Vuosi on vaihtunut ja niinpä vuoden 2015 viimeinen haaste ratkeaa...
Matkamiehen töitä onkin ehditty jo kaivata kuukauden haasteisiin. Edellisestä kerrasta taitaa olla liki puolitoistavuotta. Niin teknisesti kuin sisällöllisestikin tekijälleen uskollisessa sotatarinassa traagisuus löytää sielunkumppanin hirtehisestä huumorista.
Vergilin sympaattinen linja, jossa hiljainen huumori kumpuaa ihan tavallisesta arjesta, pitää edelleen. Tässähän on selvästi nähtävissä myös kannanotto iänikuiseen debaattiin joululelukuvastojen vanhanaikaisista sukupuolirooleista.
Tuipal kunnostautuu jälleen supisuomalaisen luonteen tulkkina. Plussaa kyyninen ja katkera, mutta (toivottavasti) satiirinen tilitys saa siitä, että työhön on ainoana yhdistetty jokainen annettu aihe.
Holle niin ikään toteuttaa näköistään sarjakuvaa. Eiköhän tämä tilanne ole monelle tuttu. Simppeli rakenne ja toteutus porautuu asian ytimeen ilman turhaa alleviivausta.
Matkamies voittaa sateenkaarisotilaan iltalaulullaan kuukauden haasteen. Juhlavin menoin luovutan haasteen antajan viitan hänen harteilleen ja pyydän ilmoittamaan yksärillä osoitetietonsa, jotta voin lähettää lupaamani pienen, mutta taiteilijalle hyödyllisen palkinnon.
Olen niin kiltti, että kaikki muut jakavat kakkossijan, mutta valitettavasti tällainen köyhä taiteilija ei heitä voi konkreettisesti palkita. Olkoon alkanut vuosi teille ja muillekin kvaakkilaisille täynnä luovuutta!
- Jukka