Minun mielestäni parhaat animaatioleffat on tehty 30-60-luvulla. Erityisesti mieleen ovat jääneet Disneyn, MGM:n ja WB:n lyhytelokuvat, jotka kutkuttavat nauruhermoja vieläkin, jos ja kun niitä sattuu näkemään. Ja tietty Disneyn kokopitkät ovat omaa luokkaansa (ilman dubbausta). Henkilökohtaisesti edellä mainittujen firmojen uudenpi tuotanto ei oikein "kolahda". Liekö syynä piirrostyylin yksinkertaistuminen ja samalla animaation tietokoneellistuminen. Nykyisistä kokoillan animaatioista oli Leijonakuningas, josta pidin juonellisesti ja myös animaation osalta.
Jotenkin nuo nykyisissä animaatioelokuvissa viljellyt tietokoneella tehdyt osiot tuntuvat minusta hieman liian keinotekoisilta. Tarkoitan tällä siis sitä, että tietokoneavusteisesti tehty kohtaus poikkeaa liikaa käsin animoidusta. Ehkä olen vain liian kriittinen katsoessani niitä.
Tämän aasinsillan kautta pääsemmekin sitten tietokoneanimaatiohin. Ice Age oli mielestäni hyvin tehty, samoin kuin Antz. Eikä pidä unohtaa nykyisen tietokoneanimoinnin pioneeriä: Toy Storya. Samoin Pixarin poikien lyhyet ovat laatukamaa.