Kirjoittaja Aihe: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä  (Luettu 95358 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Zippo

  • Lueskelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 279
  • Sitä muuttuu jänikseksi...
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #30 : 25.01.2005 klo 15:17:06 »
Juntunen vaihtaa kohdetta

Tässä linkki Soundin-nettisivulle (1/2005) "Juntusen kipeisiin"

http://www.soundi.fi/juntunen.html

t: Zippo
Aamulla kun heräsin otin vitamiinin, pillerin. Katsoin peiliin ja kauhistuin, kun korvat kasvoi ja mä kutistuin...

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Re:pahaa mieltä sarjakuvasta
« Vastaus #31 : 25.01.2005 klo 17:27:18 »
Nääh, hauskempi kasku olisi ollut että Jippo vietäisiin tulivuoren reunalle ja sitten Jippo horjahtaisi.

Laitoin tuon aiemman, hieman rasistisen kaskun herättääkseni hieman mielipiteitä.
Innolla seurasin tätä topiccia nähdäkseni, että joudunko vielä muuttamaan mielipiteitäni porilaisista. Ja niin vain kävi että porilaiset onnistuivat yllättämään.

Ei ainoatakaan turpiinvetouhkausta, eikä voimasanojen käyttöä, eikä edes huutamista isoilla kirjaimilla.
Hienoa Pori!
Olemme juuri voineet todistaa, että niin synkkää ja ankeaa paikkaa ei olekaan, etteikö siellä olisi vielä toivon kipinää jäljellä.


Niin mistä Poriviha on lähtöisin? Paljostakin, mutta kerrotaan nyt vaikka tämä tapaus:
Kerran kun olin siellä jossakin kesäisessä musiikkitapahtumassa hommissa, niin pääsi käymään siten, että sain hieman vapaata.
Menin paikalliseen pubiin hieman virkistäytymään, missä pukeutumiseni herätti alkuasukkaissa hieman närkästystä. T-paidassani nimittäin luki englannin kielellä jotakin (joku mainosslogan) ja paikalliset ihmettelivät että miksi pitää ulkomaata lukea vaatteissa ja ymmärränkö edes mitä se tarkoittaa.

En halunnut loukata enempää, joten vaihdoin baarin toiseen. Siellä onnistuin taas suututtamaan paikallisen heimon nuoren soturin tunteita, koska en suostunut osallistumaan hänen keskioluensa maksamiseen ja tämän takia olin hänen mielestään, köh, vaginan siitin (terminologiaa siistitty).

Päätin tämän jälkeen, että eiköhän tämä nyt Porista riitä.
Kuitenkin viimeisenä päivänä menin hakemaan grilliltä hieman hiukopalaa, niin eikös siellä jo joku keski-ikäinen herrasmies halunnut selvitellä välejä kanssani nyrkein.

Mainittakoon lopuksi, että melkein missä tahansa muualla Suomessa kun baariin menen, niin rauhassa saa olla ja harvemmin tullaan häiritsemään. Porissa tulivat siis nuo kaksi täysin tuntematonta tunnin aikana.

Olisihan noita muitakin juttuja, mutta jääköön kertomatta.
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #32 : 25.01.2005 klo 18:06:11 »
meinasivat paikalliset jonossa vielä vetää turpaan kun porilaisen ihan meinasin syödä.

Kohtalotoveri!
Usko pois, ymmärrän täysin miltä seurueessanne on mahtanut tuona hetkenä tuntua.

Hei tavataan joskus vaikka sarjismessuilla, otetaan pari tuoppia ja kerrotaan kauhutarinoita Porista.

Lainaus
Sanoin että kyllä Riksussa saa snagarilta porilaisen ja saa vielä riksulaisenkin. Tuo riksulainen nauratti niitä niin paljon että ne unohtivat turpiinvedon.


"Hä hä, kattokaa ku statilainen ei osaa puhuu. Mikä se semmone riksu on, pitääkö sinuu lyyä turpaan niin paraneeko se puhe. Mut hei, enks mää **nnu kerran yhtä Riittaa nii eiks se oo melkeen ku riksu. Öhö höö, oonpa aika vitsi veikko!"
Ei aavistustakaan miten tuo sanotaan oikealla porinmurteella.
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

Jari Lehtinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 011
  • Itsevalaiseva myyrä joka selvittelee kurkkuaan
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #33 : 25.01.2005 klo 18:45:08 »
Korso... mielenkiintoinen valinta, etenkin nimen toinen, kolmas, ja neljäs kirjain. Ookei, katsotaanpa saanko aiheen luoda itselleni mielipiteen myös Korsosta.

Mutta Pori. Minulla on joskus ollut epämääräinen teoria, että Pori ja Lahti ovat kovin samankaltaisia paikkoja. Molemmissa on ollut suuri määrä globalisoitua pienteollisuutta, paljon rasvakouraisia duunarijätkiä, eikä yhtäkään oikeata korkeakoulua. Porille ja Lahdelle on kummallekin tarpeetonta naljailla, koska he tekevät sen kaikkein parhaiten itse. Käytännöllistäkin se on. Kun itse haukkuu itseään, vie markkinat ulkopaikkakuntalaisilta jotka tekisivät senkin homman huonommin. Lisäksi Porissa on keskiaalto- ja lyhytaaltoasema. Lahdesta on pitkäaaltoasema purettu jo museoksi.
”Yhdysvalloissa vuosittain julkaistaan 720 miljoonaa kappaletta »C o m i c s» sarjakuvia … joista ei vain puutu kaikki kasvatuksellinen arvo, vaan jotka ovat suorastaan vahingollisia.” Lastemme puolesta, Kansainvälisen lastensuojelukonferenssin Suomen päätoimikunta 1952.

Matti Veekamo

  • Laiskapaska
  • Jäsen
  • Viestejä: 252
  • Sarjismiäs
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #34 : 25.01.2005 klo 19:32:48 »
Pori on todellakin kyllä kunnon duunarien junttipaikka. Mutta mahtava sellainen. Jippo, nuo sinun "seikkailusi" kyllä onnistuvat varmasti antamaan myönteisen Porikuvan kelle vain. Valitettavaa että noin sinun vierailusi aikana on sitten päässynnä käymään. Luulisi kuitenkin että tuollainen on mahdollista aivan millä paikkakunnalla vain.

Mimmmones paikka tuo Lahti sitten on, eikös se ole rauhoittunut viime vuosina kummasti?

Duunarit kunniaan.
« Viimeksi muokattu: 11.07.2005 klo 21:21:55 kirjoittanut Matti Veekamo »
__
Matti Veekamo
Veksu

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #35 : 25.01.2005 klo 19:51:25 »
Mimmmones paikka tuo Lahti sitten on, eikös se ole raihoittunut viime vuosina kummasti?

Paremminkin viime vuosikymmeninä, vaikka maine elää edelleen.
Nyt kun en enää asu Lahessa huomaan sen ominaispiirteet entistä selvemmin kotopuolessa käydessä. Karkeasti yleistettynä Lahti = rasvalettejä, amisviiksiä, karvanoppia, n kappaletta viriteltyjä amerikanrautoja, nakkikioskeja, äijämäistä urheiluhenkeä ja uhoa...
No joo, kyllä mä Lahesta ihan oikeasti pidän, mutta omalla tavallani.
Klik klik --> Sarjisblogini

Zippo

  • Lueskelija
  • Jäsen
  • Viestejä: 279
  • Sitä muuttuu jänikseksi...
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #36 : 27.01.2005 klo 09:28:59 »
Aah.....

Lahti. Suomen kulttuurikeskus.

Sibeliustalo ja kaupunginorkesteri joka Osmo Vänskän johdolla valloittaa tällähetkellä jenkkilää.

Kaupunginteatteri joka esittää joka vuosi uuden menestysmusikaalin.

Maineikkaat Salppurin kisat. (Muistakaa, että Tanjan pestiin kuuluu myös urheilu)

Radiomäen tornit ja niiden väliin ripustetut jätekaivot. Ja saman taitelijan uusi yritys: "Voittaja". Tornien väliin kaavailtu kaukoohjattava robottisormi jota Pipatti voisi sitten ohjailla mielensä mukaan vieraittensa huviksi.

...
Jatkakaa joku tästä eteenpäin
Aamulla kun heräsin otin vitamiinin, pillerin. Katsoin peiliin ja kauhistuin, kun korvat kasvoi ja mä kutistuin...

Sihvonen

  • Vieras
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #37 : 27.01.2005 klo 12:48:07 »

Mimmmones paikka tuo Lahti sitten on, eikös se ole raihoittunut viime vuosina kummasti?


Nojaa, just kuukaus sitten sain grillijonossa 4 aikoihin kolmelta tyypiltä turpaan. Potkivat vielä kun makasin maassa. Että sellainen worst case scenario. Reilu meininki käydä hakkaamassa kaveria joka hädin ruskin pysyy jaloillaan.

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 164
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #38 : 27.01.2005 klo 12:59:08 »
Juntunen on iät ja ajat vittuillut meille korsolaisille mutta kukaan ei ole tietääkseni reagoinut millään lailla. any publicity is good publicity mutta rätväkästä maineesta huolimatta se on aika tavallisen tylsä lähiö. baari - ja juoppotiheys on kyllä ehkä hivenen keskivertoa korkeampi
edit. himassa  on jossain tallessa aika hyvä Juntunen jossa Jumala päättää krapulassa luoda Korson
« Viimeksi muokattu: 27.01.2005 klo 13:04:08 kirjoittanut antti »
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

tolppis

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 332
  • Viinissä totuus
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #39 : 27.01.2005 klo 13:00:16 »
Hmmmmm...

Ja minun kokemukseni Lahdesta ovat vallan hienot. Mainio paikka. Hyviä pubeja, mainiota porukkaa ja hyvää ruokaakin. Ja divareita. Kutsun lahtea pikku-Tampereeksi.

Mutta minähän olenkin Keravalta...  ;D

Palonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 80
  • Uskonto on vaara
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #40 : 27.01.2005 klo 14:10:15 »
Ookei, katsotaanpa saanko aiheen luoda itselleni mielipiteen myös Korsosta.

Sä et halua luoda mielipidettä Korsosta. Sä haluat pysyä mahdollisimman kaukana Korsosta.

Korso on kirosanoista pahin.

kaltsu

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 869
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #41 : 31.01.2005 klo 16:26:48 »

haamuvarjo

  • Jäsen
  • Viestejä: 33
  • Haamuvarjo
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #42 : 11.07.2005 klo 18:33:20 »
Sisäpiirin tietoa tai huhua että Juntuselta tulee näyttely Forssaan Elokuussa :). Louisville Slugger rules.


keijoahlqvist

  • Sarjakuvaneuvos
  • Jäsen
  • Viestejä: 3 553
  • -
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #43 : 11.07.2005 klo 19:07:30 »
http://www.forssanlehti.fi/uutisia/kulttuuri/3PAHAA.htm
..että näin forssassa. ei voi kuin nauraa tätä pikkusieluisuuden juhlaa! ihme meininkiä, kyllähän juntusta torujen sijaan täytyisi kiittää paikkakunnan saamasta huomiosta.

Olisit kopsannut jutun talteen, linkki ei enää toimi.

junkohanhero

  • Vieras
Re: Juho Juntunen aiheuttaa pahaa mieltä
« Vastaus #44 : 11.07.2005 klo 19:51:22 »
Olisit kopsannut jutun talteen, linkki ei enää toimi.

Minkäs teet, ko on sama pää kesät talvet.