Kirjoittaja Aihe: Yu-Gi-Oh  (Luettu 80 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Sanjisan91

  • Jäsen
  • Viestejä: 33
  • "Pöyristyttävä verilöyly"
Yu-Gi-Oh
« : 06.07.2006 klo 09:15:47 »
Olenko vain tyhmä, vai miksi en älyä mitä ideaa on tuoda neljä pokkaria samana päivänä myyntiin ja vielä samasta sarjasta? Ei minulla ainakaan niin hirveä hinku siihen ole, että heti pitää neljä pokkaria saada.  ???

Antti Valkama

  • Jäsen
  • Viestejä: 899
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #1 : 08.07.2006 klo 16:53:19 »
Hejah!

Mikäli kaikki neljä saadaan ulos ajoissa, kioski on tosiaan täynnä Yu-gi-oh -kirjoja... Saattaa tosin olla että jälkimmäiset eivät ehdi ihan samaan aikaan kuin ekat kaksi.

Syy tällaiseen "tulvaan" on seuraava: Uusi sarja on hyvä lanseerata ryminällä. NGE-kirjojakin tuli kaksi, koska kahden kirjan lukeminen heti alkuun koukuttaa tehokkaammin kuin yhden - tarinaan pääsee paremmin sisälle. YGO-kirjoja on melko lailla, joten neljän julkaisu kerralla ei ole ongelma. NGE:hän olisi miltei päättynytkin siihen.

Kirjat pysyvät myynnissä paljon kauemmin kuin "normaalin" kuukauden, joten ostamista ehtii rauhassa harkita. Jonkin sortin kylkiäisiäkin on harkittu...

Antti-setä
toimittaja

Taavi Suhonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 162
  • Don't dream it, be it
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #2 : 08.07.2006 klo 19:19:29 »
Jonkin sortin kylkiäisiäkin on harkittu...

Toivottavasti tämä tarkoittaa promokortteja.

Unita

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 7
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #3 : 28.08.2006 klo 18:42:36 »
Hmm ensimmäisen osan YU-Gi-Oh mangaa onnistuin hankkimaan animeconista reilu viikko sitten. Muuten ei ole kyseistä mangaa näkynyt normaaleissa kaupoissa ja kioskeissa. Miksi viivytys? Kiinnostuin suunnattomasti tästä mangasta ja odottelen seuraavia osia kärsimättömästi.  ;)

//: Ahaa Sangatsu on näköjään tehnyt joitain muutoksia sivuilleen. Eli vasta ensi keskiviikona saapuu kaksi ensimmäistä osaa. Hienoa! ^^
« Viimeksi muokattu: 28.08.2006 klo 18:46:24 kirjoittanut Unita »

Kanashimi

  • Nurkanlämittäjä ja naruto-fani
  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 4
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #4 : 30.08.2006 klo 20:42:02 »
Tänään ostin Yu-Gi-Oh:in 2 ekaa osaa ja hyviä olivat!Piirrostyyli muuttui paremmaksi koko ajan ja se oli hyvä juttu(1 kirjan alussa ihan hirvitti se piirrostyyli -_-).Myöskin hahmot olivat hyviä,varsinkin Jonouchi ja Yuugi(Ajattelin että heistä voisi tulla hyvä shounen-ai pari n_n').

Suomennos oli hyvä ja huomasinkin että suomentaja on Bemmu Sepponen joka on kyllä hyvä suomentaja.Hyvä että Sangatsu alkoi julkaisemaan tätä sarjaa! =^__^=
Minä olen skitso ja sadisti,ymmärsittekö? <3

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #5 : 30.08.2006 klo 20:56:52 »
Jos eivät silmäni valehdelleet näin hetki sitten Yu-Gi-Ohin tv-mainoksen R-kioskin viikon hittituotteena.

Ehkä tässäkin on syy siihen viivästykseen. Ja lanseeraukseen.

Pelimies

  • Jäsen
  • Viestejä: 29
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #6 : 13.09.2006 klo 08:36:16 »
Mulla on Yu-Gi-Oh kirjat 1 ja 2 ja kun luin ne jäin heti koukkuun...   :)
Ai onko kirjat 3 ja 4 jo myynnissä?
Entä milloin uusin Yu-Gi-Oh ilmestyy?

PTJ Uusitalo

  • Mediaholisti
  • Jäsen
  • Viestejä: 910
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #7 : 13.10.2006 klo 16:32:29 »
Etusivulta löytyy allekirjoittaneen mietteitä teoksesta.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #8 : 16.10.2006 klo 14:36:46 »
Etusivulta löytyy allekirjoittaneen mietteitä teoksesta.
Eikös tuolla ole hieman erheellistä tietoa?
"Seitsemän ensimmäisen pokkarin aikana tarinassa nimittäin pulpahtaa muutaman kerran esiin kuvitteellinen Magic & Wizards -keräilykorttipeli, jota lukijat pitivät sarjan kiinnostavimpana piirteenä. Kustantamo reagoi lukijapalautteeseen ja ehdotti Takahashille mangan keskittämistä tiiviimmin kyseisen pelin ympärille. Näin tehtiin, ja kahdeksannen tankouboninsa kohdalla sarja karistikin episodiluonteensa lopullisesti ja alkoi kasata ympärilleen isompaa jatkumoa. Ennen pitkää tuotettiin myyntiin myös Magic & Wizardsin oikea versio, jota on Suomestakin saanut jo pitkään nimellä Duel Masters."

Ymmärtääkseni Yu-Gi-Ohiin pohjautuu samanniminen (Yu-Gi-Oh) keräilykorttipeli eikä Duel Masters.

http://en.wikipedia.org/wiki/Yu-Gi-Oh!_(second_series_anime)
The success of Duel Monsters was one of the main factors in creating a real-world version of the game that served as the focal point of the series, the Yu-Gi-Oh! Trading Card Game.

http://en.wikipedia.org/wiki/Duel_Masters_Trading_Card_Game
"developed by Wizards of the Coast, Shogakukan, and Mitsui & Co., Ltd.. The card game is part of the Duel Masters franchise."

http://en.wikipedia.org/wiki/Yu-Gi-Oh!
Yu-Gi-Oh! (遊☆戯☆王, Yūgiō?, literally "Game King" or "King of Games"[1]) is a popular Japanese anime and manga franchise from Kazuki Takahashi, that mainly involves characters who play a card game called Duel Monsters (originally known as Magic & Wizards),

Kenties tämä seikka aiheutti väärinkäsityksen?
Duel Monsters ja Duel Masters kun muistuttavat kirjoitusasultaan aika lailla toisiaan.

PTJ Uusitalo

  • Mediaholisti
  • Jäsen
  • Viestejä: 910
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #9 : 17.10.2006 klo 06:59:12 »
Hohoo, no näinhän se tosiaan on. Kaikkea sitä tulee sählättyä.

Erhe on nyt korjattu. Hiton japsit epäomaperäisyyksineen...

OP

  • Vieras
Vs: Yu-Gi-Oh
« Vastaus #10 : 08.09.2010 klo 17:51:54 »
Hyvä sarja, yleensä tällaiset peli-jutut eivät jaksa viehättää, mutta Yu-gi-oh! on toteutettu erinomaisesti. Hyvä juoni on ja hauska sarja kaikinpuolin.
Mutta toisaalta taas vähän tönkköä tehdä tällainen sarja, vaikka kuinka idea olisi luonteva. Pidin siitä kuitenkin.