SU 18.10.15 13–16. VAPAA PÄÄSY!
Ilmoittaudu sähköpostitse osoitteeseen info@sarjakuvaseura.fi 16.10.2015 mennessä. Maksimiosallistujamäärä on 10 henkilöä.
CUNE CiR taiteilija Disa Wallander (Ruotsi) pitää ambient-piirustustyöpajan Sarjakuvakeskuksella. Ilmoittaudu nyt ja anna ympäristön vaikuttaa sinuun valon ja äänen kautta!
Piirustustilassa pääset tutustumaan kuvien ja musiikin yhteiseen kieleen. Siellä ei puhuta, mutta siellä on paljon kuunneltavaa. Piirustus ja maalaus ovat fyysisiä kokemuksia, jotka voi jakaa vain olemalla samassa huoneessa ja työskentelemällä samassa tilassa. Ehkä työt sulautuvat yhteen toisen töiden kanssa tai ehkä ne käyvät hiljaista taistelua toisiaan vastaan. Jokainen voi olla omassa kuplassaan, mutta vierekkäin - kuin vaahto. Piirtää voi mitä vain tai ei mitään.
Disa Wallander (b. 1988) on ruotsalainen sarjakuvataiteilija. Lokakuussa Wallander osallistuu CUNE Comics-in-Residence-ohjelmaan, jota tukee Pohjoismaiden ja Baltian maiden julkishallinnon liikkuvuusohjelma. Residenssin järjestävät Suomen sarjakuvaseura yhdessä HIAP - Helsinki International Artist-ohjelman kanssa.
Paikka: Sarjakuvakeskus, Hämeentie 150, Helsinki
http://sarjakuvakeskus.fi/etusivu/ajankohtaista/722-shut-up-and-draw-ambient-comics-workshop