Luettua:
Green Arrow: Hunter's MoonSisältää
Mike Grellin kirjoittamat lehdet 1-6 vuodelta 1988. Sikäli nostalgista, että ensimmäiset amerikkalaiset sarjakuvat joihin tutustuin olivat tuolta ajalta (mm. samaisen Grellin Longbow Hunters), sen ajan hiukan kulmikas piirrostyyli vetoaa edelleen. 3 kpl 2-osaisia tarinoita; nimitarinassa
"Hunter's Moon" väijytään vankilasta vapautunutta pedofiiliä, tarinassa
"The Champions" neuvostoliittolaiset (!) värväävät Oliverin etsimään avaruudesta pudonneen biologisen kokeensa takaisin ennen kuin kiinalaiset ehtivät ensin, ja kolmannessa tarinassa
"The Gauntlet" kaupunkia vaivaavat homovastaiset hyökkäykset.
Synkkää on, oikein tummanvihreää. En nyt sanoisi että tässä minkään kovin syvällisen sosiaalisen analyysin äärillä oltaisiin, mutta tekeehän se toiminnasta heti uskottavampaa kun toinen jalka on katuojassa. Itse sankari on mukavalla tavalla äksy ja oikeamielinen hahmo, ei mikään tyyni pyhimys vaan vähän väliä hampaat ovat irvessä ja parta väpättää.
Ed Hannigan ja
Dick Giordano piirtäjinä ja minä tykkään.
Kvaak-nipotusta: Sarja ei ilmeisesti ole tarpeeksi klassinen restauroitavaksi, väreissä on aika reippaasti moiré-efektiä. Paperilaatu ei myöskään ole kovin häävi, mutta paremmalla paperilla värien tekninen heikkous olisi kai näkynyt vielä pahemmin.