On se joskus niinkin että kvantiteetin kautta oivaltaa kvaliteetin. Vaikka itse oli todella nuori, niin jo vain kohta Barksin tarinat erottuivat 1970-luvun Akuista kuin kermaleivokset mämmistä.
Samaten sitten kun taskukirjoja ryhtyi urakoimaan, Romano Scarpan tyyli pomppasi silmille. Ei niin väliä oliko jutun juonessa päätä tai häntää, piirroksissa oli hohtoa ja sitä kautta hahmojen toilailukin ihan siedettävää.
Scarpan nimen opin ensi kertaa varmaankin Sarjainfosta 1980-l. alussa, kun uutisena mainittiin että televisiomme oli joulun aikaan tehnyt ihmeen ja esittänyt ei-pahvipala-animaation, jonka teossa Scarpa oli ollut vahvasti mukana. Lienee The Fourth King (1977)?
Rauha myös Mary A. Wuorion muistolle, aivan upeita käännöksiä vaikka välikielen (saksan?) kautta tulivatkin eikä varmasti ollut liikaa aikaa hinkata repliikkejä.