Minäpä täällä taas jakelen uudesta taskarista heränneitä ajatuksiani kaikelle kansalle.
Ehdottomasti kiinnostavinta antia on Castyn
Salaperäinen sysivesi.
Digi-Akun versiosta puuttuu näköjään kirjan päättävä
Wizards of Mickey -sarja. Ei sillä, että kadoksissa olisi jotain suurta. Päin vastoin. Kyseessä on vain Valerio Heldin piirtämä neljän sivun mittainen perustaskariformaatin hassuttelu.
Luottoystävä Tämä on kuitenkin toinen kerta kun WoM:ia julkaistaan taskarissa.
Sisällysluettelossa on kiinnostava kuva Paolo Motturan piirtämästä Taikaviitasta, mikä on poiminta Taikaviitta2000 tarinasta
Underground. Kyseistä kertomusta ei kuitenkaan ole mukana tässä taskarissa. Ehkä sen on alunperin pitänyt olla, mutta se on siirretty esimerkiksi seuraavaan taskariin. Nähtäväksi jää.
Seuraavaa taskaria kyllä mainostetaan taas tuttuun tapaan sisätakakannessa, mutta Taikaviittaa sieltä ei löydy. Sen sijaan sinne on poimittu ruutunäyte
Donald Quest sarjan 3. osasta, mikä julkaistiin Suomeksi jo DuckTales-lehdessä viime vuoden kesällä!
lustiges-taschenbuch.de sivustolta selviää, että Saksassa ja ilmeisesti muissakin taskarimaissa sarja on tulossa heti alkuvuodesta ja meillä DuckTalesissa julkaistu jatkis tulisi muissa maissa kerralla yhdessä taskarissa.
Toivottavasti takakannen mainos olisi vain varhainen virhe. Olisi Suomen toimitukselta kyllä vuosikymmenen emämunaus, jos julkaisisivat koko 150 sivuisen tarinan pikauusintana tammikuun taskarissa!!
Ja vielä jos ovat maksaneet kääntäjälle koko tarinan uudelleen kääntämisestä muistamatta, että ovat sen kerran jo tehneet!!!
Ei kai tuollaista voi oikeasti tapahtua?

No, sekin jäänee nähtäväksi.