Kirjoittaja Aihe: Supersankari harvinaisuuksia divarin hyllyiltä?  (Luettu 10227 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Lurker

  • Vieras
Re: Supersankari harvinaisuuksia divarin hyllyiltä?
« Vastaus #30 : 26.02.2005 klo 09:35:14 »
Ja Rosa kuittaili tuota keräilymentaliteettia tarinassa Ahneen palkka.
"Nurinkurista ja samalla kiintoisaa on, että Disney julkaisi Ahneen palkan erään uuden sarjansa ensimmäisessä osassa, siten kokosi yhteen kaikki ykkösnumerot, pakkasi ne muovikelmulla suojattuun laatikkoon ja myi ne kalliina keräilysettinä - ja ostajille teroitettiin, että pakkausta ei missään tapauksessa saa avata, koska silloin keräilyarvo katoaa! He eivät siis koskaan päässeet lukemaan muoviin suljettua tarinaa, jossa esitän mielipiteeni koko sirkuksesta! Surkuhupaisaa,  vai mitä? Mahdollista vain Amerikassa..."

Rosa tietää mistä puhuu. Kts. http://stp.ling.uu.se/pipermail/dcml/2000-June/012922.html - hyvä matkakuvaus Donin "aarrekammiosta".

lasse

  • Jäsen
  • Viestejä: 645
Re: Supersankari harvinaisuuksia divarin hyllyiltä?
« Vastaus #31 : 18.03.2005 klo 20:44:13 »
"teräsmiehen poika"-lehtiä 60-luvulta löytyy kouvolasta kylähullu-kirppikseltä jopa eurolla!onko ne harvinaisia/arvokkaita

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Re: Supersankari harvinaisuuksia divarin hyllyiltä?
« Vastaus #32 : 19.03.2005 klo 11:09:52 »
Kyllä niitten normaalihinta liikkuu siinä 3-10 euron tietämillä. Joten jos on hyväkuntoisia, niin hae pois.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

Renki

  • Malttamaton kakara
  • Jäsen
  • Viestejä: 182
  • Ostan Marvel-lehtiä sopuhintaan.
Re: Supersankariharvinaisuuksia divarin hyllyiltä?
« Vastaus #33 : 19.03.2005 klo 11:54:04 »
Joku muuten mainitsi että RX taso laski mutant massacren myötä, parhaiden hahmojen poistuessa kuvioista… mutta tulihan tilalle niinkin hienoja hahmoja kuin psylocke, dazzler ja longshot… oisvat vielä Roguenkin toimittaneet Excaliburin riveihin, niin olisin säästänyt teinivuosina pitkän pennin jättämällä X-menien ostamisen. Ois nekin rahat voinut käyttää tupakkiin…

Mikäs/kukas tämä Pcylocke oikein on? Veikkaan Tajuntaa... ei tule juuri muuta mieleen.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 193
Re: Supersankari harvinaisuuksia divarin hyllyiltä?
« Vastaus #34 : 19.03.2005 klo 12:17:03 »
Sehän se.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re: Supersankari harvinaisuuksia divarin hyllyiltä?
« Vastaus #35 : 24.03.2005 klo 13:14:09 »
"teräsmiehen poika"-lehtiä 60-luvulta löytyy kouvolasta kylähullu-kirppikseltä jopa eurolla!onko ne harvinaisia/arvokkaita

Käsittääkseni nämä ovat hieman samaa osastoa kuin -50 ja -60 luvun "liparelehdet", Tex Willer, Viidakko, jne. Huonokuntoisia kappaleita liikkuu suht paljon, ja ainoastaan hyväkuntoisilla on keräilyarvoa. (Itse olen haalinut niitä lukulehdiksi)

Jos olet alalla noviisi, kannattaa tutustua tähän sarjakuvahifistelyyn eli keräilyyn, lue tämän säikeen lisäksi keskustelu:
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=1107.0
Ja miettiä sitten riittääkö omat rahkeet moiseen? Vaikka lehden hinta olisi Velin mainitsema sarjakuvakaupassa, se ei tarkoita sitä, että voisit tehdä pikavoittoja myymällä niitä  kyseisiin liikkeisiin, sillä niien sisäänostohinta poikkeaa kuitenkin aika lailla ulosmyyntihinnasta.
« Viimeksi muokattu: 24.03.2005 klo 13:16:00 kirjoittanut Reima Mäkinen »
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson