Kirjoittaja Aihe: Seikkailujen Maailma nro 2  (Luettu 139 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 291
Seikkailujen Maailma nro 2
« : 11.03.2026 klo 22:21:19 »
Tälläinen sarjakuvan helmi on tulossa lähipäivinä (?) 16.3.2026 on julkaisupäivä mutta itse tein ennakkotilauksen.

Tämä on siis karpaattien neron, retropierun ja meidän miehen seikkailija Antti Vainion elämää muisteleva teos tai kuten puffiteksti sanoo:
Lainaus
Sakeaa soppaa suoraan Retropierun kauhasta!

Maamme eturivin väki muistaa seikkailija Antti Vainiota (1968–2025) suorin sanoin ja kovin kuvin, jopa sarjakuvin.

Mukana: Miha Rinne, Lenni Marjomaa, Reine Palmqvist, Kati Kovács, Juho Juntunen, Tuuli Hypén, Pertti Jarla, Tapani Bagge, Aapo Kukko, Juri Nummelin, Vesa Kataisto, Samuli Lintula, Kivi Larmola, Satu Jaatinen, Veli-Pekka Toropainen, Ville Hänninen, Tomi Riionheimo & Jari Lehikoinen, Olli-Pekka Vainio, Timo Ronkainen, Kaltsu Kallio, Kari Sihvonen sekä Antti Vainio.

Päätoimittaja: Vesa Kataisto
Taitto ja ulkoasu: Timo Ronkainen

Tutustu, tämä tilaisuus ei toistu!

112 sivua.

Itse tein tietty ennakkotilauksen sieltä mistä ainakin saa eli Turun Sarjakuvakaupasta.

Edellistä Seikkailujen Maailmaa on pariinkin otteeseen, Helsingin Sarjakuvafestivaaleilta ( ja myös ihan oikealla rahalla eikä "ihan aidoilla" 20€ seteleillä) ja sieltä Nightvisions festareilta jolloin Antin viimeistä kertaa näin. Sen " kivan oloinen mimmi" kautta Seikkailujen Maailmaa numero 1 on tiettävästi luettu ja pidetty rajavartiolaitoksen henkilöstön puolla.


Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 291
Vs: Seikkailujen Maailma nro 2
« Vastaus #1 : 01.04.2026 klo 14:52:10 »
Tämä on luettuna just niin kohteensa näköinen, myös siinä miten eksyy aiheesta. Ehkä se " aiheesta" oli edellisessä liikaa.
Sillä artikkelieissa on asiaa kuninkaallisista, Turun 1600-luvun rötöksistä ja pornopokkareista.
Mutta siinä on sama kuin karpaattien neron kanssa seikkaillesaa oli: jos nämä kaikki kiinnostaa sinua niin mikä ongelma?
Ja hei, jos varsinaista päämäärää ei ole lukittu et voi eksyä.

Positiivisesti tekstipitoinen jos kohta pidin sarjakuva annista .
Miha Rinne avaa just oikein, osuvasti Kati Kovacs ja Katsu ovat Riionheimon & Lehikoisen kansaa priimaa jos kohta Samson laittaa Franquinimman Franquinin.

Ja kun varmasti unohdan Vesa Kataistolle ensi kerralla kehua Frank Robbinsin sarjakuvia ja juuri Johnny Hazardia koskeva on paikallaan. Antti diggasi myös.

Kuuluu jokaiseen hyllyyn tai kirjapinoon.