Kirjoittaja Aihe: Aku Ankan taskukirja  (Luettu 519091 kertaa)

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Darzee

  • Valistunut arvailija
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 353
  • Me likes prairie dogs!
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1065 : 16.04.2012 klo 14:49:24 »
Itse ainakin ymmärsin, että tarkoitus olisi julkaista juuri tuo Gottfredsonin juttu. Sen kuvitustahan nähtiin Huomisen maailmassakin muutamassa Mikin ajatuskuplassa. Tarinaa lukematta kummastelen hiukan jo valmiiksi, miksi se tulee juuri Hessun juhlakirjassa, kun Eka Vekaran rooli stoorissa vaikuttaa paljon suuremmalta. Mutta pääasia toki on, että juttu saadaan suomalaistenkin lukijoiden ulottuville.

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1066 : 16.04.2012 klo 16:31:45 »
Tarinan tenhovoimaa lisäsi se, että konna oli todella haastava ja myös tuntematon eli arvaamaton. Mustakaavulla oli alkuaikoina samanlaista tenhovoimaa. Ensiesiintyminen on hieno tarina ja se Scarpan hypnoosi-näkymättömyys-tarina (ei muistu nimeä) samoin. Aika paljon niissäkin perustuu uskottavaan konnaan.

haplo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 531
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1067 : 17.04.2012 klo 12:55:15 »
Enpä olekaan aikoihin hankkinut kaupasta sitä uusinta, korkeimman järjestysluvun taskaria ennen kuin nyt. Edellinen kerta taisi olla jossain kahden ja puolensadan pakeilla. Mutta tuon Castyn tarinan vuoksi tein poikkeuksen, ja olihan se sen arvoinen. Kova on tekijä tarinaniskijänä, pitää harkita noiden Kahkosen linkkaamien 2000-luvun parhaiksi rankattujen tarinoiden joukosta suomennettujen Castyn tarinoiden lukemista.

Muutoin ei taskari oikein suuria sävähdyksiä antanut. Ihan mukava noista pari tarinaa oli lukea, ainakin Scarpa ja Faccini, mutta jos tuo on sitä tavallista julkaisun tasoa, en usko että alan kovin usein näitä kaupasta kantamaan. Kirjasto taitaa olla näiden lukemiseen se sopivin kanava.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1068 : 17.04.2012 klo 13:09:40 »
Koska saadaan Casty-kokooma? Alkaisi olla jo aika...

Sen karmean kannen tilalla olisi voinut olla tämä.


Jenkkipainoksiin Casty tuunasi kantta edelleen.

Darzee

  • Valistunut arvailija
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 353
  • Me likes prairie dogs!
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1069 : 17.04.2012 klo 14:04:21 »
Asia on voitu Kvaakissa jo mainitakin, mutta todettakoon nyt toiston uhallakin, että BOOM! Studios (noin kai ne sen itse kirjoittavat) julkaisi vuosi sitten Riimittäjän ensiesiintymisen "The Atombrella and the Rhyming Man" one-shotina, jota voinee yrittää netistä metsästää, jos suomennosta ei jaksa odottaa.

Haplon tavoin totean, että tämä oli pitkään aikaan ensimmäinen uutena ostamani taskari ja ostin sen vain tämän Castyn tarinan vuoksi. Ilman Huomisen maailmaa läpyskä olisi jäänyt hyllyyn Scarpasta huolimatta, ja ilman Kvaakia ehkä selaamattakin. Saan kiittää kaikkia täällä Castya hehkuttaneita, että hieno tarina tuli hankittua, jatkakaa valistustyötä samaan malliin.

Koninkaulus

  • Jäsen
  • Viestejä: 306
  • "Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1070 : 18.04.2012 klo 22:01:33 »
Huhtikuun Taskarista kirjoittelen myöhemmin, mutta tässä ketjussa voinee mainita eräästä toisesta asiasta, joka toivottavasti tulee tulevissa Taskukirjoissakin näkymään.

Nimittäin, Giorgio Pezzin on palannut! Italialaiset saavat ihastella miehen tuoretta tarinaa Topolinon seuraavassa numerossa (jos nyt luotamme siihen, että tiedot lehden nettisivuilla ovat oikein). Kyseessä on Pezzinin ensimmäinen Disney-tarina vuoden 2005 jälkeen. En ole löytänyt mitään tietoa siitä, onko kyseessä vain yksittäinen tapaus vai onko Giorgio todella palaamassa/palannut Disneylle ihan "kunnolla". Pezzin on ehdottomia suosikkikirjoittajiani kautta aikojen — eikä ollut todellakaan lainkaan hiipumaan päin 2000-luvulla, päinvastoin — joten miehen comebackin todellakin soisi olevan pysyvä. Piristäisi Topolinon kautta varmasti myös Suomen Disney-julkaisuja, sen verran kovan luokan tarinaniskijästä kuitenkin puhutaan.

Kun suru-uutinen erään Italian Disneyn suurimmista legendoista eli Rodolfo Ciminon poismenosta saapui tietoomme, oli taas yksi vanhoista mestareista poissa. Nyt näyttää siltä, että olemme kenties saamassa yhden Maestron takaisin.
Topolino & Orazio Cavezza

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1071 : 18.04.2012 klo 23:09:25 »
Mitä Pezzin on mahtanut puuhastella tässä välissä?
"Tex-tieteen yli-morisco"

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1072 : 18.04.2012 klo 23:18:30 »
Kun listaa katsoo, niin siellähän on vaikka mitä Taskarin parhaimmistoa joukossa. Lentävät jäävuoret, Pahan alku ja juuri, Galaksin ihmeet, aikamatkoista Troija, Atlantis, Attila. Otsonin arvoitus ym, ym.

Jaha, ja Nautiluskin vielä.

Koninkaulus

  • Jäsen
  • Viestejä: 306
  • "Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1073 : 19.04.2012 klo 03:46:52 »
Kun listaa katsoo, niin siellähän on vaikka mitä Taskarin parhaimmistoa joukossa. Lentävät jäävuoret, Pahan alku ja juuri, Galaksin ihmeet, aikamatkoista Troija, Atlantis, Attila. Otsonin arvoitus ym, ym.

Jaha, ja Nautiluskin vielä.

Henkilökohtaisesti minulle ovat TODELLA kovia juttuja myös Pezzinin tuoreemmat tarinasarjat Olipa kerran Amerikassa (90-luku), Mik de Hiir seikkailee (vuosituhannen vaihde) sekä Historiaa hiiren silmin (2000-luku). Voisin melkein sanoa, että nuo ovat Pezzinin tuotannosta niitä kirkkaimpia helmiä minun silmissäni, vaikka lukemattomia muitakin ikimuistoisia tarinoita on mies vuosikymmenten varrella rustannut. Kahdesta ensinmainitusta sarjasta on monia tarinoita vielä julkaisematta Suomessa, näitä saagoja pitäisi ehdottomasti julkaista jonkinlaisina kokoelmina.

Mitä Pezzin on mahtanut puuhastella tässä välissä?

Inducks: "Rainbow: Script for Winx Club Magazine 2004 to date."

Eli tuota nyt ainakin.
« Viimeksi muokattu: 19.04.2012 klo 03:51:19 kirjoittanut Koninkaulus »
Topolino & Orazio Cavezza

Kahkonen

  • Jäsen
  • Viestejä: 771
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1074 : 19.04.2012 klo 13:45:28 »
Henkilökohtaisesti minulle ovat TODELLA kovia juttuja myös Pezzinin tuoreemmat tarinasarjat Olipa kerran Amerikassa (90-luku), Mik de Hiir seikkailee (vuosituhannen vaihde) sekä Historiaa hiiren silmin (2000-luku). – – Kahdesta ensinmainitusta sarjasta on monia tarinoita vielä julkaisematta Suomessa, näitä saagoja pitäisi ehdottomasti julkaista jonkinlaisina kokoelmina.

Samaa mieltä. Listan viimeisiä sivuja en eilen katsonutkaan.

Myös Galaksin ihmeistä on yksi tarina julkaisematta. Sitten on näköjään vielä 11-osainen Topolino e le cronache della frontiera ("Mikki ja rajaseudun kronikat"?), joka on vielä kokonaan julkaisematta.

Tässä toimitukselle suora linkki Suomessa julkaisemattomiin: Giorgio Pezzin.
« Viimeksi muokattu: 19.04.2012 klo 13:48:05 kirjoittanut Kahkonen »

Kääk13

  • Jäsen
  • Viestejä: 992
  • Tripla Kääk!
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1075 : 07.05.2012 klo 22:06:21 »
Uudessa tuplassa on jälleen toinen puolisko toimituksen keräämää materiaalia. Yksi hieman vanhempi tarina paistoi heti ylitse muiden, muuten melko normaalia taskaritasoa näyttäisivät olevan.

Sensijaan johtosarjassa oli suuri rooli varsin kiinnostavilla ja sanottakoon vaikka taskarin sivuilla superharvinaisilla hahmoilla. Ilmeisesti meillä Suomessa lähinnä vain AA extran sivuilla seikkailevat Ossian Ötökkä ja muu Jätelän väki nähdään vahvasti mukana seikkailemassa Akun ja Touhon kanssa.

Jokunen vuosi sitten nähtiin tuoreen oloinen Sepe Susi- tarina taskarissa ja tämä Ossian Ötökkä-seikkailu nousee kyllä mielestäni samaan hyvään kastiin. 
Olisi kiva jos tanskalainen toimitus innostuisi tuottamaan enemmänkin tällaisia harvinaisten hahmojen taskarivierailuja. Toisi kummasti piristystä pokkarisarjaan.
Kääk13-kirjoittaa!

Koninkaulus

  • Jäsen
  • Viestejä: 306
  • "Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1076 : 08.05.2012 klo 22:17:41 »
Huhtikuun Taskarista ja Castyn mestariteoksesta kirjoittelen hieman myöhemmin, mutta nyt on pakko noteerata eräs asia tuoreesta Tuplasta. Tuo yhden sivun toimituksellinen höpötys käsittelee nimittäin Rodolfo Ciminoa, jolta on kirjaan valittu eräs todennäköisesti loistava vanhempi tarina. No tästähän voisi päätellä, että Taskarin toimitus on päättänyt kunnioittaa hiljattain menehtynyttä legendaa tällä tavoin. Luulin ensin lukevani muistokirjoitusta, mutta CIMINON KUOLEMAA EI EDES MAINITA! "Artikkeli" antaa selkeästi ymmärtää, että Cimino olisi yhä elossa! Pari lainausta: "Jo kunnioitettavaan 85 vuoden ikään ehtinyt Cimino", "vanha mestari nimittäin jatkaa korkeasta iästään huolimatta kirjoittamista vielä tänäkin päivänä!".

Ei helvetti, miten tämä paska on voitu päästää läpi?
EDIT2: Okei, siistitään nyt vähän. Jos noin kauan ennen ilmestymistä lyödään sisältö lukkoon, niin ei siinä toimituksella välttämättä paljon sanaa ole tässä sotkussa. Tällä kertaa siis annetaan osittainen synninpäästö heille (mikäli ovat yrittäneet korjata asian, mutta muut tahot ovat päättäneet julkaista Taskarit silti). Mutta suuttumukseni hedelmät lukeneet ymmärtävät varmasti, että Taskaritoimituksen track record on niin paska, että he ovat aina ensimmäisiä epäiltyjä, kun jotain pahaa tässä maailmassa, tai ainakin Taskarimaailmassa, tapahtuu.

EDIT: Okei, ensimmäisen raivoamisen jälkeen pakko hengähtää vähän. Varmasti on tietenkin niin, että sisältö on päätetty jo hyvissä ajoin. Siitä huolimatta tilanteisiin pitäisi voida reagoida yli kuukauden varoitusajalla. Voi olla, että opukset oli jo painettu, en tiedä heidän aikatauluistaan, mutta jollakin tavalla tämä olisi pitänyt välttää. Vaikka sitten lykkäämällä kirjan ilmestymistä sen verran, että saadaan tuo järkyttävä löpinä pois julkaisusta. Ei voi olla niin, että "mitään ei voitu tehdä, kun tieto tuli niin myöhään" — silloin on systeemissä mätää, kun todellakin puhutaan nyt lähemmäs kuudesta viikosta. Yleisesti ottaen vanhentuneen tiedon julkaisemisen voi katsoa vähän läpi sormien, mutta nyt puhutaan kuitenkin Disney-legendan menehtymisestä, eli toistan: tällaisen ei voi antaa tapahtua.

Eli oli sitten vastuussa toimitus, julkaisija tai kuka tahansa — v*tuiksi meni ja lujaa.
« Viimeksi muokattu: 09.05.2012 klo 00:05:01 kirjoittanut Koninkaulus »
Topolino & Orazio Cavezza

hdc

  • Architectus urbis caelestis
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 642
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1077 : 08.05.2012 klo 22:52:51 »
...kuinka kauan ennen ilmestymistä nuo jutut tehdään ja menevät painoon? Kyseessä taitaa olla pelkkä onneton sattuma että Ciminosta kirjoitettiin esittelyjuttu ja tämä menikin kuolemaan tässä välissä...

Janne

  • Tex-fanaatikko sekä muun lännen viihteen suurkuluttaja!
  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 6 890
  • Hornan kekäleet!
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1078 : 08.05.2012 klo 22:57:43 »
Niin minäkin luulen. Monta viikkoa ennen ilmestymista ne menevät. En tiedä onko ihan kuukaudesta kyse, mutta todennäköisesti mitään ei olisi pystytty enää tekemän ilman että julkaisuajankohtaa olisi siirretty.
"Tex-tieteen yli-morisco"

Koninkaulus

  • Jäsen
  • Viestejä: 306
  • "Atte kumiorava, varo imuketta!"
Vs: Aku Ankan taskukirja
« Vastaus #1079 : 08.05.2012 klo 23:03:30 »
...kuinka kauan ennen ilmestymistä nuo jutut tehdään ja menevät painoon? Kyseessä taitaa olla pelkkä onneton sattuma että Ciminosta kirjoitettiin esittelyjuttu ja tämä menikin kuolemaan tässä välissä...

Joo, tuota arveluahan tuossa juuri päivitinkin omaan viestiini. Suoraan sanottuna en ensiksi ajatellut painoaikatauluja sen kummemmin, sillä Ciminon kuolemasta tuntuu olevan jo niin kauan. Kenties tuossa on käynyt juuri näin, mutta siinä tapauksessa minusta kirjoja ei olisi pitänyt laskea liikkeelle. Homma vain uusiksi kylmästi uudella tekstillä. Jonkun Barksin kohdalla olisi ihan varmasti tehtykin niin. Tuo on kuitenkin reilusti yli kuukausi miehen poismenon jälkeen todella häiritsevä kirjoitus.

Jollei budjetti olisi kestänyt, niin vähintään kirjat muovipusseihin ja mukaan lappunen, jossa pahoitellaan tapahtunutta. Nyt tekivät härskisti näin ja samalla antoivat mahdollisuuden kaltaisilleni kärkkäille lukijoille jälleen kyseenalaistaa toimituksen ammattitaidon...

Niin minäkin luulen. Monta viikkoa ennen ilmestymista ne menevät. En tiedä onko ihan kuukaudesta kyse, mutta todennäköisesti mitään ei olisi pystytty enää tekemän ilman että julkaisuajankohtaa olisi siirretty.

Joo. Sitten olisi pitänyt siirtää. Onhan tuo nyt Taskarille noloa, että vielä 2010-luvulla voi tapahtua tällaista.
« Viimeksi muokattu: 08.05.2012 klo 23:06:48 kirjoittanut Koninkaulus »
Topolino & Orazio Cavezza