Kirjoittaja Aihe: Dynamite Entertainment -sarjat  (Luettu 6814 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #15 : 14.09.2015 klo 19:35:42 »
Vampirellahan on itse alien, kotoisin kaksoistähtijärjestelmästä, planeetta Drakulonilta.

Juu ja siihen ne yhtäläisyydet aikalailla jäävätkin.

Vampirella ja Army of darkness ovat myös lyöneet hynttyyt yhteen joksikin aikaa.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #16 : 14.09.2015 klo 20:20:59 »
Juu ja siihen ne yhtäläisyydet aikalailla jäävätkin.

No, ainakin ulkonäön suhteen. Mutta supervoimaisia ovat molemmat ja hammasvärkkikin on terävänsorttinen.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #17 : 29.12.2015 klo 22:41:12 »
Seduction of the Innocent on oiva nimi kauhusarjalle, joka vieläpä ajoittuu vuoteen 1953.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #18 : 08.07.2018 klo 19:24:53 »
Control (Dynamite 2017) on Andy Digglen ja Angela Cruickshankin kirjoittama poliisitarina, josta näkee että se on suoraan valkokankaalle kirjoitettu.

Tämä ei kuitenkaan häiritse, sillä tarina pysyy hyvin käsissä. On murhamysteeriä, poliisityötä, niljaisia poliitikkoja, ammattitappajia ja petettyjä vaimoja.

Kuvittaja Andrea Mutti ei häikäise, mutta ei sanottavasti pahenna kokonaisuutta. Käsikirjoitus edellä tässä mennään.

Todennäköisesti tämä olisi elokuvana hyvää keskitasoa, mutta tässä muodossa vahva neljän tähden suoritus.

Tämä on julkaistu kuusiosaisena minisarjana, mutta ei näihin tällaisiin kannata koskea kuin kokoelmana.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #19 : 08.07.2018 klo 20:03:53 »
Charlie's Angels #1 luettu ja vaikka perustuu mukamas vanhaan tv-sarjaan niin yhtäläisyyksiä ei niin hirvittävästi ole, ihan kohtuumukavaa luettavaa kumminkin.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #20 : 13.07.2020 klo 18:42:39 »
melko harva ensimmäinen numero ilkeää kajota Watchmeniin saati käsitellä sen lopputwistiä yhdessä numerossa genren lainalaisuuksien mukaan mutta nyt sellainenkin on.
Kuten ketjun lukijat hyvin tietävät Watchmen pohjautui Charltonin hahmoihin jotka DC oli ostanut, mutta koska juridiikan maailma on hämmentävämpi kuin mikään on Ozymandiaksen pohja, Peter Cannon: Thunderbolt oikeuksiltaanpalautunut ensin luojalleen Pete Morisille ja sittemmin perikunnalleen.
Niistä maksaa nykyään Dynamite joten


Kieron Gillenin käsittelyssä käydään läpi juurikin
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi)
Jotenkin onnistuu olemaan sekä hatunnosto että sarkasmia Mooren kerrontaa kohtaan. Ja myös genreä itseään.

Toivon mukaan taso ja odotukset pystytään pitämään yllä vastakin.

Thunderbolt jäi mieleen paitsi sen ilmestymisaikansa hehkutuksen, myös varmaan ihan jo tämän viestin perusteella.

Kokoelma ei täysin kaikkea ylistystä vastannut, mutta olipa vain nokkela ja muutenkin vähän erilaisempi sellaisella Grant Morrison -erilaisella tavalla.

Tämän olisi voinut tehdä myös ilman kytköksiä Watchmeniin, mutta sen ansiosta lukija pysyi paremmin kärryillä.

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #21 : 10.02.2021 klo 19:59:35 »
Ilmeisesti nuo liudat Vampirellaa, Sonjaa, jne myyvät hyvin kun on valokuvakansia (tuskin ne mallit ilmatteeksi poseeraavat/cosplayaavat) ja liuta eri varianttikansia per lehti.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 080
  • <><
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #22 : 10.02.2021 klo 20:25:15 »
Ihan hyvinhän ne myyvät Dynamiten kokoiselle kustantamolle, mutta ei ne määrät mitään huimia ole. Eikä vaihtoehtokansien määrä tai niiden laatu/formaatti kerro suoraan lehden myynnistä. Vaihtoehtokannet ovat jo pitkään olleet käytännössä myynninnostatuskeino eli päinvastoin niillä pyritään myyntiä kasvattamaan sen sijaan, että niitä tehtäisiin menestyvään julkaisuun. Etenkin sarjakuvakauppiaat (ei varmaan kaikki kuitenkaan) tykkäävät niistä, koska vaihtoehtokansia voi myydä ovh:aa korkeammalla hinnalla, koska ne ovat olevinaan harvinaisempia ja hard core -keräilijät haluavat kaikki kansiversiot itselleen. Pitää siis muistaa, että kustantamoiden ensisijainen kohdeyleisö ovat jälleenmyyjät ja vasta toissijaisena itse lukijat, koska sarjakuvakaupat toimivat portinvartijoina päättäen, mitä ottavat valikoimiinsa myyntiin ja niistä sitten lukijat valitsevat mieleisensä. Paitsi tietenkin syvemmällä olevat harrastajat, jotka osaavat pyytää sarjakuvakauppiasta tilaamaan heille juuri ne julkaisut, mitä he haluavat.
Ihan mutuna sanoisin, että ei välttämättä valokuvakansi ole sen kalliimpi kuin piirrettykään. Voi jopa olla halvempi.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

X-men

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 088
  • Comics costs too much, damned!!!
Vs: Dynamite Entertainment -sarjat
« Vastaus #23 : 11.02.2021 klo 19:23:56 »
No kansitateilijoina on joskus/usein kohtuutunnettuja artisteja (esim. Linsner vähän kaikissa (joka tosin piirtää esim. Sonjan jne Dawnin kopioiksi)) eli myyvät sitten riittävän hyvin.
There Are Too Many Comics Which Don't Get Published Here.