zeke Zekley. Syndikaatti päätti toisin, syytä ei kirjassa suoraan kerrota mutta todennäköisesti raha tässäkin esitti suurinta osaa. Zekley joutui nostamaan kanteen testamenttia ja leskeä sekä syndikaattia vastaan saadakseen korvauksia, joita tuli parin vuoden oikeuskäsittelyn jälkeen. Sarja päätyi muihin käsiin, mutta tämä tapaus oli ilmeisesti ensimmäisiä jotka saivat pitkäaikaisten sarjojen tekijät pohtimaan jatkajaongelmaa. Tämän jälkeen useat tuon ajan tekijät vasta kirjoittivat sopimukset jatkajasta syndikaatin kanssa.