tuli katteltua kirjakaupassa hagelbergin kekkonen-opusta. kallis hinta on.. vaan niin hyvältä vaikutti, että aioin ostamaan kunhan valuuttavaranto suo.
vaan ettiämitätuota.. seuraavana päivänä näen ko.kirjan kirjaston uutuuksia hyllyssä. ei kun lainaamaan.
aivan oikein, teoshan on mitä mainioin. huomaan kotona, luettuani opusta jonkun matkaa. kun olen lukenut n. 3/4 kirjasta, huomaan mielenkiintoisen .. öö.. sanoisinko ulkosarjakuvallisen tapahtuman ko.kirjassa. kirjan etupuolelta, n. 25 ensimmäistä sivua alkavat irtoilla. no huh huh! kirjahan oli kirjastossakin uutuushyllyssä, eli ei ollut käsittääkseni lainaajien käsissä kauhean paljon kulunut.
kirja on nidos, mikä tässä tapauksessa tarkoittaa, että sivut on kirjapainossa lyöty pinoon, rouhittu 'selkää' , kuumaliimattu ja lyöty kansien väliin. nidoksen sidoksesta erottaa se että sidoksessa arkit on taiteltu sivuiksi ja 'ommeltu' taitellut sivut yhteen. no, joka tapauksessa sidos on
huomattavasti kestävämpi kuin nidos. ja tuon kaltaiseen/hintaiseen teokseen kuin toi kekkonen on, sopii mielestäni ainoastaa sidottu vrs.
jaa-a. nyt sitten mietin kannattaako ko. teokseen sijoittaa kymmeniä euroja, jos kirjan fysiikka on mitä on. vai onko kirjaston kirja maanantaiversio?
toisaalta voisin ostaa kirjaa 2 kpl, toisen luettavaksi,toisen keräilykappaleeksi. mutten taida, kallista. enkä ole muutenkaan keräilijä.
myöhemmin, palauttaessani kirjaa kirjastoon, kerron kirjastovirkailijalle muutoksesta kirjan fysiikassa. lisäten liimanneeni sivut takaisin paikoilleen, kommentoi virkailija,että sellaisia nää uudet kirjat tahtoo joskus olla.
