Kirjoittaja Aihe: Scorchy Smith projekti  (Luettu 7664 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

sarja

  • Jäsen
  • Viestejä: 775

sarja

  • Jäsen
  • Viestejä: 775
Vs: Scorchy Smith projekti
« Vastaus #31 : 12.05.2025 klo 22:04:16 »
Frank Robbinsin piirtämä Scorchy Smith on myös upea.

Jari Lehtinen

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 4 107
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Vs: Scorchy Smith projekti
« Vastaus #32 : tänään kello 15:40:17 »
Sarjakuvalehdessä 3/1955 etsitään Scorchy Smithille suomenkielistä nimeä.
1. palkinto 100 Hellaksen lentokonesuklaalevyä.
2. palkinto 50 Hellaksen lentokonesuklaalevyä.
3. palkinto 30 Hellaksen lentokonesuklaalevyä.
Mahanpurujen lisäksi luvataan että Scorchy Smith esiintyy vastedes voittajaehdotuksen mukaisella nimellä. (Siis Mikko Ponteva.)

Toimitus kirjoittaa että Sarjakuvalehden sisällössä on tapahtunut muutoksia. Terttu ja Topi on jäänyt pois, mutta tilalle tuli uusi huima tulokas  Cisco Cid. "Uskomme että kaikki lukijamme pitävät tästä vaihdoksesta".
Numerosta 3/55 alkaen puolestaan jäi pois Teräsmies, jonka tilalle poimittiin Scorchy Smith. Perustelut olivat kiinnostavat:
"Vuosien kuluessa toimitetuissa äänestyksissä Teräsmiehen kannatus on jatkuvasti pienentynyt. Sarjakuvalehti on näet aina koettanut antaa lukijoilleen juuri heidän toivomaansa aineistoa. Nyt tuli Amerikasta lisäksi määräys: Teräsmiehen seikkailut aikakauslehdessä on lopetettava."
« Viimeksi muokattu: tänään kello 15:42:20 kirjoittanut Jari Lehtinen »
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.